Tajemství úspěchu nejen v komediích, ale i ve vztazích je správné načasování. Co tím konkrétně myslím? Jde tu o načasování v projevování emocí.

Projevovat emoce včas, je jedna z nejdůležitějších schopností pro tvoření úspěšných vztahů. Přičemž míru úspěchu ve vztazích vnímám, jako míru radosti, kterou ve vztazích zažíváme.

Málokdo je zvyklý vnímat své pocity a emoce kontinuálně. Není mnoho lidí, kteří si umí všímat toho, jak se cítí v průběhu celého dne. Přitom naše emoce jsou nejpřesnějším ukazatelem toho, kam v životě směřujeme. Pokud se naučíme být k nim vnímaví, můžeme včas rozeznat, že se v našem životě děje něco, co nám nevyhovuje a co nechceme.

Máme možnost zareagovat a dát věci do souladu. A to dřív, než nám přerostou přes hlavu a my vybuchneme ve vzteku či pláči. Emoce se dostanou ven tak, jako tak. Jenže ve chvíli, kdy už jsme natlakovaní, tak je projevujeme s takovou razancí, že si tím rozbíjíme vztahy.

Mylně se pak domníváme, že jsme si vztah pokazili projevováním emocí. Ve skutečnosti je to právě naopak! Vztahy si kazíme tím, že své emoce neprojevujeme průběžně a včas.

Pokud si necháme překračovat hranice a jsme přehnaně vstřícní, tak si sbíráme nevoli. Může to být po malých dávkách, kdy blahosklonně mávneme rukou a řekneme: “Vždyť je to prkotina.“ Často si právě z prkotin nasbíráme plný papiňák nespokojenosti a spruzenosti. Pak stačí pověstná poslední kapka a my vypěníme přesně, jako Papinův hrnec.

Máme však jinou možnost? Ano! Potřebujeme se naučit uvědomovat si a hlídat své hranice tady a teď – hned, v každém okamžiku. Je třeba hlídat si je vždycky, průběžně a okamžitě. Ne až když už jsme natlakovaní. K tomu máme úplně všichni skvělý nástroj – své pocity a emoce.

Když nejsme pod tlakem, tak se to vždy projeví v chování, vyjadřování a vyzařování. Naše komunikace má povahu sdělení bez obviňování. Místo ukřivděnosti umíme být hraví. Vyjadřujeme se s lehkostí, humorem a nadhledem. Vytváříme tím prostor pro spolupráci a snadněji nacházíme řešení.

A co je nejdůležitější? Vytváříme tím nový respektující prostor ve vztazích. Takový vztah je pak pro nás místem, kde je oběma partnerům dobře. Ten příjemný pocit je nezávislý na tom, zda máme či nemáme řešení původně frustrující situace.

Vzniká v nás z toho, že jsme dali důležitost svým i partnerovým emocím. Že zažíváme oba ten báječný pocit: “Já jsem slyšen/slyšena! Já jsem vnímán/ vnímána!” To má samo o sobě kouzelnou moc proměnit jakýkoli vztah.

Odeslat komentář

  Odebírat upozornění  
Upozornit na

Nejbližší události

23ZářCelodenní25KvěRoční kurz 2023/2024 - staň se mistrem svého života s využitím numerologieRoční kurz(Celodenní)

Nejnovější články

Dany Williams

Dany Williams

Typically replies within an hour

I will be back soon

Dany Williams
Hey there 👋
It’s your friend Dany Williams. How can I help you?
eliskatherapy
X