Eliška: 776 802 789, Pavel: 739 374 481

Instagram feed

🌈🌈Lektorka tvoření zdravých vztahů, života a komunikace❤️💛💚kurzy, konzultace🏰Litomyšl, 💻ONLINE. 📩eliskabec@gmail.com, 📞 776 802 789

Moudrý učitel ví, že žáka naučí mnohem víc, když v něm vzbudí hrdost, než když v něm vzbudí pocit viny a studu tím, že ho kritizuje, trestá anebo vyhrožuje trestem.
📚
Moudrý člověk ví, že s každým pořídí mnohem víc, když v něm vzbudí hrdost, než když v něm vzbudí pocit viny a studu. Platí to stejně pro vztahy rodičovské, partnerské i pracovní.
📚
Já jsem nebyla moudrá matka ani manželka. Ale vím jistě, že nikdy není pozdě s tím začít. Pokud chceme v našich dětech nebo partnerech vzbudit hrdost, musíme nejdřív tuto hrdost na ně, cítit v sobě. Když na nich najdeme něco, na co jsme upřímně hrdí ve chvíli kdy zrovna nedělají to, co si přejeme, pak teprve to funguje. 
📚
Být hrdí na druhé však umíme pouze tehdy, když takovou hrdost cítíme k sobě v sobě. Jedině tenkrát ji máme doopravdy k dispozici pro druhé. Není to vždycky snadné. Třeba dneska jsem se vezla na vlně splínu a jediné na co jsem uměla cítit hrdost vůči sobě bylo to, že se nikdy nevzdávám. Tahle jediná věc, však stačila na to, aby mě postupně vytáhla z mé nenálady. Pokaždé, když jsem na ni pomyslela, bylo mi o trošku líp.
📚
Kdybych uměla takhle přemýšlet dřív, určitě bych dětem neříkala: „Když se nebudeš učit, tak budeš jezdit po městě s vysavačem na psí hovňousy! Máš zaracha!“ 
📚
Dnes, kdyby přinesly blbou známku, tak bych nejdřív popřemýšlela o hrdosti. Třeba bych si vzpomněla na nějakou písemku, co se jim povedla líp. Nebo na to, že jsou šikovní na techniku a dobří kamarádi. Snažila bych se nacítit na radost a hrdost. Pak bych mohla říct: „To se v životě někdy stane každýmu, že neví, nezná a neumí. Mě taky. Pamatuju si, jak ti to minule šlo krásně. Držím ti moc pěsti, aby se ti to příště povedlo. Napadá tě něco, co bys mohl / mohla udělat pro to, aby to příště vyšlo?”
📚📚
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Jak žít s cholerikem? 
Daleko nejlíp vyjdeš s kýmkoli, včetně cholerika, když uznáváš svobodu každého, být takový, jaký je. Když hluboko ve svém nitru ctíš cholerikovu SVOBODU vztekat se, tak nemáš potřebu kritizovat ho, ani napravovat. Chápeš, že nikdo se nevzteká bezdůvodně, jen tak pro zábavu. Ono to zábavné není, ani pro cholerika. Každý má důležitý důvod ke všemu, co dělá. Jinak by to nedělal. Cholerik může mít ke svým vzteklým výbuchům 1000 důvodů. Ale ani jeden z nich není ten, ŽE BY TO BYL DEBIL.
🌈🌈
Emoce jsou vždy důsledkem toho, co se děje uvnitř člověka - nikoli venku. Může se cítit unavený, hladový, nadržený, nevyspalý nebo frustrovaný z toho, že se mu nedaří dosáhnout svých cílů, přestože se hodně snaží. Často je příčinou vzteku nešťastnost a zoufalství z toho, že stále ustupuje a vyhovuje požadavkům a přáním ostatních, zatímco své potřeby odsouvá na později. S tímhle přístupem se naplnění svých potřeb nikdy nedočká. Je nespokojený oprávněně. Chybně se však domnívá, že příčinou jeho nespokojenosti je chování druhých. Říká si: „Jak po mě můžou pořád něco chtít?“ … “Sobci! Co všechno jsem pro ně udělal a oni mi nic neoplatili!“… „Vůbec neumějí ocenit mou práci.“…“ Kdybych po nich neřval, nemakali by!“
🌈🌈
Ve skutečnosti si cholerik sám neumí představit, že by si mohl své potřeby naplnit přímo, ne oklikou přes: „musím dát, a musím za to dostat!“ Nebo bez konfliktů a vynucování si.
🌈🌈
Většina lidí svou frustraci sbírá postupně z malých nespokojeností, které hází za hlavu. Takové malé nepříjemné pocity nás ještě moc netlačí. Nejsme zvyklí věnovat jim pozornost a směřovat je příjemnějším směrem, dokud to ještě jde lehce. Až jich nahromadíme dost, tak stačí pověstná poslední kapka a člověk vyletí kvůli prkotině. JE NAPROSTO ROVNOCENNÉ, KDYŽ ČLOVĚK VYBUCHNE V NÁVALU PLÁČE nebo VZTEKU. V jádru obou je stejná frustrace a zoufalství.
🌈🌈
TVŮJ NEPŘÍJEMNÝ POCIT Z CHOLERIKA JE DŮSLEDKEM TOHO, CO SI O JEHO CHOVÁNÍ MYSLÍŠ. Změň své smýšlení o tom, co vztek znamená a uvidíš, jak se změní tvé vnímání cholerika. 
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Víte jaký je rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným jedincem?
👍👎
V tom, jak zareaguje na neúspěch!
🤔🤔
Ze světa zvířat se můžeme něco důležitého naučit.
🐱🦁
Když má lvice nebo lední medvěd hlad a nepodaří se jim ulovit vyhlídnutou kořist (často opakovaně), nezačnou smutnit a neřeknou si: „Nemá to cenu, stejně mi zase uteče.“ Nevzdají to. Vyberou si lepší místo pro lov a jiný - menší nebo pomalejší cíl. Zkrátka zkouší různé možnosti. Učí se při tom. Sbírají nové zkušenosti a dovednosti. Díky tomu se vyvíjejí a jsou v lovu čím dál úspěšnější. 
🐅🐆
Také kořist se při setkání s predátorem nevzdává. Nepřestane hledat způsoby, jak uniknout. Nelehne si nešťastně a nenechá se jen tak sežrat. S každým setkáním sbírá zkušenosti, učí se. Je v unikání, čím dál úspěšnější. Někdy svou roli dokonce obrátí a z kořisti se stane lovcem. 
🦓🦒
Vždycky hledat způsob, jak uspět - to je ta nejvíc životaschopná taktika.
🐘🦬
I nám lidem by prospěla. Když nám něco nevyšlo, třeba se nám rozpadl vztah, nezískali jsme vysněnou práci nebo jsme si neobhájili právo na svůj názor - máme tendenci položit se do nešťastnosti a vzdát to. Obzvlášť, když se to děje opakovaně, říkáme: „Stejně to nemá cenu.“ 
😢😢
Vzdát to můžeme, máme svobodnou vůli. Všechna naše rozhodnutí však mají své důsledky. Když rezignujeme na realizaci svých snů a přání, tak tím zároveň rezignujeme na šťastný život.
🙀🙀
Kdyby to udělala lvice nebo lední medvěd, kdyby celí nešťastní rezignovali, umřeli by hlady. Kořist by se zase stala snadnou večeří. Když rezignujeme my lidé, tak sice neumřeme (alespoň ne hned a většinou ne hlady), ale svůj život vlastně jen vydržujeme. Místo naplněného žití jen přežíváme, a to nás netěší. Postupně ztrácíme radost ze života a chuť do čehokoli se pustit. 
😟😟
Proč se tedy nenaučit od zvířat jejich dovednost nikdy to nevzdávat. Za všech okolností hledat nové způsoby, jak uspět, jak dosáhnout toho, co chceme. Jsme svobodní ve svém rozhodnutí hledat nové taktiky namísto těch, co se nám neosvědčily nebo zůstat nešťastní a pasivní.
🦬🐘🦒🦓🐆🦣🐅
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Rodičovský mýtus: musím - musíš.
🌈🌈
Nevím, kde se vzal tenhle mýtus, že rodiče musí svým dětem zajistit ideální podmínky pro život. A děti jim za to musí být celý život vděčné.
🌈🌈
Ale vím jistě, že pokud tomuhle nesmyslu budeme věřit, máme velkou šanci prožít celý život nešťastní, že tomu tak není.
🌈🌈
Rodiče se postarali o to, abychom přišli na tenhle svět. Většinou nám zajistili bydlení, stravu a naučili nás vše, co sami uměli. Tím splnili svůj úkol. Dál už je to na nás. 
🌈🌈
Co se svým životem uděláme? Budeme pořád myslet na to, co jsme nedostali a fňukat, kvůli tomu? Klíďo píďo můžeme. Je to naše svobodná vůle. 
🌈🌈
Ale můžeme si taky přestat hrát na ufňukanou Uršulu a postarat se o své štěstí sami. Můžeme si napsat scénář vlastního života, ve kterém budeme zažívat všechno, co jsme neuměli prožít s rodiči. Ano, my jsme to neuměli stejně, jako oni. A pokud to umět chceme, tak se to musíme naučit. Tím pro sebe a své blízké uděláme víc, než fňukáním, že nám naši nedali a neuměli. 
🌈🌈
Chcete vědět víc?Objednejte se na online konzultaci nebo na živý kurz. Kontakt je v úvodu mého blogu. 
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Ahoj lidi. 😍😍Tak jsem dnes oslavila 57. narozeniny a nejsem o nic starší, než loni. 
🥳🥳
Víte proč? 
🤔🤔
Protože jsem popleta a celý minulý rok jsem si myslela, že mi je 57 roků. Takže pro letošek se pro mě můj věk nemění. 
😂😂
Kdo by to řekl, že být popleta, může být príma.
👍👍
Krásný večer a připíjím nám všem - popletům i nepopletům: ”Na radost!”
🥂🍾
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl #narozeniny
Svůj život si šijeme na míru, stejně jako šaty.
💃🕺
Občas od někoho slyším: „Mělo to tak být.“ „Toho mi poslali shůry, aby mě učil.“ „Oni mi pořád posílají nějaké zkoušky.“ Jako bychom nebyli tvůrci svého osudu a života. Jako by někdo jiný určoval, jaký život budeme žít. Jako by bylo vše předem dané.
🕺💃
Vyznávám svobodu názorů. S některými souzním, s jinými ne. Tady mám jiný názor. Chci ho s vámi sdílet. Nabídnout své vnímání světa, jako možnost.
💃🕺
Věřím, že svůj život si tvoříme zcela sami a nic není předem dáno. Kromě našich vlastností, schopností a zkušeností. Ale i ty se neustále vyvíjejí a mění v průběhu celého života. Naše zděděné i získané vlastnosti a schopnosti jsou materiálem, ze kterého své šaty (život), šijeme. Máme také představy o světě a jeho fungování. To je střih, podle kterého svým šatům (životu) dáváme tvar. 
🕺💃
Tvoření života je založené na svobodě. Všichni jsme svobodní v tom, nač myslíme, jaké máme názory, přesvědčení, představy a jaké děláme volby. Své životy tvoříme tím, co je v našem nitru aktivní. Stěžováním aktivujeme a tvoříme víc toho nač si stěžujeme. A umíte si představit, co udělá stěžování s našimi životy a vztahy?
💃🕺
Například, chceme vztah plný úcty a lásky. Přejeme si partnera, který si nás bude vážit. Jenže, máme za sebou pár vztahů, ve kterých úcta nebyla. Právě proto víme, že ji chceme. Pokud vzpomínáme na neúctu, kterou jsme zažívali a pěstujeme v sobě neúctu k lidem, kteří si nás nevážili, tak jsme plní energie neúcty. Tím přitahujeme, jako magnet další zážitky neúcty. Připadá nám OK reagovat na neúctu neúctou. Jenže PODOBNÉ PŘITAHUJE PODOBNÉ - TAKHLE TVOŘÍME. Nakonec se rozejdeme a prohlásíme: „Mělo to tak být. Vesmír mi ho poslal, aby mě učil.“ 
🕺💃
Ve skutečnosti jsme si sami pozvali do života člověka, který je uvnitř plný téhož, co my. Má podobné zkušenosti. NEÚCTA PŘITAHUJE NEÚCTU. Krásné je, že stejně tak ÚCTA PŘITAHUJE ÚCTU. Podle svých zážitků, přesně poznáme, co v sobě živíme a jaký život si šijeme.
💃🕺
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Samochvála voní a taky tvoří!
 🥳🥳
 Vzpomínáte často na své minulé úspěchy a oceňujete je? Jestli ano, tak gratuluji. Je to skvělý počin. Dáváte tím základ vašim dalším úspěchům.
 👍👍
 Zapomeňte na řeči o tom, že samochvála smrdí. Už i mladý Lotrando ví, že ne všechny rady  a řeči rodičů jsou moudré.
 😉😉
 Časté a upřímné chválení a oceňování toho, co se daří a líbí se nám (v našem životě, u ostatních i ve světě), má veliký smysl. Protože na co myslíme, to tvoříme a to přibývá v našich životech i ve světě.
 🥳🥳
 Upřímné oceňování se, to je úplně jiná záležitost, než vytahování se. Ten, kdo se vytahuje, si naopak svoji cenu neuvědomuje, nezná ji a nevěří v ní. Proto se vytahuje, aby svou hodnotu dokázal. Dokazuje však pravý opak.
 😲😲
 Zaměřování pozornosti je jednoduše vzpomínání na…. a přemýšlení o…... Když se orientujeme na  úspěchy místo na neúspěchy, tak se cítíme příjemně. Díky tomu, že je nám mám dobře tvoříme víc dobrého. Proto se cítíme ještě příjemněji a tak tvoříme víc… a tak pořád dokola… Podobné přitahuje podobné. Proto tak často vyhrávají velké peníze lidé, kteří jsou bohatí a vůbec je nepotřebují - žijí v energiích=pocitech dostatku a hojnosti, proto tak snadno přitahují další hojnost.
🎡🎡
 Nemusíme ani cítit konkrétní dostatek, stačí když věnujeme své myšlenky, slova a činy tomu, co v nás vyvolává příjemné pocity. Pak to, co si přejeme přijde rychle. Naše pocity vypovídají o našem tvoření mnohem pravdivěji, než naše slova. Proto nám k lepšímu životu nepomůže vytahování se, ani medování, ani chvála, které nevěříme. Rozhodující je to, jak se cítíme.
 🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Máme pro vás jedno velké obejmutí od Pelíšků z Litomyšle 🤗🤗
Ráj není dokonalý a není pro dokonalé lidi. Je pro všechny, kteří pochopí, že naše vlastní souzení je to, co nás vyhazuje z ráje ven.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Světýlka pro radost ✨✨Ať záříme i zevnitř ✨✨A nejen o Vánocích.
🎄🎄
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Malý strom
🌳🌳
Jednou v létě jsem usnula pod stromy a zdál se mi živý sen. Sama jsem se stala malým stromem. Byla jsem mladý doubek. Od pasu dolů jsem měla kořeny zapuštěné v zemi. Trub mého těla byl kmen. Mé ruce, krk a hlava tvořily korunu stromu. Byla jsem krásný strom. Věděla jsem přesně, kde je v zemi voda, kde minerály a ostatní živiny, které potřebuji. Také jsem dobře vnímala a cítila kořeny stromů a rostlin v mém okolí.
🌳🌳
Byla v tom vnímání příjemná sounáležitost s celou rostlinnou říší. Mé kořeny zamířily přesně na místo, kde byla veškerá potřebná výživa. Když jsem si ji však měla vzít, bála jsem se to udělat. Měla jsem strach, že ostatní stromy se na mě budou zlobit a nebudou mě mít rády, když si vezmu, co potřebuji.
🌳🌳
Okolní stromy byly o hodně větší, než já. Dívaly se na mě s vlídným pobavením. Říkaly mi, že když stromy najdou výživu, kterou potřebují pro svůj život a růst, tak si ji prostě vezmou. Nepřemýšlejí o tom, jestli můžou nebo jestli je to správné. Nikoho z rostlinné říše ani nenapadne, že by jim byla odepřena láska, když se o sebe postarají a vezmou si vše, co potřebují.
🌳🌳
Potom mi ukázaly obraz malého stromku, který svými kořeny našel naprosto vše, co potřeboval, ale nevzal si to. Ze strachu, že by ho ostatní stromy neměly rády, si ani nesosnul, stáhl kořeny a nedopřál si nic. Postupně usychal až zahynul.
🌳🌳
Potom se mě stromy zeptaly: „Eliško, jsi ochotná umřít pro to, aby tě ostatní měli rádi? A seš si jistá, že kdyby ses o sebe postarala a vzala si co potřebuješ, tak by tě rádi neměli? Myslíš, že se dá láska takhle získat? A bylo by to, co bys takhle získala, vůbec láska? Nepostavila jsi náhodou svůj život na omylu? Nebylo by lepší postarat se o sebe a ostatním dát svobodu na totéž. Milovat je a nesoudit, když se starají o svoje potřeby, třebaže jsou jiné než ty tvoje?“
🌳🌳
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Nepříjemnými pocity přiškrcujeme proud životní energie
🚰🚰
Když nekritizujeme (sebe ani druhé) a nestěžujeme si (na nic ve svém životě ani v životech druhých), tak jsme v souladu se svou vnitřní bytostí a se zdrojem. Jsme v souladu s nekonečnou láskou a životní energie námi proudí naplno. Díky tomu fungují harmonicky naše vztahy, zdraví, finance - všechno. Cítíme radost ze života a tím umožňujeme příchod dalších radostných zážitků.
🚰🚰
Jakékoli NAŠE kritické myšlenky a soudy narušují harmonii. Stěžování, vyčítání, obviňování a odsuzování je stejný druh energie, jako kritika. A má stejné důsledky. Dostáváme sami sebe do nesouladu s vnitřní bytostí, se zdrojem, s láskou, s oceněním a s proudem životní energie. Náš nesoulad způsobuje, že trpíme nepříjemnými pocity. Jsme vyhozeni z rovnováhy, harmonie a oceňování. Přiškrcujeme proudění životní energie naším systémem. 
🚰🚰
Omezené proudění způsobuje stagnaci. Nehneme se z místa, kde se nám nelíbí, jestliže omíláme myšlenky na to nechtěné pořád dokola a přiškrcujeme proud životní energie. Když to děláme dlouho, onemocníme.
🚰🚰
Pamatujete si, jak jsme se ve škole učili první pomoc? Že při masivním krvácení, máme zraněnou končetinu zaškrtit, aby krev neproudila a dostat zraněného do nemocnice, aby mu končetina neodumřela.
🚰🚰
Podobně funguje zaškrcení proudění životní energie naším tělem v důsledku negativních myšlenek a s nimi spojených nepříjemných pocitů. Ta část těla, v níž dlouhodobě neproudí životní energie, onemocní. Proto je důležité věnovat pozornost svým pocitům a myšlenkám s cílem obnovit rovnováhu.
🚰🚰
Jak? Hledat jiné úhly pohledu na to, co jsme prožili a prožíváme. Propojovat svůj vnitřní myšlenkový a pocitový svět se světy ostatních lidí. Když si uvědomíme, že kritizujeme toho, kdo nás kritizuje - odsuzujeme toho, kdo nás odsuzuje - nevážíme si toho, kdo si nás neváží - zjistíme, že se nám spravedlivě vrací to, co rozdáváme myšlenkami.
🚰🚰
Po každém propojení je potřeba načítat: „Cítím úlevu? Cítím se líp?“ Pokud ano, můžeme si užít dosyta úlevy spojené s obnovením proudění životní energie.
🚰🚰
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Štěstí i neštěstí se násobí samo
🌈🌈
Štěstí se násobí samo, protože šťastní lidé přitahují pozitivnější lidi, než nešťastní. Také přitahují radostnější zážitky a víc příležitostí ke štěstí. Díky tomu jsou ještě šťastnější. A tak přitahují do svého života ještě víc dobrého. Tento radostný koloběh pokračuje dál a štěstí dál roste.
🌈🌈
Neštěstí se také násobí samo. Neboť nešťastní lidé přitahují negativnější lidi, než šťastní. Také přitahují neradostné zážitky. Díky tomu jsou ještě víc nešťastní. A tak přitahují do svého života ještě víc nežádoucího. Tento nespokojený koloběh pokračuje dál a neštěstí dál roste.
🌈🌈
Dokud nezměníme svůj způsob uvažování. Dokud nepochopíme, že PODOBNÉ PŘITAHUJE PODOBNÉ. Dokud se nenaučíme směřovat své myšlenky k žádoucímu.
🌈🌈
Často je směřování myšlenek nepochopeno. Všimněte si, že neříkám, abyste se dívali na věci a události, ze kterých máte špatný pocit a snažili se přesvědčit sami sebe, že je to vlastně v pohodě. To by bylo, jako ignorovat GPS, když vám říká, že jedete jinam, než jste si naplánovali.
🌈🌈
Snadněji vše pochopíme na příkladu.
🌈🌈
Neříkám: „Holky, ze všech kluků, kteří chodí po světě, si vybírejte ty, kteří se vám nelíbí a dívejte se na ně tak dlouho, dokud nepřesvědčte sami sebe, že vás vlastně přitahují, vzrušují a líbí se vám.“ 
🌈🌈
Ne! Já říkám něco jiného: „Holky, vybírejte si, na které kluky se budete dívat. Zaměřujte svůj pohled na ty, kteří se vám líbí, ze kterých jste nadšené a vzrušují vás. Ostatní kluky nechte chodit po světě pro někoho jiného. Nemyslete na ně a nedělejte si starosti s tím, že existují. Radujte se z existence těch, co vás přitahují.“
🌈🌈
Klukům neříkám: „Dívejte se na holky, které se vám nelíbí a přesvědčte sami sebe, že jsou pro vás krásné.“
🌈🌈
Ale říkám: „Vybírejte si, na které holky se budete dívat. Věnujte svou pozornost těm, které se vám líbí a ze kterých jste nadšení. Ostatní holky nechte pro někoho jiného. Nedělejte si starosti s tím, že existují. Radujte se z těch, co vás přitahují.“
🌈🌈
To je směřování myšlenek. Vybírat si, na co se díváme a o čem přemýšlíme.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Deklarace nezávislosti ve vztazích🗽🗽
Svoboda je základ života. Někde hluboko uvnitř to všichni víme. Zároveň na to často zapomínáme. V Deklaraci nezávislosti USA z roku 1776 je napsáno …. „Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni, že jsou obdařeni svým Stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, že mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí“ ….
🗽🗽
Všichni chceme odjakživa v podstatě totéž: Žít svobodně a jít si za svým štěstím - za realizací svých snů. V roce 1776 deklarovalo 13 kolonií svou nezávislost na Velké Británii. Jak krásně by se nám žilo, kdybychom stejnou svobodu a nezávislost uměli v mezilidských vztazích, že?
🗽🗽
Opravdu se rodíme svobodní. Teď myslím svobodní v tom, co si myslíme, o čem sníme a co si přejeme zažívat ve svých životech. Že jsme svobodní ve svých myšlenkách je vlastně základní princip tvoření všeho, co zažíváme. Pokud si vlastní svobody nejsme vědomi, tak se všemožně snažíme získat ji od druhých. Ale, jak by někdo mohl myslet za nás v naší hlavě? Problematické, že?
🗽🗽
A dál to komplikujeme, když chceme po druhých, aby uznali naši svobodu, ale zároveň jejich svobodu uznat neumíme. Navíc ani nechápeme, že to děláme. Nejlíp to můžeme vidět ve vztazích mezi partnery a mezi rodiči a dětmi. Jak jsme schopni dávat svobodu na jiný názor svým partnerům, rodičům a dětem? A jak si umíme obhájit svobodu svých názorů, když s námi druzí nesouhlasí?
🗽🗽
Úplně vždycky, když jsem zapomněla, že všichni máme stejné právo na svobodu svých myšlenek, slov, názorů, potřeb a snů, jsem se dostala do nepříjemných konfliktů. Buď jsem chtěla vysvětlovat druhým, co je pro ně dobré a jak mají žít. Nebo jsem sebe neuměla obhájit, když někdo jiný chtěl totéž určovat mě. Myslím, obhájit svůj způsob života bez konfliktů, bez bojů a bez odmítnutí. Obhájit jej díky uznání práva svobody na obou stranách. Ctít svobodu svou stejně, jako svobodu druhých je základem šťastného života a dobrých vztahů.
🗽🗽
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Ve chvíli, kdy jsi šťastná, tak nezávidíš, nesoudíš, nerozčiluješ se, neprudíš. Raduješ se a život je prostě skvělý. Neřešíš věci ostatních, protože ti na nich nic nevadí. To, co tě jindy štve, vidíš s nadhledem. Věci a lidé okolo tebe se nezměnili, jsou stejní. Ale ty je vidíš jinak. Díky tomu, že cítíš radost a štěstí, se změnilo tvé vnímání všeho. 
🌈🌈
Když dáš nejvyšší prioritu tomu cítit se šťastná, tak to není sobecké, protože tím získají všichni a na světě bude existovat víc štěstí. A navíc, ten kdo je šťastný, ten nikomu neubližuje - prostě přeje štěstí všem a šíří ho na lidi okolo sebe. Štěstí je krásně nakažlivé.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Žádné běda, vnučka se nedá!
🌈🌈
Dnes s vámi sdílím slíbené řešení situace s dědečkem z minulého příspěvku. Jak zareagovat s lehkostí, pohodou a rovnocenností na dědečkův despekt v komunikaci?
🌈🌈
Děda: „Víš, ale stejně, člověk bez vysoké, jenom s maturitou – ten je pro mě podřadný.“
🌈🌈
Vnučka: „Víš, dědo pro mě je mnohem důležitější, jestli se člověk chová laskavě, než jestli má vysokou školu. A kdybych měřila tvoji hodnotu, jako člověka, dle mého měřítka – LASKAVOSTI, tak to bys se svým chováním, moc nezabodoval. Ale nechci s tebou licitovat, které měřítko hodnot je lepší. Chci s tebou prožít hezké odpoledne. Navíc si myslím, že je v pohodě, když nezpíváme stejnou písničku, když máme rozdílná měřidla hodnoty a odlišné názory. I s tím se přece můžeme mít rádi. Nebo myslíš, že to nejde? Navrhuji, ať si necháme každý své měřidlo a svou pravdu. Ať si dáme svobodu být sví. Třeba se jednou budeme radovat z našich rozdílností. Jednou, až budeme znát svoji cenu, tak budeme nezávislí na ocenění od druhých. Já nebudu závislá na tom, jestli ty mě oceníš. A ty budeš nezávislý na tom, jestli tě oceňuji já. Co ty na to, dědo?“
🌈🌈
Pokud se ocitneme v podobné situaci, jako vnučka s dědou, je důležité, abychom svůj názor řekli nahlas tomu člověku, jehož se daná situace týká. Klidně dodatečně a se zpožděním, pokud nám nejde reagovat rovnocenně hned když komunikace probíhá. Ale abychom to udělali. Jedině, když dotyčnému řekneme s jasností a respektem, k sobě i k němu, svůj úhel pohledu, tak zrovnoprávníme náš vztah. Tímto způsobem se zastaneme svých názorů a zároveň dáme druhému šanci pochopit, že se do situace postavil nadřazeně. Když vnučka řekne: „Dědečku, kdybych tě měřila stejným způsobem, jako ty mě a uznávala bych jen moje měřidlo, ale tvé ne - taky by se ti to nelíbilo,“ dává dědečkovi příležitost, aby pochopil. Pokud by si to vnučka jen myslela, ale nahlas nic neřekla, tak by si děda nikdy neuvědomil, jak chutná jeho chování. 
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Ó běda, to je celej děda.
🌈🌈
Nedávno jsme si s kamarádkou u kafe zavzpomínaly na staré časy. Ona mi vyprávěla, jak to bylo před 15 lety, když jí umřela babička. Často chodila za dědou do jeho starého bytu a dělala mu celé odpoledne společnost, aby nebyl smutný. Věnovala mu tenkrát většinu svého volného času. Místo, aby randila, chodila do kina nebo dělala blbinky s kámoškama, povídala si s dědou. Taky ho učila vařit, aby nebyl závislý jen na hotovkách z rozvozu. Asi po půl roce si myslela, že je děda z nejhoršího venku a že to spolu oslaví. 
🌈🌈
Měla tou dobou pár týdnů po maturitě a už měla svou první práci. Tak si říkala, že mají oba co slavit. Odpoledne si s dědou sedli ke stolu a zakrojili makovou bábovku, co spolu upekli. Kamarádka čekala, že teď přijde její chvíle. Že jí děda poděkuje a řekne, jak je rád, že mu věnovala tolik času. A taky, že je na ni hrdý, když tak mladá už umí tak dobře vařit, a ještě při tom zvládla maturitu. Jak tam spolu seděli, tak se na ni děda opravdu moc hezky usmál. A potom řekl: „Víš, ale stejně, člověk bez vysoké, jenom s maturitou - ten je pro mě podřadný.“
🌈🌈
Kamarádce spadla brada, ale dál se usmívala skrz zatnutý zuby. Nic dědečkovi neřekla tenkrát, ani nikdy potom. Ale dodnes, když to vypráví, je v jejím tónu slyšet nešťastná ukřivděnost.
🌈🌈
Je to skvělý příklad ze života. Můžeme se z něho všichni hodně naučit. Třeba, že když děláme hodně pro druhého, ale sami si to neoceníme (vždyť to je přece samozřejmost) a čekáme, že cennost z toho udělá ten druhý, tak se můžeme pěkně zklamat. Ne proto, že ten druhý by byl nevděčník. Ale proto, že jsme mu dali návod, aby to vnímal jako samozřejmost.
🌈🌈
Možná ještě víc získáme, když přijdeme na způsob, jak si v takové situaci s lehkostí a pohodou můžeme obhájit cenu své pomoci i maturity. Psala jsem na podobné téma v jednom říjnovém příspěvku. Tam je vodítko. Možná máte vlastní řešení a chcete ho sdílet? Nebo počkáte na příští příspěvek s řešením?
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Jedna podzimní pro naše tělíčka
🍁🍁
Moje milý tělo, 
🍂🍂
možná by si chtělo
🍁🍁
taky někoho jinýho než mě, aby v tobě přebýval.
🍂🍂
Někoho na tebe milejšího
🍁🍁
a k tobě laskavějšího.
🍂🍂
Často jsme nespokojeni se svým tělem a chtěli bychom mít nějaké jiné. Někomu z nás vadí jeho tvar. Druhému zase jeho výška, hmotnost, moc velká nebo malá prsa, barva vlasů. Někdy nám připadá moc hubené, jindy tlusté. Nebo se nám nelíbí, že je nějaké ochablé a klidně při tom zapomeneme na to, že sami jsme ho nevzali na procházku nebo na cvičení, aby mělo šanci se zpevnit. Jindy po něm zase chceme výkony i když už je unavené a potřebovalo by klid na regeneraci sil. 
🍁🍁
Tak mě napadlo, co když jsou naše těla stejně nespokojená s námi, jako my s nimi? Podle mě by to bylo fér. Možná by naše těla chtěla mít v nás lepší kamarády. Myslím, že by stálo za to víc naslouchat svým tělíčkům a spřátelit se s nimi. Pro začátek se můžeme rozhodnout, že jim nebudeme dělat to, co bychom sami od dobrého kamaráda nechtěli zažívat.
🍂🍂
Kolik z toho, co si běžně myslíme a říkáme o svých tělech, bychom od svého kamaráda nikdy nesnesli? To, co děláme svým tělům, bychom si ke svým přátelům většinou nedovolili. A popravdě, chtěli bychom kamarádit, s někým, kdo by se k nám choval tak, jako my ke svým tělům?
🍁🍁
Mnozí z nás touží po vztahu na celý život. Málokteří si uvědomujeme, že takový vztah na celý život máme všichni už od svého narození. Se svým tělem ho máme. Pokud chceme, aby v tomto našem celoživotním vztahu bylo porozumění, respekt, laskavost, radost, ocenění, láska a příjemné zážitky, tak tomuhle záměru dejme prioritu. Dejme si vytvoření dobrého přátelství se svým tělem na první místo v žebříčku našich hodnot. Jsme jediní, kteří mají mandát a prostředky to udělat. Každý z nás má ve svých rukou, nebo spíš hlavě, 1 konkrétní vztah s 1 konkrétním tělíčkem. Tak pojďme na to. Uvědomění už máme. Teď nám zbývá „jen“ trénovat. Zkoušet dávat do vztahu to, co v něm chceme mít a zažívat.
🍂🍂
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Dveře k lepším vztahům. Čím určujeme to, jak se k nám chovají naše děti, když trochu odrostou?
🤷‍♀️🤷‍♂️
„Mamíí, dalas mi svačinu?“ ptá se školačka ve dveřích, ještě než si obuje boty? Když mamka naštvaně a s despektem odpoví: „Ne nedala! To, aby to bylo ve škole ještě zábavnější! … Copak si neviděla, že jsem ti ji včera večer chystala?“ Svým tónem sděluje dceři: „Připadáš mi fakt, úplně blbá.“
🙅‍♀️🙅‍♂️
Co se v takovém prckovi děje? Jak zareaguje? Bude si připadat hloupě? Sklopí smutně oči a dude se stydět? Bude si připadat provinile? Bude bránit? Nebo si zanadává, až bude bezpečné z doslechu? Co, když se bude bránit a přitom nebude mamce vracet její despekt zpátky? Že je to scifi?
🪐🪐
Možná. Dlouho jsem si to představit neuměla. Ale jde to. Třeba takhle:
🌈🌈
„Mami, říkáš mi svým tónem, že jsem hloupá a pitomá, když jsem to zapomněla? 
🌈🌈
A mami, když ty něco zapomeneš, tak jsi taky hloupá a pitomá?
🌈🌈
A mamíí, je to špatné, když zapomínám? To mě takovou nemáš ráda?“
🌈🌈
Slyšíte ten upřímný zájem, jak to vlastně mamka myslí? 
🌈🌈
Aby tohle mohlo dítě udělat, musí se cítit rovnocenné vůči rodiči. Jedině tak umí dát rovnocennost a respekt do situace, ve které to dospělý neuměl. Musí respekt znát a zažívat od rodičů v některých jiných situacích a tím se jej od nich naučit.
🌈🌈
Takové dítě nikdy nebude šikanovat druhé. Ani si nenechá šikanu líbit. Později bude s vlastními dětmi jednat rovnocenně a s respektem.
🌈🌈
Už víte, čím určujeme chování našich dětí k nám? Ano, přesně tak. Svým vlastním příkladem. Tím, jak jednáme s dětmi, jim ukazujeme, jak se k nám mají chovat, až povyrostou.
🌈🌈
Pokud chceme zažívat příjemné chvíle se svými dětmi, tak se potřebujeme naučit pěstovat vztahy ve kterých je respekt, úcta a laskavost. Může to být výzva dávat jasné hranice laskavě a bez kritizování či ponižování. Ale odměna stojí za to.
🌈🌈
Že jsme to sami nezažili od svých rodičů? To může být pravda, ale ne důvod proč s tím nic nedělat! Když začneme teď, otevřeme si tím dveře k lepším vztahům v budoucnu.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl#sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Vystřelovací letadýlka na gumu. Hráli jsme si s nimi v dětství. Kdy doletěla nejdál?
✈️✈️
Čím víc jsme natáhli gumu dozadu, tím dál doletělo. Takhle se můžeme podívat i na svůj život. Zažili jsme nepříjemné věci, které hodně bolely. Moc dobře vím, že ta bolest byla opravdová a nijak ji nezpochybňuji.
✈️✈️
Jsem však přesvědčená, že dokud trváme na tom, že někdo druhý nám ublížil, a že ten někdo by to měl napravit, držíme tím sami sebe v pozici oběti. Oběť jen pasívně čeká, co udělají druzí. Jestli se změní. Jestli uznají svou chybu. Jestli se začnou chovat líp. Oběť sama odevzdává tvůrčí moc nad svým životem ostatním. Oběť si stěžuje na druhé a tvrdí, že situace nemá řešení, pokud se oni nezmění. Oběť se nebrání, nechá si všechno líbit, ustupuje a pak obviňuje, odsuzuje, pohrdá a nenávidí. Často ne nahlas, ale v myšlenkách. Těmi myšlenkami osívá svou vnitřní zahradu semínky kritiky, odsudku, pohrdání a nenávisti. Od ostatních chce, ale sklízet pochopení, laskavost, ocenění a lásku. Hádejte co sklízí? Ano, jenom to, co zasela.
✈️✈️
Můžeme se takhle držet v pozici oběti celý život a trápit se. Nebo si můžeme vzpomenout na své dětské vystřelovací letadýlko na gumu. Když jsme se vzdali svých snů, přání a potřeb, když jsme se snažili zavděčovat druhým, když jsme se nebránili kritice a drsnému chování, když jsme stále ustupovali, aby byl klid, tak jsme natahovali svou gumu hodně dozadu. Ale klid nebyl, protože v duchu jsme kritizovali své kritiky, odsuzovali své soudce a nevážili si těch, co si neváží. Takže jakápak křivda? Vždyť jsme se chovali stejně.
✈️✈️
Až přestaneme plýtvat svou energií na omílání „domnělých“ nespravedlností, tak vystřelíme dopředu stejně rychle, jako naše dětské letadlo. Až se pustíme toho nesmyslu, že někdo jiný by měl něco udělat s naším životem, tak začneme uskutečňovat své sny. Ne navzdory těžkostem, ale díky nim. Těžkosti jen natáhly naši gumu víc dozadu. My jsme díky tomu získali víc energie pro pohyb vpřed. Stačí vypustit křivdu ze svých myšlenek a lup, vyletíme stejně rychle, jako naše letadýlko.
✈️✈️
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Na začátku každé cesty za změnou je nepříjemný zážitek.
🚔🚔
Když prožíváme něco nepříjemného, tak si nejvíc uvědomujeme, že chceme změnu. Když jsme nemocní, toužíme po zdraví. Když zažíváme neuctivé chování, toužíme po úctě. Když jsme sami, toužíme po vztahu. Když zažíváme nedostatek peněz, toužíme po dostatku. Když jsme nešťastní, toužíme po štěstí. Díky nepříjemným věcem si uvědomujeme, že chceme změnu, jiné věci a zážitky. Do své vnitřní zahrady tím zasejeme semínko uvědomění, že jsme jinde, než chceme být. Místo, kde jsme tohle semínko zasadili, je místo STARTU na cestě ke změně. Je to stejné, jako když zadáváme START v navigaci. Uvědomit si místo STARTU je první důležitá věc, kterou musíme udělat, abychom vůbec mohli cokoli změnit.
🚘🚘
Pak nás čeká určení CÍLE. Kam se chceme dostat? Co tam chceme zažívat? Jak se při tom chceme cítit? S tím nám hodně pomohlo už naše startovní uvědomění.
🚖🚖
Pro další cestu je důležité, abychom neomílali stále dokola své nechtěné zážitky, které naši cestu odstartovaly. Pokud si stěžujeme na to nechtěné, tak držíme sami sebe na STARTOVNÍ ČÁŘE. Nebojte, NEJSME PŠTROSI. Nestěžovat si, neznamená strkat hlavu do písku. Nestěžovat si znamená použít své uvědomění nechtěného pouze a jedině na určení STARTU a CÍLE. Tam nám skvěle poslouží. Zabývat se jím dál je kontraproduktivní, protože PODOBNÉ PŘITAHUJE PODOBNÉ.
🚒🚒
Během cesty potřebujeme udržovat SMĚR k CÍLI. Myšlením na to nechtěné bychom se mohli omylem obrátit zpátky ke STARTU. Pocity nám nepřetržitě ukazují, kterým směrem se pohybují naše myšlenky, a my s nimi. Pocity jsou indikátorem směru a rychlosti v naší vnitřní zahradě. Jsou náším navigačním systémem a tachometrem zároveň. Čím lépe se cítíme, tím rychleji se přibližujeme k cíli. Čím se cítíme hůř, tím jedeme pomaleji. Když si stěžujeme, ať v duchu nebo nahlas, tak sami zpomalujeme svou jízdu. Stěžovaní je brzda.
🧭🧭
Dobře se cítíme vždy, když do svého přemýšlení zahrnujeme oceňování. Jde o to začít cíleně vyhledávat na každém a na všem něco, co můžeme ocenit, Třeba jen maličký detail, který nám připadá cenný.
✨✨
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #stastnyzivot #sebevedomi #radost #kurzy #litomyšl
Život můžeme uchopit buď magicky nebo tragicky.
Magicky ho chápou ti, kteří se ztotožnili s myšlenkou, že svůj život a všechny své zážitky si vytváříme sami. A to tím, jak myslíme. Naše myšlení má obrovskou moc. A my jediní máme moc nad vlastními myšlenkami. Nikdo nemůže myslet za nás. Ať druzí říkají nebo dělají cokoli, my určujeme, co to pro nás znamená - tím, co si o tom pomyslíme. Ve své hlavě máme magickou moc nad vlastním životem.
😁😁
Tragicky život chápou ti, kteří věří, že jejich život je v rukou někoho nebo něčeho jiného, než jsou oni. Nejčastěji předáváme moc nad vlastním životem rodičům, partnerům, šéfům, okolnostem nebo vyšší moci. Tady se také projevuje moc našeho myšlení. Myslíme si, že my sami nic nezmůžeme. Tyto naše myšlenky způsobí, že ze sebe uděláme bezmocné figurky ve hře vlastního života. Že dáme sami sobě červenou kartu a dobrovolně se posadíme na trestnou lavičku vedle hřiště, odkud jen bezmocně přihlížíme. 
😢😢
Například Petra si přeje, aby se k ní Petr nastěhoval. Chce, aby spolu trávili víc času každý den doma po práci. Aby se k sobě tulili každou noc. Taky se chce o něho opřít, když bude potřeba. Děsí ji pomyšlení, že by byla na všechno sama.
😁😢
Jenže Petr chce, aby si ponechali každý své bydlení a měli díky tomu možnost volby. Aby byli nezávislí ve svém rozhodování, jestli se spolu uvidí, pomilují, stráví odpoledne nebo noc. Děsí ho pomyšlení, že by se z jejich vztahu stala omezující povinnost.
😁😢
Každý chtějí něco jiného. Oba k tomu mají své důvody. Důvody obou jsou stejně důležité. Chtění obou je stejně důležité.
😍😍
Tuto životní situaci mohou uchopit magicky nebo tragicky. Magicky je to s uznáním stejné důležitosti obou protichůdných přání. Tím vytvoří prostor POCHOPENÍ PRO OBA bez vyčítání. Magicky je to s vědomím, že když budeme upřednostňovat oceňující myšlenky, tak se naše přání buď sladí. Nebo přijde někdo, kdo bude s našimi přáními víc ladit.  
Tragicky je to, když se topíme v myšlenkách na bezcennost: „Nejsem pro něho/ni dost důležitá/ý. Kdyby mě miloval/a, tak by mě chápal/a, vyhověl/a. Jsem bezmocná/ý s nešťastná/ý.“
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahyslaskou #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy
Chytrá nebo krásná? Co je lepší? Dilema ze střední, když třídní řekl při chemii:”Vzdálenost okulárů mikroskopu si nastavte samy podle očí.” Pak dodal: „Většinou je hezké studentky potřebují mít dál od sebe a chytré blíž.“ Myslím, že se pak dobře bavil.
🔬🔬
Jak měřit hodnotu člověka? Podle čeho? Každý si něčeho cení víc, než ostatního. Pro každého je důležitá jiná vlastnost a schopnost. Podle ní pak měří hodnotu člověka. Třeba pro Adama je měřidlem hodnoty vzdělání. Vysokoškolák je pro něho hodnotnější člověk než ten s maturitou. Vyučeného si moc vážit neumí. Kdo má základní vzdělání je pro něho bezcenný.
📚📚
Bedřiška zase měří hodnotu člověka přes péči. Nejvíc si váží a oceňuje lidi, kteří dobře pečují o své blízké. To “dobře”, znamená, podle jejích představ. Kdo pečuje jinak, ten je bezcenný.
📐📐
Cyril si umí vážit a oceňovat jen lidi hezké a dobře oblečené. Pro Darju je měřidlem laskavost, pro Erika moc, pro Filoménu bohatství a pro Gabriela životní zkušenosti. Existují také lidé, kteří si váží člověka JEN TAK, ať je jakýkoli. Jsou to většinou ti, kteří mají za sebou nějaké nepříjemné životní zkušenosti a osobní karamboly. Díky tomu, co zažili, mají pochopení pro slony v porcelánu, ale nenechají se jimi pošlapat.
🐘🐘
Když se setkají lidé oceňující stejné věci, tak si spolu rozumějí. Pokud se sejdou lidé s rozdílnými měřidly, může to být nepříjemná záležitost. Ale nemusí. Záleží na tom, jestli jsou schopni a ochotni uznat druhým stejné právo na vlastní měřidlo, jaké dali sobě. Kdo umí uznat, že měřidlo moudrosti je stejně platné, jako měřidlo vzdělání, vzhledu, postavení, prachů nebo laskavosti, ten je v pohodě i s lidmi, kteří vyznávají jiné hodnoty.
⚖️⚖️
Takový člověk chápe, že lidé jsou cenní bez rozdílu měřidel, která používají. Díky tomu umí zareagovat v každé situaci a obhájit si svůj svět. Když mu Adam řekne něco o nedostatečném vzdělání, tak s klidným úsměvem odpoví: „Víš, já nepovažuji vzdělání za tak důležité, jako ty. Pro mě jsou mnohem důležitější životní zkušenosti. Ale naše rozdílnost je v pohodě.”
🍎🍏
NEPOTŘEBUJEME MÍT STEJNÁ MĚŘIDLA, ALE VÁŽIT SI VŠECH MĚŘIDEL STEJNĚ.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahy #stastnyzivot #radost #kurzy
Naše vnitřní zahrada, náš vnitřní svět, je prostor v nás, ve kterém si pěstujeme své myšlenky, pocity a představy. Vnitřní svět si můžeme představit, jako zahradu. Své myšlenky pak, jako semínka, která do své zahrady sejeme.
🍇🍇
Pokud se cítíme dobře uvnitř své zahrady, tak zažíváme stejně příjemné zážitky také ve světě vně nás. Protože naše vnitřní zahrada je předobrazem toho, co si tvoříme ve vnějším světě. To, co si pěstujeme uvnitř, to sklízíme venku.
🍊🍊
Aby nám bylo v naší zahradě hezky, potřebujeme si ji oset rostlinami, které se nám líbí a jsou nám příjemné. Každá naše myšlenka je semínko, které jsme zaseli. Jestli chceme, aby v naší zahradě rostla úcta, láska a radost, aby v ní kvetlo štěstí – pak musíme zasít semínka těchto rostlin a myšlenek. Je zvláštní, jak často do své zahrady sejeme semínka neúcty, nelásky, souzení a čekáme, že z nich vyrostou rostliny štěstí, lásky a úcty. Jako bychom zasili proso a čekali, že vyroste mák.
🥭🥭
Když například Adam říká: „Nemůžu si Adély vážit, když se ke mně chová tak pohrdavě! Nemůžu si jí vážit, když tohle dělá!“, tak do své zahrady seje semínka neúcty a nevážení si. Z těchto semínek vyrostou rostliny neúcty a nelásky. Za čas uzrají, vysemení se a budou plodit další neúctu a nelásku.
🍏🍏
Všimli jste si, že Adam vlastně říká: “ JÁ SI JÍ VÁŽIT NEMŮŽU, ALE ONA BY SI MNĚ VÁŽIT MĚLA.” Jenže Adam bude sklízet přesně to, co zasel. A je to spravedlivé. Pokud chce zažívat úctu a lásku, pak ji musí zasít. 
🍎🍎
Na každém najdeme něco k ocenění a vážení si, když se rozhodneme to najít. Stejně tak na každém najdeme věci, které nám jsou protivné. Myšlenky, které si myslíme o konkrétním člověku, jsou semínka, která sejeme do své zahrady. Z oceňujících myšlenek vyrostou rostliny úcty a lásky. S nimi se budeme cítit příjemně nejen uvnitř své zahrady, ale také vně při kontaktu s ostatními lidmi.
🍐🍐
To proto, že z oceňování roste úcta. A kdo seje úctu, ten ji také sklízí. Ten si pak s lehkostí obhájí své hranice i důstojnost. Bude se cítit v pohodě dokonce i s lidmi, kteří jsou pro ostatní, jako osina v zadku.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Jak si bez konfliktu obhájíš svůj názor před někým, kdo s tebou absolutně nesouhlasí?
🌈🌈
Jedině tak, že si budeš vážit jeho rozdílného názoru, ale nevzdáš se toho svého. 
🌈🌈
Třeba, když dítě a rodič mají jiný názor na to, jak trávit volný čas. To bývá zdroj velkého dohadování a nepříjemných situací. Když dcera Anička chce jet o víkendu na výlet, ale rodiče mají v plánu udělat spoustu práce na zahradě. Anička navrhne výlet, ale rodiče řeknou práce. Ona si připadá méněcenná, že rodiče dávají přednost práci, před jejím přáním: “To jim nestojím ani za ten blbej výlet. Furt ta jejich práce, nic jiného je nezajímá.”
🌈🌈
Rodiče zase nechápou Aničku: “ Copak ta holka nevidí, co všechno pro ni děláme? Snažíme se, aby se měla líp, než jsme se měli my. Vůbec si toho neváží. Vůbec jí nestojíme za to, aby nám trochu pomohla. Pořád jen výlety a zábava, nic jiného ji nezajímá.”
🌈🌈
Vidíte, že rodiče i Anička dělají stejnou chybu? Každý z nich umí ocenit jenom svůj vlastní názor. Rodiče chtějí, aby Anička viděla cenu jejich vize pracovního víkendu, ale sami neumí ocenit Aniččinu vizi výletu. Anička zas cení jen svou, ale tu rodičovskou vůbec.
🌈🌈
Řešení je pochopit, že práce je stejně důležitá a cenná, jako výlet. OCEŇOVÁNÍ je nový prvek, který změní úplně všechny situace! Práce a výlet jsou stejně cenné, PROTOŽE JSOU PRO NĚKOHO Z NICH DŮLEŽITÉ. To je nový způsob tvoření. Ne přes konflikty, ale přes oceňování. 
🌈🌈
Ten, kdo tohle pochopí, bude velkým přínosem pro všechny. Když bude první Anička, může říct: “ Milí rodičové, chápu, že práce je pro vás hodně důležitá. Fakt oceňuji, co všechno pro mě děláte. Také chci, abyste věděli, že ten výlet je zase pro mě moc důležitej. Přeju si s vámi zažít čas výletění. Co kdybych vám pomohla na zahradě a vy byste pak se mnou jeli na výlet?”
🌈🌈
Jde tu o jednoduchý princip: PODOBNÉ PŘITAHUJE PODOBNÉ! Proto se každému od ostatních vrací přesně to, co má uvnitř sebe aktivní. Když má Anička v sobě NEVÁŽÍM SI, tak se jí od rodičů vrací stejné-NEVÁŽÍME SI. Když to změní na VÁŽÍM SI, vrátí se jí to.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Čím pomůžeme nejvíc v náročné situaci?
🌈🌈
Pokud se vaše dítě, partner, kamarádka, .. ocitnou v situaci, která je pro ně náročná a cítí se v ní nejistě, pak potřebují slyšet: „Věřím ti, že to zvládneš, protože vím, že jsi na to dost šikovná, chytrá, odvážná, .. a že si dodře poradíš. Stojím při tobě a fandím ti. Pokud by tě zajímalo, jak bych to řešila já, tak jsem tu připravená pro tebe. Když budeš chtít, poradím ti.“
🌈🌈
A pak to nechat na dotyčném a NE*RA*DIT. Těmito slovy pomůžeme víc, než nevyžádanými - třebaže dobře míněnými - radami, co a jak mají udělat. Když radíme, vyjadřujeme tím naše vlastní vnitřní obavy, jestli ten druhý to zvládne sám, bez naší pomoci. Dáváme tím najevo (byť často nevědomě), že my bychom si s tím poradili líp. A také to, že si myslíme, že my dobře víme a dotyčný neví, co je potřeba udělat.
🌈🌈
Tím, že dáme svým blízkým důvěru a umožníme jim zvládnout náročnou situaci, dáme jim nejvíc. Získají cennou zkušenost, a to i kdyby jejich řešení nebylo nejlepší. I kdyby bylo nedokonalé nebo nezralé - je jejich vlastní - díky tomu povyrostou a budou o něco zkušenější.
🌈🌈
Pokud jsme to my sami, kdo se ocitne v situaci toho, komu jsou dávány, byť s těmi nejlepšími úmysly, nevyžádané rady, pak nejjednodušší je poděkovat, ocenit snahu pomoct a sdělit, že to chceme zvládnout sami. Třeba: „Děkuji ti za tvé rady a vážím si, že mi chceš pomáhat. Myslím, že mám na to zvládnout to svým způsobem sama. Možná to nebude nejlepší možné řešení, ale chci se o sebe postarat sama. Budu moc ráda, když mě podpoříš svou důvěrou.“ 🌈🌈 Tak mě napadlo, že jestli si tohle přečte moje dcera, nejspíš si řekne: „Kéž by se ta moje máma sama řídila tím, co napsala.“ A nedivila bych se jí, protože za svůj život ode mě slyšela spoustu nevyžádaných, ba přímo vnucovaných rad. Jó, stále mám kam růst.😉😉

#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Příjemný pohled na déšť a plískanice 🌧️🌧️ Je príma, že mi prší ke kafi a ne do kafe. ☕️☕️Je skvělé, že déšť dá rostlinám vláhu a umyje auta, silnice i chodníky. Je užitečné, že prověří naše střechy před zimní sezónou. 🏡🏡 A úplně parádní je, že nás po práci svede dohromady s partnery, přáteli či rodinou, někam do tepla - ke kamnům, k radiátoru, k troubě nebo pod peřinu, a my budeme mít čas být jen tak spolu a nikam nespěchat. ⛱️⛱️ S dětmi jsme si takhle užívali deštivá odpoledne se sladkým koláčem u pohádky. 🍩🍩Moc ráda na to vzpomínám.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Kdo se s kým hádá?
🔀🔀
Já bych se nehádal, kdyby ses nehádala ty! Ty seš hádavá! Jenže, já bych se nehádala, kdyby ty ses nehádal! Takže ty seš hádavej!
🔀🔀
Srandovní že jo? A také pravdivé!
🔀🔀
Vždy se hádá část našeho nitra se stejnou části v nitru druhého. Pokud by ta, konkrétní část nebyla přítomná v obou lidech, tak by nebylo, s kým se hádat. 
🔀🔀
Kdo se tedy s kým vlastně hádá?
🔀🔀
Strach se strachem se hádá. Zlost se zlostí se hádá. Ego s egem se hádá. Zranění se zraněním se hádá. Nízké sebevědomí s nízkým sebevědomím se hádá. Pocit ponížení s pocitem ponížení se hádá. Zklamání se zklamáním se hádá.
🔀🔀
Když si uvědomíme tuhle stejnost obou hádajících se, můžeme se začít chechtat a hádku využít, jako příležitost dovědět se něco o sobě i o druhém. Tedy, pokud si tuto možnost zjistit něco, nezablokujeme kategorickým soudem: “JE TO DEBIL! JE TO KRÁVA!”- tak co bych se zajímala/zajímal. Souzení vždycky zablokuje zajímání se. Protože, když odsuzujeme, tak “ MÁME JASNO, JAK TO JE,“ a ani nás nenapadne že existuje i jiná možnost, důvod, názor, o který bychom se mohli zajímat.
🔀🔀
Pokud se neumíme hádat, pak ve slovních bitkách utrží rány obě strany. Ale ne od toho druhého! Vždycky každý sám od sebe! Nejde totiž o to, co ten druhý říká, ani jak to říká. Vždycky jde jen o to, jak o sobě a o něm smýšlíme, když to slyšíme.
🔀🔀
Pokud víme, o co v hádkách jde a kdo s kým se ve skutečnosti hádá, pak z každé tragédie nakonec uděláme komedii a ještě z ní vyzískáme cenné informace o nás obou. Díky tomu nás hádka může pobavit, inspirovat, poučit, spojit a posílit ve společném tvoření.
🔀🔀
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Všichni, bez rozdílu pohlaví, postavení či barvy kůže, potřebujeme dobrého přítele. Vlastně toho nejlepšího přítele, který se od nás neodvrátí i když se chováme, jako Pako. Přítele, který nám řekne: „Nebuď labuť-vždyť každý se někdy chová, jako Magor. Každý něco neumí. S každým je někdy k nevydržení. Jedeme v tom všichni spolu. Nejsi horší ani lepší než ostatní.“
🌈🌈
Všichni takového přítele máme přímo v sobě. Dáváme mu různá jména: „Duše, Vědomí, Vyšší Já, Vnitřní bytost, ..“ Nesoudí nás a miluje, ať se chováme jakkoli. Vidí naši cenu, aniž bychom ji museli nějak prokazovat. Má pro nás nekonečnou lásku a pochopení.
🌈🌈
Nejvíc ho potřebujeme, když něco zmastíme nebo po*se*re*me a následně neumíme být k sobě laskaví. V té chvíli je pro nás těžké slyšet jeho hlas, protože nám v hlavě běží vlastní sebeobviňující vnitřní monolog. 
🌈🌈
Ale nejlepšího přítele máme v sobě stále, nikdy nás neopouští. Když na něj vydržíme chvíli myslet, uslyšíme, jak říká: „Neboj se, mám tě rád. Pořád si tě vážím. I když ze sebe občas uděláš blázna a vnucuješ ostatním svoje názory na to, jak mají žít a co je pro ně dobré. Všechno, co prožíváš, jsou zkušenosti. Každý den jsi bohatší o několik dalších. To je život-neustálý pohyb-proměny-nic není definitivní-stále něco prožíváš-sbíráš nové zkušenosti. Některé jsou příjemné a jiné ne. Z těch nepříjemných se často naučíš víc, než z příjemných-získáš důležitá uvědomění. 
🌈🌈
Třeba tohle: Když se povyšuješ nad ostatní svým přesvědčením, že ty víš líp, co potřebují ke štěstí, chceš jim kvandat do života a radit, aniž by tě o to požádali a nerespektuješ tím jejich svobodnou vůli a právo jít si vlastní cestou, tak se ti totéž vrátí zpátky. Druzí se budou povyšovat nad tebe a budou tě kritizovat za tvé chování, třebas ne do očí. Budou tě soudit a tím nerespektovat zase tvůj způsob života. Vidíš, jak je to FÉROVÉ? Nepříjemné, ale spravedlivé. Pravda, nedělá to dobré vztahy a ty nebudeš umět jiné, dokud budeš mít stejné přesvědčení-JÁ VÍM LÍP NEŽ TY…Ale až doopravdy dáš svobodu ostatním, budeš si umět obhájit tu svou!“
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
V čem jsou stejní a proč to tak dopadlo?
🥂
* Oba byli nespokojení v některých oblastech svého života a projektovali si vlastní nespokojenost do chování toho druhého.
* Oba nevěděli, že nejdříve potřebují zapracovat na svých pocitech a teprve potom má smysl pustit se do akce (dovolená), protože jinak zreplikují (za víc peněz) jen to, co už zažívali před tím doma.
* Oba se na vztah, ani na dovolenou neuměli podívat oceňujícím pohledem.
* Oba si odnesli z dovolené stejné emoce: Jsem blbej a ona je vypočítavá kráva. Jsem blbá a on je vzteklej vůl.
* Oba žili v omylu, že za jejich nepříjemné pocity a emoce může ten druhý a tím ztratili moc nad svým životem.
* Oba chtěli určovat, jak věci budou a čekali, že ten druhý se vzdá svých plánů.
* Oba nevěděli, jak zareagovat, když ten druhý měl jiný názor a představu-když se neshodli-neuměli nevyhovět s oceněním a lehkostí.
* Oba se neuměli vztáhnout rovnocenně-střídali podřizování se s nevolí a jindy požadování, aby se druhý podřidil bez debat.
* Oba neuměli mluvit o tom, co se v nich děje.
 🥂
Přesto mohou získat z této dovolené něco hodně cenného. Jak? Když se naučí oceňující pohled na věc, tak se budou cítit dobře, i když dovolená nedopadla podle jejich představ.
🥂
Ten z nich, který si odpoví na tyto otázky: Co vidím cenného na této dovolené? Co se mi na ní líbilo? - ucítí postupně změnu ve svých pocitech.
Například:
* Oceňuji, že nám oběma na vztahu záleželo a dali jsme mu šanci.
* Oceňuji, že jsme se oba snažili, aby nám spolu bylo dobře.
* Oceňuji, že jsme oba dali najevo, že jsme pro sebe důležití.
* Oceňuji, že se nám společně podařilo vytvořit a prožít hezké chvíle.
* Oceňuji, že jsme společně vytvořili radost, která už v nás zůstane napořád.
* Oceňuji, že oba teď máme možnost zpětně pochopit, proč se nám to nepovedlo a jak to udělat jinak.
* Oceňuji, že oba teď můžeme porozumět, že to bylo spravedlivé a přestat se ukřivďovat a vzájemně obviňovat.
* Oceňuji, že teď dodatečně vidím, že jsme oba chtěli určovat, jak věci budeme dělat a neuměli jsme uznat, že je spravedlivé, aby druhý měl stejné právo. 
🥂
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
2 pravdivé příběhy
☕️☕️
On: „Jsem zdrcený a naštvaný! Připadám si, jako Pitomec! Pozval jsem svou přítelkyni na luxusní dovolenou. Celou jsem ji zaplatil. Nějaký čas před tím jsme měli pár konfliktů a nedorozumění, tak jsem nám chtěl dopřát příjemný a klidný čas spolu. Chtěl jsem zlepšit náš vztah. Stálo mě to dost peněz, ale byla to paráda. Krásné místo i zážitky. Milovali jsme se každou noc. Myslel jsem, že náš vztah se zase vrátil do pohody. Připadal mi dokonce ještě lepší, než na začátku. A ona mi v den odjezdu řekla, že cítí, že to dál mezi námi nemá smysl a že odchází. Stál jsem tam, jak opařený a nechápal to. Vlastně do teď to nechápu. Jak mě mohla tak využít! Připadám si jako blbec.”
☕️☕️
Ona: „Jsem unavená a nešťastná. Připadám si, jako blbec, že jsem byla tak dlouho vstřícná. Přítel pro nás koupil dovolenou u moře. Že si nemám dělat starosti s penězi. Jenže, já si starosti dělala. Měla jsem velké výdaje s opravou bytu a neplánovala jsem jet k moři. Nechtěla jsem se cítit zavázaná. Navíc jsem si pořád nebyla jistá, jestli s ním chci dál budovat vztah. On mi sice ochotně se vším pomáhal, jenže zároveň byl velmi rázný a chtěl určovat, co a jak budeme dělat. Všechno chtěl mít podle sebe a předem jasné a naplánované. Nad mými spontánními nápady jen blahoskolnně mával rukou. Když věci nešly podle něho, reagoval vztekle a já se stahovala. Zároveň jsem věděla, jak je osamělý a chtěla jsem dát šanci našemu vztahu. Tak jsem souhlasila, že pojedu. Byl to ale blbej nápad. Celou dobu jsem se snažila, abychom spolu zažívali hezké věci. A několik dnů se nám vydařilo fakt hodně příjemných. Jenže jsem si uvědomila, jak moc se snažím, aby byl klidný a spokojený. To snažení bylo vyčerpávající. Byl to na mě moc veliký tlak. To bych dlouho nevydržela. Nakonec jsem mu poděkovala za dovolenou řekla, že ve vztahu dál pokračovat nechci. ... to byla fakt síla, jak se rozzuřil. …to mě jen utvrdilo v mém přesvědčení skončit to. 
☕️☕️
V čem jsou oba stejní a proč to tak dopadlo? Se dozvíš příště.
☕️☕️
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Dokud budeme naslouchat pouze ušima a jenom to, co přichází z venku, tak pochopíme ze života velmi malou část. Teprve, když zapojíme do naslouchání i pocity a budeme naslouchat také sami sobě, tak se dovíme to podstatné. Naše emoce a pocity nám vždy říkají pravdu o našich přáních, potřebách i myšlenkách.
👂🦻
Jeden příklad. Přemýšlíme o tom, jak strávíme nedělní večer. Kamarádka chce, abychom spolu šly do kina. Přítel chce, abychom s ním šli na večeři. Rodiče chtějí, ať se zastavíme na pokec. Ale, co chceme my? Že nevíme?
🦻👂
V hlavě nám bzučí myšlenky, jako včely v úlu. S kamarádkou už jsme tak dlouho nikde nebyly a ona je teď hodně osamělá. Přítel nám tolik pomáhal při rekonstrukci bytu a celý týden se těšil na tuhle nedělní večeři. Rodiče už mají svůj věk a své bolístky a naše návštěva je vždycky rozveselí. 
👂🦻
Co si počít? Nevíme? Nejradši bychom se naklonovali a potěšili všechny? Chjo. Jenže taky už jsme unavení a otrávení z toho, jak se stále snažíme všem vyhovět? Kde máme vzít také nějaký čas pro sebe?
👂👂
Ve chvíli, kdy se zaposloucháme dovnitř sebe, a budeme všímaví ke svým pocitům, uslyšíme to jasně. Budeme dobře vědět, jak si přejeme strávit nedělní večer. Jak se to dělá? Představíme si večer s kamarádkou - jak se při tom cítíme? Že nic moc příjemná představa? Že se nám nechce poslouchat, jak si stěžuje na svého bývalého? V pořádku, vždyť nemusíme. Pak uděláme totéž s představou večera s přítelem, a potom s rodiči. Při které představě se cítíme opravdu příjemně?
🦻🦻
Že při žádné? Že bychom nejradši zůstali doma s knížkou? Tak do toho! Je to přece náš čas a náš život. Dejme si tu svobodu. A dejme ji pak i ostatním, když zrovna nebudou mít chuť na společně strávený čas. Je to v pořádku. Když přátelům nevyhovíme, tak to neznamená, že na ně kašleme. Když nám na nich záleží, řekneme jim to: “Jste pro mě důležití a ráda bych vám udělala radost. Dnes jsem se však rozhodla udělat radost sobě a zůstat doma.“
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
„Zlatý voči!“ - tohle naše české rčení se dá pochopit a uchopit dvěma protichůdnými způsoby. Ostatně, jako všechno. 
👁👁
První způsob je použít “Zlatý voči!” na vyjádření, své víry, že se zmíněná věc nikdy nestane. Že sníme bláhový nesplnitelný sen. Že nemá cenu to ani zkoušet. 
👁👁
Druhý způsob je, použít “Zlatý voči” na speciální pohled. Dívat se na život a na svět zlatýma=oceňujícíma očima. Vidět, že to, co chceme, je tak důležité a cenné, že nám stojí za to jít a uskutečnit to. Vidět, že má cenu to zkoušet znova a nevzdávat to, pokud to nevyjde napoprvé. Dívat se zlatýma vočima znamená taky věřit, že to dokážeme.
👁👁
To, co jeden vidí, jako bláhovost, to je pro druhého realita, ke které si dojde. Ten, který neumí vidět cenu svých tužeb si je jen těžko uskuteční. Bývá často zklamaný, postupně rezignuje na své sny a ztratí radost ze života. Většinou svého žití pak protrpí v omylu, že ostatní mu nedovolili, nepodpořili ho a viní je ze svého neštěstí. Zatímco druhý, který se na svět dívá oceňujícím pohledem zlatých očí si realizuje jeden sen za druhým a je šťastný.
👁👁
O tom, jakýma očima se díváme na svět, se rozhodujeme každý sám, každý den, každou minutu… právě teď.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Říkají naše ústa to, co si myslí naše hlava? 
💋💋
Nebo to máme uvnitř jinak, než prezentujeme navenek? Nemusíme strkat ruku do úst pravdy, abychom to poznali. Spolehlivě nám to ukazují naše pocity. 
💋💋
Můžeme na potkání říkat: “Mám se dobře, nemám si nač stěžovat.“ Ale pokud se cítíme podrážděně a nespokojeně, pak je to signál, že uvnitř to máme jinak. Že většinu času přemýšlíme o věcech, které nám nevyhovují. Že neumíme oceňovat. Svou nespokojeností tak tvoříme další stejné věci, se kterými jsme stejně nespokojení.
💋💋
Každý den nám v hlavě běhají myšlenky. Tak proč převalovat věci, které se nám nelíbí? Proč je tím posilovat a množit? Co takhle naučit se přemýšlet o věcech, ze kterých máme lepší pocit a ty podporovat v růstu?
💋💋
Můžete namítnout: „Tím přece ty věci nezmizí!“ Ale copak věci mizí, když je kritizujeme, odsuzujeme, bojujeme proti nim a stále dokola na ně poukazujeme? Ne! Naopak! Přibývají!
💋💋
Třeba ve vztazích. Na začátku si všímáme jeden na druhém hlavně toho, co se nám líbí a co oceňujeme. Ten druhý je zhmotněním našich snů o partnerovi. 
💋💋
Pak se sestěhujeme a žijeme svůj splněný sen. Postupně však zjišťujeme, že nejsme vždycky zajedno. Že máme rozdílné návyky a jiné představy o tom, jak věci dělat, co jíst, jak mít uklizeno, nebo jak trávit volný čas. A všímáme si stále víc, těch věcí, které se nám nelíbí. Proto nám připadá, že se partner změnil. Ale to my jen zaměřujeme jinak svou pozornost. Právě tady máme 2 možnosti.
💋💋
První-soustředit se dál na to, co se nám nelíbí. Myslet na to, stěžovat si přátelům, kritizovat partnera a svou pozorností to krmit. To nechtěné pak bobtná, a my toho zažíváme čím dál víc, až se rozejdeme.
💋💋
Druhá-naučit se vyhledávat na tom druhém a na vztahu to, co se nám líbí a čeho si ceníme. Pak bobtná to chtěné a oceňované a my toho zažíváme víc. Když se naučíme oceňovat vztah, který je nedokonalý-stejně, jako my dva, pak naši rozdílnost využijeme jako inspiraci a je nám spolu dobře.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Pozdrav pro vás z večerní Litomyšle 🤗🤗
Tenhle ranní výhled ze stanu miluju. Tak s vámi sdílím tu krásu, přátelé.
😍😍
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Tahle láska k sobě, co prochází žaludkem, ta chutná fakt skvěle.
😋😋
A mimochodem, mít se natolik ráda, že si dopřeju jídlo na které mám chuť, je docela jiné, než snaha zaplnit nedostatek pocitu štěstí jídlem. Výsledný pocit z jídla je přesně opačný.
😋😋
Nejdůležitější však je, abychom k sobě byli laskaví, ať jsou naše důvody k debužírování jakékoli.
😋😋
Tak dobrou chuť!
😋😋
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Čas od času se mi stává, že se až příliš moc snažím a usiluji o změny a věci, které chci žít. Tím velikým snažením dosahuji pravého opaku toho, po čem toužím. Jinak řečeno, čím víc vyvíjím aktivity, které mě mají dostat k cíli, tím víc se od cíle vzdaluji. 
🌈🌈
Často si své chyby všimnu, teprve až cítím frustraci, že tak makám a nevidím výsledky.
To se mi obvykle zdají sny o tom, jak mi vypadaly zuby-jak jsem si na problému vylámala zuby-jak bezzubé je moje snažení-jak mi nejde ukousnout si ze života to dobré, po čem toužím.
V té chvíli mi to taky většinou dojde. No jasně! Vždyť já zapomněla na základ základovatej! Že realizace začíná v mysli. Že žádná moje aktivita nepřebije sílu mých myšlenek a představ! Že dokud myslím na to, co nechci, tak nezrealizuji to, co chci!
🌈🌈
Třeba, když jsem toužila po lepší práci. Stále dokola jsem přemílala v hlavě, jak mě má stávající práce štve. Byla jsem nespokojená a tohle mé přemýšlení vedlo k ještě větší nespokojenosti. Snažila jsem se najít jinou práci, ale jako by žádná nebyla k mání.
🌈🌈
A pak mi to došlo. Z místa nespokojenosti ve svém nitru zkrátka nemám přístup k práci, ve které bych se cítila spokojeně.
To je vesmírný princip! Vždy získám víc toho o čem přemýšlím. Když jsem stále dokola přemýšlela o tom, co se mi nelíbí, tak jsem nemohla získat to, co se mi líbí.
🌈🌈
Proto jsem se rozhodla napsat seznam toho, čeho si cením na mé stávající práci. Samotnou mě překvapilo, že toho nebylo zas tak málo. Získala jsem v ní pár fakt životně důležitých uvědomění. Taky jsem se znovu po letech naučila řídit auto. Když jsem našla to, čeho si cením na mé stávající práci, zlepšil se můj pocit z ní.
Pak se můj sen o lepší práci uskutečnil sám. Zavolali mi z instituce, kde jsem se rok před tím marně ucházela o práci, že mi nabízejí přesně to místo, které jsem chtěla.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Nejlepší SUPERSCHOPNOST? 
🤔🤔
Za mě je to schopnost CÍTIT SE ŠŤASTNĚ.
😁😁
A to nezávisle na čemkoliv a na komkoliv. Ostatní Superschopnosti jsou taky skvělé a lákavé. Třeba umět lítat, dostat se kamkoli pomocí pavoučího vlákna nebo číst myšlenky. Ale co s nimi, pokud je člověk nešťastný?
🤔🤔
Někdo se narodí se svou superschopností a jiný se ji musí naučit, když ji chce mít. K superschopnosti CÍTIT SE ŠŤASTNĚ se potřebujeme naučit OCEŇOVÁNÍ. Potřebujeme se naučit na každém a na všem si něco najít. A tady pozor! 
😱😱
Najít si něco, co nám jde upřímně ocenit! Ne něco, co nám jde upřímně zkritizovat. Kritizování, to umí každý, na to žádnou superschopnost nepotřebujeme. Ale oceňování, to je nejvyšší level superschopností, který otevírá dveře k pocitům štěstí.
🌈🌈
Jestli chceš, aby příspěvek vidělo víc lidí, tak lajkuj, sdílej a nebo ještě líp, napiš mi do komentáře, jaké téma by tě zajímalo příště! 👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahy #laska #oceňonání #sebevedomi #radost #rodina #onlinekurzy #litomyšl
Tohle je pro mě 1 z 56 důvodů, proč jsem ráda na světě.
🦋🦋
Před nějakou dobou jsem se rozhodla, že budu každý den vyhledávat důvody, proč se cítit dobře.
🦋🦋
A víte, co jsem zjistila?
🦋🦋
Že, když začnu cíleně hledat důvody, proč se cítit dobře, najdu je vždycky. A že, když hledám důvody, proč se cítit nahovno, taky je najdu vždycky.
🦋🦋
A tak si vybírám, jakých věcí si všímám a které důvody vyhledávám. Vždycky existují věci, které se mi nelíbí, rozesmutňují mě nebo štvou. Ale vždycky existuji zároveň i věci, které se mi líbí, dělají mi radost a jsou pro mě cenné. Ty věci, na které myslím, ty dostávají energii mých myšlenek, ty nabírají na síle a rostou.
🦋🦋
Na začátku to vůbec nebylo snadné, protože můj zvyk všímat si hlavně toho, co se mi nelíbí, byl fakt silný. Ale zkoušela jsem to pořád dokola a nenechala jsem se odradit tím, že mi myšlenky stále zdrhaly k tomu nechtěnému. Ještě dnes mi to někdy jde, jako když s*e*r*e a maluje, ale trénuju. Vím, že trénink dělá mistry. Když jsem byla mistr ve vyhledávání nedostatků, můžu být i mistrem v opaku.
🦋🦋
Čeho si všímáš ve světě a svém životě ty? Čemu dáváš svou energii? Co posiluješ a necháváš růst?
🦋🦋
Jestli chceš, aby příspěvek vidělo víc lidí, tak lajkuj, sdílej anebo ještě líp, napiš mi do komentáře, jaké téma by tě zajímalo příště! 👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahy #laska #oceňování  #sebevedomi #radost#rodina #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl
RADOST AŽ DO RÁNA - stará písnička, ale inspirující. Přesně vyjadřuje, jak fungují protiklady v našich životech. Všechno na světě má 2 navzájem opačné póly: HOJNOST a NEDOSTATEK TÉHOŽ. Například: Zdraví / nemoc (nedostatek zdraví), Štěstí / smutek (nedostatek štěstí), Chci víc peněz / nedostatek peněz.
☀️☁️
Když zažíváme nedostatek zdraví, štěstí, peněz, vztahu či čehokoliv jiného, tak si nejsilněji uvědomujeme, že toužíme po OPAKU (opačném pólu téhož) - po hojnosti. 
☁️☀️
V tom je to kouzlo. Jsme tvůrci svých životních zkušeností a tvoříme si přesně takové zážitky, jaké odpovídají našemu smýšlení a cítění. Pokud zažíváme nedostatek úcty a stále dokola myslíme na to, jak neuctivě se k nám druzí zachovali, tak jen stále dokola tvoříme tentýž nedostatek. Jestliže však zážitek nedostatku úcty použijeme pouze, jako odrazový můstek a výchozí bod k uvědomění si, že chceme zažívat opak, pak nám zážitek neúcty dobře posloužil.
🌤🌤
Jde o to nevyplýtvat svou energii na omílání myšlenek, že to nebylo fér. Osvobodit své myšlenky a pocity z honění se okolo křivdy. Převzít zodpovědnost za své tvoření. Držet se za všech okolností znalosti základního principu tvoření: ZAŽÍVÁME VŽDY PODSTATU TOHO, CO V SOBĚ AKTIVUJEME SMÝMI MYŠLENKAMI. Zážitek neúcty můžeme vytvořit jedině tak, že neuctivě myslíme na sebe či na druhé. Uvědomit si, že smýšlíme stejně neuctivě o těch, kteří se k nám chovají s neúctou, je skvělé. Je to úleva, když nám dojde, že křivda se nekonala. Že všechno bylo fér. Vždyť se nám vrátilo jen to, co jsme sami dali k dispozici. Chceme-li zažívat úctu, musíme se naučit ji v sobě aktivovat.
🌤🌤
Louky a stráně poseté kvítím
..
jsou krásné díky zlu bodláků.
..
Z modravé pláně, když slunce svítí
..
tak vypadá nádherně
..
jen a jen dík oblakům.
.
Kopřivy v trávě, bláto a závěj,
..
stříbrný úsvit, šeď soumraků,
..
a přitom právě, pouze a právě,
..
z těch opaků
..
vyrůstá svět největších zázraků.
..
Zkrátka, tak to právě bývá
..
smích se v proudech pláče skrývá,
..
dřív, než káně vzhůru vzletí,
..
pády musí zvládnout předtím.
..
Chvíle smůly, chvíle bolestí
..
jsou jen pouhá vrátka ke štěstí.
🌤🌤
#eliskatherapy #lecenizivota #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Píšeme si scénáře vlastního života
📝🎥
Nedávno jsem viděla ve filmu perfektní příklad tvoření. Hlavní hrdina vykládal kámošovi, že prostě všechny ženský jsou nemožný řidičky. A emocoval se, že by se jim mělo řízení zakázat. Za chvilku na to PRÁSK!!! Z boku do něho nabouralo auto, které řídila ženská. To je tvoření. Přesně takhle to funguje. Píšeme si vlastní scénáře toho, co zažijeme. Vytváříme si situace a zážitky, které vždy pravdivě odpovídají tomu, co se nám honí v hlavě. Čím častěji si něco myslíme a čím větší emoce při tom cítíme, tím rychleji to zažijeme.
🚗🚙
Jsou to taková naše sebepotvrzující přesvědčení. Když jsme o něčem přesvědčení, tak si všude okolo sebe všímáme právě těch věcí, kterým věříme. Třeba takové přesvědčení, že na chlapy se nedá spolehnout, způsobí, že si primárně budeme všímat chlapů a situací, které to budou potvrzovat. Navíc si do svého života budeme přitahovat takové muže, kteří toto budou aktivně žít.
🤷‍♀️🤷
Čím častěji přemýšlíme o tom, co se nám na partnerovi líbí a vyhledáváme na něm ty příjemné vlastnosti (třeba, že je ochotný pro nás ledacos udělat), tím víc jsme schopni všímat si jeho vstřícnosti a ocenit ji. Tím oceněním přímo tvoříme další ochotu, a tak ji máme ve vztahu víc. Když myslíme převážně na to, co se nám na něm nelíbí, co neudělal a kde nám nevyhověl, tak ztrácíme schopnost vidět a ocenit ty příjemné věci, které spolu zažíváme. Díky tomu jich máme ve vztahu čím dál míň. Jednak proto, že je neumíme vidět (i když tam jsou). A také proto, že nikdo z nás nemá chuť být vstřícný, když ať uděláme, co uděláme, tak dostaneme čočku.
👊👊
Takže to kouzlo je - vyhledávat na každém a na všem důvody k ocenění. A jen tak pro jistotu uvedu pár vět, které vůbec oceňující nejsou: „To je dost, žes to udělal/udělala. Tak vidíš, že to jde. To ti to trvalo. A kdy konečně uděláš tamhleto?“ 
 😂😂
Jestli chceš, aby příspěvek vidělo víc lidí, tak lajkuj, sdílej a nebo ještě líp, napiš mi do komentáře, jaké téma by tě zajímalo příště! 👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota vztahy #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy konzultace #litomyšl
Někdy mi to myslí stejně, jako Einsteinovi. 😃😃 Třeba zrovna tyhle jeho citáty-ty mi mluví z duše.
🐬🐬
„Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.“
 🐬🐬
„Nikdy nerezignuj na to, co chceš opravdu dělat. Člověk s velkými sny je mocnější než ten se všemi fakty.“

🐬🐬
„Existují dva způsoby, jak žít život. Ten první je myslet si, že nic není zázrak. Ten druhý je myslet si, že všechno je zázrak.“ 
🐬🐬
 Albert Einstein a Eliška Bečková
😘😘
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenevztahy #láska #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl #onlineterapie
Kdy je naše hodnota stabilní a kdy splaskne, jak mýdlová bublina?
🌈🌈
Opravdová sebehodnota je stabilní a nezávislá na čemkoli vnějším a čemkoli pomíjivém.
🌈🌈
Pokud svou hodnotu postavíme na tom, jestli jsme dost krásní, vysportovaní, příjemní, oblíbení, vzdělaní, výkonní, chytří, majetní, vlivní nebo uznávaní, pak stavíme na věcech pomíjivých, nejistých a snadno o ní přijdeme. Navíc se díky takovému výběru hodnot dostáváme do léčky závislosti na okolních podmínkách, lidech nebo na svých výkonech. 
🌈🌈
Do pasti se také chytíme, když svou sebehodnotu budujeme na přijetí a ocenění od partnera. I tady ze sebe uděláme bezmocné závisláky, kteří se honí a pachtí, aby byli podle představ druhého. Hodnotu tak nezískáme, a ještě ztratíme sami sebe.
🌈🌈
Stabilní a nezávislou sebehodnotu vybudujeme krásně na hodnotě vlastních prožitků a zkušeností. Na hodnotě svých pocitů, myšlenek a emocí. Pochopíme-li, jak obrovskou cenu mají, jsme svobodní a nezávislí na čemkoli z venku. Neexistují totiž bezcenné zážitky. Úplně všechno, co zažijeme je důležité a cenné. To příjemné nám přináší radost a životní energii.
🌈🌈
Nepříjemné situace nám zase dávají příležitost pochopit, že si svým způsobem uvažování ubližujeme, vedou nás k rozhodnutí, že to chceme jinak a k hledání toho, jak to udělat, aby nám bylo dobře.
🌈🌈
Jestli chceš, aby příspěvek vidělo víc lidí, tak lajkuj, sdílej a nebo ještě líp, napiš mi do komentáře, jaké téma by tě zajímalo příště! 👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota vztahy #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy konzultace #litomyšl
Tahle písnička mi hraje v hlavě už třetí den:
🎼
„Nestůj a pojď, nestůj a pojď, nestůj a pojď,
my jsme ti tři, jak se patří, nápadů studánka.
🎼
Nestůj a pojď, nestůj a pojď, nestůj a pojď,
čeká nás štěstí a sláva, tak jako v čítankách.
🎼
Ať naše vlajka vlaje dál, dál, dál,
všem holkám zprávu dá, že vyplujem v dál a poplujem dál
on, ty a já.
🎼
Nestůj a pojď, nestůj a pojď, nestůj a pojď,
za všemi poklady světa, které nás čekají.“
🎼
Wau - úžasné nadšení do života a očekávání skvělých věci, které zažijeme - inspirující a nakažlivé, což?
 🥳🥳
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenevztahy #láska #inspirace #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl #onlineterapie
Kdy jsou rozchody nejtěžší?💔💔
Když nechápeme, že všichni si své životní zkušenosti vytváříme sami. Tím, jak myslíme a cítíme. 
🧡💛
Důsledkem této nevědomosti je naše nevíra, že vše v našich vztazích (včetně chování partnerů k nám) vychází  z našich vlastních myšlenek, pocitů a představ. Díky této nevíře jsme přesvědčení, že jsme oběti druhých, cítíme se zrazeni, ublíženi a bezmocní k vytvoření lepších vztahů.
💚💙
Pokud chceme žít šťastnější život a vytvářet si radostnější vztahy, pak plné vědomí vlastního autorství ve tvoření života je zásadní a úplně nejdůležitější základ. Na něm jsme schopni vystavět cokoli si přejeme. Bez něho jsme zapastěni bludném kruhu bezmoci frustrace a zklamání.
💜❤️
Přijmout zodpovědnost za autorství všeho, co v životě máme, může na začátku bolet. Jisté však je, že tato počáteční bolest se brzy promění ve svobodu a ušetří nás od bolesti, kterou bychom si přivodili v budoucnu svou nevědomostí.
 ❤️🧡💛💚💙💜
Chceš-li, aby si to přečetlo víc lidí, tak lajkuj👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenevztahy #láska #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl #onlineterapie
Touha být dobří. 🦋🦋Napadlo vás někdy, že by mohl být problém v tom, že my lidé až moc toužíme po tom být dobří? Že, čím větší je naše touha být dobří, tím větší problém máme? Když toužíme stát se dobrými, znamená to totiž, že se tak nyní nevnímáme. Ve své honbě za tím být dobří se zaměřujeme na chyby a nedostatky, které vyhledáváme na sobě i na svém okolí a pak se je snažíme odstranit. Jenže to je právě ten omyl. Když se zaměřujeme na hledání chyb a nedostatků, tak jich časem vidíme všude čím dál víc a jsme z toho frustrovaní. 
🦋
Navíc máme velké sklony to, co považujeme za nedobré kritizovat a odsuzovat. Často také chceme druhým diktovat, že mají považovat za nedobré stejné věci, jako my. Místo toho, abychom jim dali svobodu na jejich vlastní názory a zkušenosti. Vytváříme si tím nepříjemný život bez radosti.
🦋
Daleko životaschopnější je naučit se zaměřovat na vyhledávání toho, co se nám líbí na sobě, na druhých i na světě. A k tomu přidat pochopení, že nikdo z nás není svatý, že všichni děláme chyby, že ne všechno se nám daří a že je to normální, že to k životu patří. To je to, čím si umožníme prožívat víc radosti v životě a zároveň si uděláme ze světa příjemnější místo k žití.
🦋
Jeden příklad najdete v komentáři. 
🦋🦋
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenevztahy #láska #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl #onlineterapie
STAŇ SE MISTREM SVÉHO ŽIVOTA! Dnes se ti otevírá jedinečná příležitost přihlásit se na můj nový kurz pro rok 2022/2023 
🌈
Dívat se na svůj život, jako na umělecké dílo a obdivovat pocity a emoce své i ostatních, jako ty ztvárněné v uměleckých dílech, to je největší umění.
🌈
Leonardo da Vinci to věděl a uměl ve svých obrazech mistrně zacházet s pocity a emocemi. Díky tomu vytvořil krásná díla a obdivuje ho za to celý svět. 
🌈
Když se naučíš vědomě používat své pocity a emoce, vytvoříš ze svého života mistrovské dílo, které tě bude bavit žít.
🌈
Budeš mít radost, že jsi jaký jsi se vším, co k tobě patří.
🌈
Chceš-li se dovědět víc, klikni na odkaz v biu.
🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laska #tvorenivztahu #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Vypadá to, že za festivalem penisů nemusíme jezdit až do Japonska. Naše příroda si dělá každé jaro svůj vlastní Kanamara Matsuri na oslavu plodnosti a hojnosti. Libí se mi ta hravost, kterou si příroda užívá. Můžeme se k ní přidat, když si to dovolíme.
🌺🌺
V Komaki byl festival už v březnu. U nás, jak vidíte na fotce, právě probíhá. 
🌺🌺
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Je jaro, čas radovat se s přírodou. A tak mám dojem, že nám chce příroda něco sdělit.
🌳🌳
Třeba, že se raduje, protože je nás čím dál víc lidí, kteří si čím dál rychleji uvědomujeme, že příroda je naše nejlepší přítelkyně? 
🌳🌳
A že spolu s tím, jak v nás roste úcta k sobě, tak roste i naše schopnost projektovat=projevovat stejnou úctu k přírodě.
🌳🌳
Co si o tom myslíš ty?
🌳🌳
Pokudkud chceš, aby si to přečetlo víc lidí, tak lajkuj. Ať se příspěvek šíří.
🌳🌳
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Originální díla vznikají spojením věcí, které jsou na první pohled nespojitelné.
🎸🎸
To platí v umění i v jakémkoli jiném oboru lidského života, včetně mezilidských vztahů. Třeba Freddie Mercury byl originální týpek. Proslavil se úžasným hlasem i schopností spojovat věci, jejichž spojení si ostatní neuměli představit. Také byl charismatický, extravagantní a uměl nadchnout ostatní. Byl úžasně svůj. Nebyl vždy zajedno s ostatními členy skupiny Queen. Je to logické, když se sešli 4 výrazné osobnosti s vlastními představami o tom, co a jak je potřeba udělat, aby to znělo, co nejlíp. A právě díky této rozdílnosti stvořili tak úžasnou a originální hudbu, kterou obdivuje celý svět.
🎸🎸
V jednom období své hudební dráhy si Fredie odskočil od Queen a vyzkoušel si, jaké to je spolupracovat s lidmi, kteří udělali přesně a jedině to, co on chtěl. Vždy s ním souhlasili, neodporovali mu, nehádali se, nechtěli nic měnit ani vkládat vlastní nápady. Vůbec to nebylo takové, jak si představoval. Ani ta hudba nebyla taková, jakou uměli vytvořit společně s ostatními členy skupiny Queen. Tahle jeho vlastní zkušenost byla ohromně cenná. Všechny minulé rozepře a rozdílnosti ve skupině získaly díky této zkušenosti obrovskou cenu.
🎸🎸
Vím jistě, že stejné je to ve všech vztazích. Nejen mezi muzikanty, ale i s partnery, rodiči, dětmi a kamarády. Všude tam jsou rozdíly žádoucí, přínosné a velmi cenné. Díky rozdílným pohledům na věc se vzájemně inspirujeme, obohacujeme, uvědomujeme si své preference a tvoříme své životy mnohem krásnější a bohatší. 
🎸🎸
Aby to fungovalo, je k tomu potřeba 1 jediná věc - RESPEKT K JINÉMU NÁZORU - stejný, jako ke svému. Hlídat si, aby hodnota a důležitost 1 názoru byla 100 % a cena druhého i opačného názoru byla také 100 %. Jedině v prostoru oceňujícím rozdílnosti vytvoříme skvělé věci, ze kterých máme radost a zisk všichni.
🎸🎸
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Když od někoho slyšíte: „Mám starosti a problémy s tím a tím.“ nebo „Trápí mě to a to.“ Jak zareagujete? Přispěcháte hned na pomoc a snažíte se problém vyřešit za něj? Nebo mu věříte, že to zvládne, že najde řešení svého problému a ještě při tom získá cenné životní zkušenosti?
🌷🌷
Pokud řešíte problémy druhých za ně, pak jim znemožňujete, aby se naučili postarat sami o sebe. Berete jim možnost rozvíjet se, budovat vlastní sebehodnotu zevnitř na základě zvládnutých situací a radovat se z toho.
🌷🌷
Na druhou stranu, můžete dát podporu svým vnitřním přesvědčením a hlasitým vyjádřením: “Vím, že na to máš a že to dáš.” Případně můžete dát do placu vlastní zkušenost a inspirovat. Je to pomoc, která dává najevo: “Jsi pro mě důležitá/důležitý!” Pak také pomáháte, ale neberete tím příležitosti k růstu.
🌷🌷
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Je to lež, jako věž. Lžeš sám sobě, když si myslíš, že někdo jiný rozhoduje o tvém utrpení.
🧩🧩
Jestli trpíš, když se věci nedějí přesně tak, jak chceš, tak je to jenom tvé rozhodnutí a tvá věc. Zrovna tak, pokud kdokoli jiný říká: „Trpím, protože ty…děláš toto a neděláš tamto…” je to lež, jako věž. O svém trpění si každý rozhoduje sám.
🧩🧩
Například, když dostanu 100 vzorků k analýze a zadavatelé čekají na výsledky, aby mohli zahájit následné práce. Má kapacita je však 50 vzorků za týden. To znamená, že někteří budou na výsledky čekat 2 týdny. 
🧩🧩
Jeden si může říct: „To budu zase trpět, dokud nebudu mít výsledky na stole.” Potom si svých 14 dní pěkně protrpí. Pravděpodobně však bude trpět mnohem víc času, než ty 2 týdny. Protože má sklon reagovat trpěním v mnoha dalších životních situacích.
🧩🧩
Jiný si řekne: „Skvělýýýý! Mám 14 dní času. Dokud nebudu mít výsledky na stole, mám prostor věnovat se něčemu jinému.“ Pak si ty 2 týdny užije v pohodě a možná i s radostí. Alespoň do té míry, do jaké se umí radovat z toho, co je.
🧩🧩
A já? Také mám na výběr. Můžu mít radost, že o mé analýzy je takový zájem, což s sebou nese trochu delší dodací lhůty. Nebo můžu trpět, že mi chodí tolik vzorků, že je nestíhám zanalyzovat na počkání.
🧩🧩
A co vy? Jak reagujete, když věci nejdou podle vás?
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Dnes jsem si vzpomněla, jak jsem se před pár lety stále dokola ptala, jak mám dávat do vztahu tak, aby v něm bylo to, co tam chci mít? Tenkrát jsem měla dojem, že dávám do vztahu víc, než partner. Že dávám víc pozornosti, péče, vyznání, laskavosti i lásky, než on. Poprosila kamarádku Šárku, která umí skvěle stahovat odpovědi z vesmírného Hard disku, aby mi pomohla. Dostala jsem odpověď, která mi připadá skvělá dodnes.
 ❤️❤️
Jak správně dávat do vztahu to, co bych tam chtěla mít?
 🧡🧡
Nikdy nedáš do vztahu to, co neznáš, co neprožíváš, co necítíš. 
To je první pravidlo. 
 💛💛
To, co tam chceš mít, musíš znát, pocitově znát a musíš si umět představit, že ve tvém vztahu s partnerem to tam lze dávat. 
 💚💚
Bez této představy se k tomu nedostaneš. 
 💙💙
Co ti to blokuje? Co to neznáš sama k sobě, co v tom vztahu není? Co jsi to neprožila v dětství sama k sobě a k rodičům a od nich, že to ve vztahu nemáš a že ti to tam chybí?
 💜💜
Ale to, že to nyní ve svých představách, emočních představách, nemáš a tak tam nedáváš, neznamená, že to neumíš.
 ❤️❤️
A kde to vzít? 
 🧡🧡
Zaměř se na to, co ti ve vztahu chybí a zkus si to pojmenovat co nejpřesněji. A máš první část – vědění – uvědomění – tu část, že víš, co chceš. 
💛💛
Pak si zkus představit, že právě toto v tom tvém konkrétním vztahu je, nebo že to tam může být. 
Pak si představ, že toto konkrétně chceš umět k sobě a rodičům, a pak už prohlížej, jak zrovna ty tuto představu umíš nebo neumíš. Ohmatávej si ji, podívej se, kde ti jde a co ti ji bere. Ale stále pod záměrem, že to tam ve vztahu chceš mít. 
💚💚
A pak už tě čeká jen směr, záměr, zkoušení, víra, směřování za úspěchem a nový zvyk. Výdrž a radost a budeš mít, o čem sníš. 
 ❤️❤️
Gratulujeme k takové otázce.To už je směr! 
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
„Není to nemoc, že máš všechny za blbce?“ - to je frajerská hláška ze včerejšího filmu. 
🎥📽
Tahle nemoc nám pěkně komplikuje vztahy. Například, když jeden z rodičů chce pečovat o dítě jinak než druhý. Táta říká: “Vem si bundu, je tam ještě zima. Přece pro parádu nezmrzneš.” A mámě se zdá, že je holka dost velká, aby věděla, jak se oblíknout. 
🤒🤒
To je ještě v pohodě, každý má jen jiný názor. Problém nastává ve chvíli, když si máma myslí o tátovi, že je blbec, když chce kontrolovat, co si bere na sebe 15-ti letá dcera. Táta si zase myslí o mámě, že je blbá, když nevidí, jak je potřeba na dceru dohlídnout a ochránit ji před ní samotnou.
💃💃
Jak uzdravit tuhle nemoc? Vyhodit blbce z kola ven. Naučit se nesouhlasit a při tom si vážit druhého i jeho opačného názoru stejně, jako toho svého. Pochopit, že oba máme právo pečovat svým vlastním způsobem. Když si vážíme, tak si na to vzájemně dáváme prostor. 
⚖️⚖️
Potom může máma klidně říct: “Víš, vidím, jak moc ti záleží na tom, aby jí nebylo zima a oceňuji, že chceš pečovat. Myslím si však, že to zvládne sama. Udělej tedy to, co potřebuješ ty. Já to nechám na ní.” 
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Jednou přijde chvíle, kdy se musíš rozhodnout a vybrat si: „Chceš naplnit svůj život štěstím nebo chceš naplňovat představy ostatních?”
 😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Úplně v každé situaci nám pomůže dívat se na náš software s vědomím propojenosti se softwarem druhého (partnera, rodiče, dítěte,…)
Cílem tohoto propojeného vnímání, je pochopení situace novým způsobem. Všechny situace tvoříme svými vnitřními programy, na které odpovídá náš vnější svět, naši partneři a okolnosti. Se svými blízkými dáváme do tvorby společných situací stejné ingredience, protože máme stejný software. 
💻💻
Nejčastější chybou je, že dáváme do situací neuznání v různých obměnách, a přitom chceme, aby nás protějšek uznal. Jenže oba máme software. NEUZNÁM, KDYŽ MÁM JINÉ PŘESVĚDČENÍ.
💻💻
UZNAT DRUHÉHO A UZNAT JEHO NÁZOR, TO JE ÚPLNĚĚ NĚCO JINÉHO, NEŽ S NÍM SOUHLASIT. Uznat je něco jiného, než převzít cizí pravdu a tu svoji zahodit. 
💻💻
Uznat znamená, že druhý člověk pro mě je cenná bytost a ne idiot, když má jiný názor. Může to pak vypadat třeba takhle: “Já to vidím jinak než ty. Vím, že je to tak v pořádku. Přesto, že nechápu tvoji pravdu, je pro mě stejně důležitá, jako moje pravda.”
💻💻
Spojené vnímání obou softwarů nás i v NEUZNÁNÍ vystřelí z role oběti. Dostaneme se do postavení tvůrce, protože víme, že jsme vnitřně vložili totéž a tím jsme tvořili stejným programem. V této pozici máme v rukou veškerou moc změnit naše vztahy. Ne tím, že bychom měnili partnera, ale tím, že změníme svůj software. 
💻💻
Nestane se to jedním skokem, ale mnoha jednotlivými kroky. Abychom změnili své celkové vnitřní přesvědčení, musíme změnit mnoho dílčích přesvědčení o svém dosavadním životě. To obnáší podívat se postupně znovu na jednotlivé zážitky našeho života. Přesněji řečeno podívat se novým způsobem na ty situace z naší minulosti, které v nás stále vyvolávají silné emoce.
💻💻
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Když máme s partnerem každý jinou taktiku, jak dokázat vlastní hodnotu, tak nemusí být na první pohled vidět stejnost našich softwarů. Přesto tam je.
💻💻
Máme s partnery jiný hardware, ale stejný software. Vypadáme jinak, než naši partneři a často se i jinak chováme, ale uvnitř máme stejné programové vybavení - stejný software. Jinak bychom nebyli kompatibilní a nepřitahovali bychom se. 
🖥🖥
Některé programy našeho software nám umožňují cítit radost a štěstí. Jiné nám způsobují pocity opačné. Třeba takový program: “Jsem nedostatečný či bezcenný, když nepodám perfektní výkon. Ostatní jsou ve stejném případě také bezcenní.” nebo “Jsem vinen, když se moji bližní cítí špatně. Oni jsou odpovědni za mé špatné pocity”
Společným jádrem tohoto softwaru je přesvědčení, že takoví, jací jsme - tak nedokonalí - jsme méně cenní a méně důležití, než ostatní. Software vlastní nedostatečnosti, který máme s partnerem společný, bolí a nutí nás svou hodnotu dorovnat. Matoucí je, když každý z partnerů zvolí jinou taktiku, jakou chce získat potvrzení své ceny od okolí.💻🖥
Většinou jeden z partnerů, kteří se oba cítí méněcenní, se snaží zavděčovat, sloužit a ustupovat, aby získal ujištění, že je dobrý nebo alespoň přijatelný. Případně se nechá šikanovat a ponižovat, protože jeho pocit, že je něco míň, mu nedovolí držet si hranice a účinně se bránit. Neví, jak to udělat. A nebude to vědět, dokud si nevybuduje vědomí vlastní hodnoty nezávislé na okolí.
🖥💻
Druhý, který se cítí stejně méněcenný, se snaží vydobýt si uznání neustálým kritizováním a poukazováním na chyby a nedostatky ostatních. Případně šikanuje, chová se nadřazeně a jako inkvizitor se snaží usvědčit partnera z nedostatečnosti. Většinou nechápe, pravou příčinu svého chování a myslí si, že je skutečně kvalitnější člověk. Už z tohoto jeho přesvědčení je jasně vidět, že vědomí vlastní hodnoty uvnitř necítí. Kdyby ji ano, tak by ji přirozeně viděl i ve svém partnerovi.
💻💻
V každé situaci nám pomůže dívat se na náš software s vědomím propojenosti se softwarem druhého. To je první krok k pochopení ve vztahu.
😃😃
#eliskatherapy #lecenivztahu #komunikace #kurzy #konzultace #onlineterapie
Haló, haló, je tu jaro!
☀️☀️
Vyrašily prvosenky,
☀️☀️
sundáme si podprsenky!
☀️☀️
Jarní úsměv Sluníčka
☀️☀️
zahřeje nám tělíčka,
☀️☀️
potěší se dušička!
☀️☀️
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie #jaro
Jak je možné, že od partnera se nám vrací tvrdost, neuznání a ignorace, když sami máme citlivý a vnímavý software? 
💎💎
Je to proto, že citlivost a vnímavost sama o sobě nestačí. Pokud ve svém softwaru současně s citlivostí a vnímavostí nemáme také laskavost a schopnost uznat, že druhý je v pořádku a cenný, se svým jiným názorem, emocí a přístupem, tak používáme svou citlivost na křivdu, kritiku a neuznání.
💎💎
Projevuje se to v každodenních maličkostech. Dejme tomu, že si s partnerem chceme společně uvařit bylinkový čaj. My si myslíme, že nejlepší postup je byliny spařit vroucí vodou a pak nechat 15 minut přikryté vyluhovat. Náš partner je přesvědčený, že nejlepší je hodit byliny do vroucí vody a pak ještě 15 minut povařit. 
💎💎
My říkáme: “Při vaření některé látky v bylinách obsažené zničíme.“ 
💎💎
Partner říká: “Zničíme, ale jen ty látky, které jsou nežádoucí.” 
💎💎
Chvilku spolu polemizujeme a při tom mezi námi vzrůstá napětí. Náš citlivý software to vnímá. Raději vyhovíme, aby byl klid. Uvaříme čaj postupem, který prosazoval partner. Ale uvnitř jsme přesvědčení, že je to úplná hovadina! VYHOVÍME, ALE VNITŘNĚ NEUZNÁME, ŽE PARTNERŮV JINÝ NÁZOR MÁ STEJNOU HODNOTU, JAKO NÁŠ. Uděláme to skrytě - uvnitř si to myslíme, ale nahlas to neřekneme. Jenže pokud v sobě máme vnitřní neuznání, pak se s ním vždycky setkáme u svého partnera. 
💎💎
Až tohle pochopíme, bude nám dávat smysl, že nás partner otevřeně neuznává, ignoruje a tvrdě trvá na tom, že jeho názor je ten správný.
💎💎
Do té doby budeme trpět a říkat: “Cítím se špatně, protože on zamořuje prostor svým despotismem, ignorací a negativními emocemi.” Nebudeme chápat, proč se nám to stále dokola děje a že se nám vrací náš vlastní vnitřní despotismus, ignorace a negativita. Ve skutečnosti se cítíme špatně jedině proto, že nevidíme cenu sebe, druhého ani situace.
💎💎
Ovšem sílu citlivosti můžeme použít i jinak. K nadhledu nad křivdou a k pochopení sebe i druhých bez souzení. Tedy, jen pokud jsme dost moudří na to, abychom se dívaly na naše softwary, jako na propojený systém - jací jsme my, takový je i náš partner.
😃😃
#eliskatherapy #vztahy #komunikace #sebevedomi #kurzy #litomyšl #onlinekonzultace
Život žijeme skrze vztahy. S partnery máme jiný hardware, ale stejný software.

Ke každému a ke všemu se nějak vztahujeme. Vztahujeme se nejen k lidem, ale také k práci, tělu, zdraví, jídlu, pití, penězům, přírodě, zvířatům, domovu, autu, počítači. Zkrátka ke všemu, nač pomyslíme. Podle toho, jakým způsobem to děláme, tak se ve svém životě cítíme.
🌈🌈
Všechny způsoby, jakými se vztahujeme k okolí, se odvíjejí od toho, jak se vztahujeme k sobě. Je to náš vzor, který aplikujeme na vše, ať chceme nebo ne. Díky tomu můžeme poznávat sami sebe skrze své vztahy. Z hlediska sebepoznání jsou pro nás nejefektivnější a nejdůležitější vztahy mezilidské. V nich se můžeme vidět nejmarkantněji. Čím bližší vztah, tím je podobnost víc do očí bijící.
🌈🌈
Například, když nám partner lže. Jestli nás to štve, máme 1 jistotu. My lžeme taky. Třebas v jiných oblastech života nebo někomu jinému. Koneckonců každý někdy lže a často je přesvědčený, že k tomu má lepší důvod než druzí. Ke lhaní se můžeme postavit různými způsoby. 
🌈🌈
Ten nejbolestivější je s myšlenkou: „Když mi lže, tak si mě neváží! Zachoval se odporně!” Tady je důležité všimnout si, že ve chvíli, kdy jsme ho takto odsoudili, nevážíme si ho úplně stejně, jako on nás. Vytváříme si vztah, ve kterém si nevážíme druhého za to, že si nás neváží. Vztah, do kterého oba dáváme nevážení, ale chceme, aby v něm bylo vážení. Jenže, kde by se tam vzalo?
🌈🌈
Někdo by ho tam měl dát! Ale jak? Jak si můžeme vážit člověka, který lže? Tak, že pochopíme kde lžeme my. Zeptáme se sami sebe: “Kde lžu, v jakých situacích? Proč lžu, jaký k tomu mám důvod?“
🌈🌈
Nejčastěji zjistíme, že se bojíme říct partnerovi pravdu, protože si myslíme, že by ho ranila, byl by na nás naštvaný, neměl by nás rád.
🌈🌈
Od toho už je jen krok k myšlence: “Je možné, že by i partner měl strach? Je možné, že i on by se bál říkat pravdu a že ke lhaní máme oba stejný důvod? To se mi ulevilo, že se nekoná žádná tragédie. Jedeme v tom spolu.” 
Tímto způsobem vytvoříme vztah, ve které si vážíme jeden druhého a máme pro sebe navzájem pochopení lhaní - nelhaní.
🌈🌈
#eliskatherapy #vztahy #sebevedomi #rodina #komunikace #kurzy #konzultace #litomyšl #onlineterapie
O ponožky nejde
🧦🧦
V konfliktech nejde o tu věc, o ty ponožky, o to venčení psa nebo o to nádobí. Vždycky jde o to, jestli si mě ten druhý váží, jestli mám pro něj nebo pro ní cenu! A o to jde u obou aktérů konfliktů.
🧦🧦
Schválně, zkuste se tímhle způsobem podívat na své hádky.
🧦🧦
Třeba, když váš potomek nechá válet špinavé fusky uprostřed koupelny. Vy chcete, aby je hodil do koše s prádlem. On říká: “ Nemám na to čas, spěchám na sraz, už teď jdu pozdě.”
Vy na to: “To ti zabere jen vteřinu, ukliď si je!”
On: “Ne, fakt spěchám!”
Takhle si to ještě párkrát pinknete a oba jste při tom čím dál vytočenější. Vy si myslíte: “Vždyť to dohadování trvá mnohem dýl, než kdyby si je uklidil!” A nechápete, proč to prostě neudělá.
🧦🧦
Pokud se takto dohadujete a nejde vám přestat, je to proto, že o ty ponožky vůbec nejde. Ani na jeho straně, ani na vaší. Je to boj o vaši a jeho důstojnost. Boj o vážení si jeden druhého. Vy máte dojem, že si vás vaše ratolest vůbec neváží, když vás neposlechne. Váš potomek má zase dojem, že když mu takhle rozkazujete, tak si nevážíte vy jeho. Pak mu připadá ponižující vyhovět vám a jen tak uposlechnout rozkaz. 
🧦🧦
Oba chcete spor vyhrát. Myslíte si, že vítěz získá sebehodnotu a důstojnost. Oba bojujete o vlastní cenu, kterou ani jeden uvnitř sebe necítíte. Protože kdybyste ji cítili, tak by vás nic nenutilo o ni bojovat. To jsou přesně ty hádky, kvůli prkotinám nebo ty, kdy si pak nepamatujete proč jste se vlastně pohádali.
🧦🧦
Můžete ještě namítnout, že to přece z vaší strany nebyl žádný rozkaz, ale žádost či prosba. Co to bylo se pozná spolehlivě právě podle vaší reakce, když vám potomek nevyhoví. Pokud vás to štve a jdete do boje, pak to byl rozkaz!
🧦🧦
A co s tím? Pro začátek stačí vidět vaše hádky novýma očima a cítit, že jste si rovni ve své snaze vynutit si důstojnost. Už v tom je veliký kus pochopení a laskavosti, díky kterým se budete cítit líp, i když se pohádáte.

🧦🧦
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Bohatneme tím, že žijeme. Všechno, co prožijeme, nás obohacuje. Každý den máme nové prožitky a nové zkušenosti. Jsme o ně bohatší. Někdy si člověk myslí: „Zrovna o tenhle zážitek bych se radši ochudil a neprožil jej.“ A často právě ten nás nejvíc obohatí. Z prohry se poučíme víc než z výhry. Potom se prohra stává výhrou.
 😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Když 2 říkají totéž, nemusí to znamenat totéž. Podstatné jsou myšlenky a pocity, ze kterých slova vycházejí.
👄👄
Například, když kamarádka říká kamarádce: “Představ si, když jsem minule nebyla doma, tak ten můj byl celý den hlady, protože nenašel chleba. A přitom celý bochník ležel v komoře jen o foch výš, než ho hledal.” 
A druhá na to odpoví: “No jo, to jsou chlapi.”
🥖🥖
Mohou to říkat příjemným tónem a s velkým pochopením pro muže, protože ony moc dobře vědí, že pokud jde o auta, také by těžce hledaly třeba svíčky nebo karburátor.
🚘🚘
Nebo to mohou říkat s despektem a při tom si myslet, že ti chlapi jsou, co se týče domácnosti, úplní blbečci.
🤪🤪
To my ženy rozhodujeme o tom, koho doma máme. Jestli blbečka nebo miláčka. Určujeme to svým smýšlením o něm. Naši muži jsou přesně takoví, jaké je vidíme.
👁👁
A jasně, že to funguje i naopak. Muži určují zase to, jaké ženy mají doma. Muži rozhodují o tom, jestli žijí s blbkami nebo s miláčkami. Podle toho, koho jsou schopni v té své vidět.
😍😍
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Třetí krok = NEOBVIŇUJÍCÍ a BEZPEČNÁ komunikace, která nehledá řešení, ale porozumění.
📕📒📗
Začínáme vždy vnitřním uvědoměním a sdělením: „Vím, že své životní zkušenosti mám zcela ve svých rukou. Neříkám, že ty můžeš za to, co cítím já. A v žádném případě po tobě nechci, abys mé problémy vyřešil za mě. Je však pro mě důležité, sdílet s tebou, co a jak prožívám. Jsem připravená dát ti stejný prostor, pokud budeš chtít.„
📕
Potom je potřeba mluvit o sobě a ne o druhém. Například místo, abychom řekli: „Já jsem tak smutná a unavená, PROTOŽE TY ….. mi vůbec nepomáháš, .. chceš po mě moc, .. dáváš mi málo.“ 
📒
Řekneme: „Jsem tak smutná a unavená PROTOŽE JÁ…… se stále snažím všechno zvládnout sama, .. chci všem vyhovět, .. dávám moc.“
📗
Důležité je, abychom neříkali jen prázdná slova, ale abychom to cítili hluboko uvnitř. Většina z nás není zvyklá takhle uvažovat. Byli jsme vychováni k tomu cítit se zodpovědní za štěstí druhých, podle vzoru našich rodičů. Potom si přirozeně také myslíme, že naše štěstí je zase v rukou ostatních. Tím, že jsme převzali tento mylný způsob uvažování, jsme ze sebe udělali oběti okolností nebo lidí. Každý můžeme změnit svůj způsob uvažování a postavit se ke svému životu se silou TVŮRCE.
💪💪
První a druhý krok jsem popsala v předchozích 2 příspěvcích a najdete je také dole v komentáři.
✍️✍️
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Třemi kroky z těžké deky
🤸‍♂️🤸🤸‍♀️
První krok – ctím, oceňuji a otevřeně prožívám své emoce.
🏌️‍♀️
Druhý krok – jsem si vědoma své rovnocennosti i toho, že svůj život si tvořím zcela sama.
🏌️‍♀️🏌️
Třetí krok – sdílím svůj vnitřní svět v neobviňující komunikaci a tvořím tak laskavý prostor, ve kterém se cítím natolik dobře, že umožňuji aby ke mě přišlo řešení.
🏌️‍♀️🏌️🏌️‍♂️
O prvním kroku jsem psala v předchozím příspěvku. Najdete ho také v komentáři pod příspěvkem spolu s třetím krokem. 
👇
Ve druhém kroku se díváme na lidi okolo sebe. Koukáme se, jestli na tom náhodou nejsou stejně, jako my. Je možné, že všichni vlastně hledáme totéž - štěstí a lásku? Že při tom všichni střídavě nacházíme, tápeme a ztrácíme se ve slepých uličkách? Je možné, že se díky tomu rozvíjíme a obohacujeme o nové zkušenosti, prožitky a pocity? Dá se snad říct, že někdo z nás je horší člověk? Nebo lepší? Ne! Jsme ROVNOCENNÍ!
⚖️
A přesto, že děláme různé a třeba i protichůdné věci, děláme je ze stejného důvodu. Myslíme si, že až je uděláme, tak se budeme cítit líp. Snažíme se, učíme se, makáme, tlačíme na sebe a na druhé v různých oblastech života. Každý z nás v těch, na kterých zrovna chceme své štěstí postavit. Jsme všichni bezezbytku STRŮJCI VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ!
📚
Abychom se při tom všem cítili dobře, potřebujeme udělat ještě třetí krok. Ten je sdílet to vše s někým blízkým (s partnery, rodiči, dětmi, přáteli), abychom věděli a cítili, že na to nejsme sami. Mluvíme o tom, co se v nás děje a co je pro nás důležité, aniž bychom chtěli po druhých řešení. Děláme to proto, aby nám naši blízcí rozuměli a chápali nás. A my je. Je však potřeba mluvit SPECIÁLNÍM - NEOBVIŇUJÍCÍM způsobem. Tím vytvoříme bezpečný a laskavý prostor ke komunikaci a sdílení. 
📒
NEHLEDÁME ŘEŠENÍ! HLEDÁME POCHOPENÍ! 
📗
V prostoru pochopení se budeme cítit mnohem líp. Zlepšením svých pocitů umožníme, aby k nám řešení postupně přišlo samo. 
📕
A jak se dělá ta NEOBVIŇUJÍCÍ a BEZPEČNÁ komunikace? To s vámi sdílím v dalším příspěvku.
📝📝
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Někdy si nastavíme takové životní podmínky, které nám vůbec nevyhovují, ale jako bychom to neviděli a necítili. Setrváváme v nich dlouhou dobu a snažíme se přesvědčit sami sebe, že to přece není tak hrozné. „Rozumně“ si říkáme, že se nám přece zas tak moc neděje, že se to dá vydržet a že někteří jsou na tom hůř. Jenže někde hluboko uvnitř cítíme smutek a nešťastnost. Naše pocity a emoce nám říkají něco jiného, než náš rozum.
🌱🌱
Pokud se dlouhodobě snažíme zahlušit pocity rozumem, tak si koledujeme o zdravotní potíže v oblasti hlavy (bolesti, migrény, úrazy,..). Nepříjemné pocity nás upozorňují na to, že si zavíráme přívod životní energie. Pokud na své pocity nedbáme, tak strkáme hlavu do písku. Cítíme se vyčerpaní a dochází nám palivo, ale přesto se snažíme jet dál na plný plyn a kontrolku množství paliva ignorujeme. Říkáme si: “ Musím! Jinak to nejde! Kdo by to udělal, když ne já?” Od svého auta nečekáme, že pojede s prázdnou nádrží, ale od svého těla to chceme.
🌱🌱
Když pak dojde ke karambolu a život se nám rozpadá pod rukama, jsme na sebe ještě naštvaní, že jsme nezvládli víc. Karambol je vždy šance něco pochopit a změnit. A i když to bolí, muže to být začátek lepšího života. 
🌱🌱
První věc, kterou musíme udělat ještě dřív, než začneme cokoli měnit, je dovolit si prožít všechny nahromaděné emoce. Nesnažit se jich zbavit! Ale CÍTIT JE! Dát jim průchod bez cenzury. Někde v soukromí nebo v přírodě se pořádně vykřičet, vyplakat, vyvztekat a vynadávat. Když uvolníme  ten největší přetlak, poznáme to - uleví se nám. I potom je potřeba, abychom zůstali ke svým pocitům vnímaví. Abychom je nezahazovali a nemávali nad nimi rukou, jako že nejsou důležité.
🌱🌱
V téhle chvíli jsme ještě nezměnili skoro nic a přece je to obrovská změna. Dali jsme úctu tomu, co cítíme. Tím jsme udělali důležitý krok k sebeúctě. Budeme to muset ještě trénovat, než to zabudujeme natrvalo do svého života. Ale je to začátek změn k lepšímu. V následujícím příspěvku s vámi budu sdílet další krok. Těšte se!
🌱🌱
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
KDYŽ CHCEŠ VYŘEŠIT PROBLÉM, TAK MUSÍŠ MYSLET NA ŘEŠENÍ - NIKOLI NA PROBLÉM! Pokud se tvé myšlenky točí okolo problému, tak ho jen zvětšuješ a myslíš vlastně na absenci řešení. Tenhle princip funguje u jednotlivců i v mezinárodním měřítku. 
🌏
Realita se rodí v mysli. V každém okamžiku svého života se pohybuješ buď k hojnosti toho, co chceš nebo k nedostatku stejného. Tvůj pocit ti vždy spolehlivě prozradí, kam směřují tvé myšlenky, čemu dáváš energii a co posiluješ. Když se cítíš dobře, tak se pohybuješ směrem k tomu chtěnému. Pokud máš nepříjemné pocity, je to důležitá zpráva, že míříš k nedostatku toho po čem toužíš. V té chvíli je na tobě, aby sis řekl: “STOP! MYSLÍŠ NA TO, CO NECHCEŠ! CO TEDY CHCEŠ?” Tahle otázka není řečnická. Je důležité, aby sis na ni vždy opravdu odpověděl. Svou odpovědí obracíš tok svých myšlenek i své energie od nežádoucího k žádoucímu.
🌎
Je to, jako bys stál na lávce, kde na jednom břehu je kupa problémů a na druhém kupa řešení. Svými myšlenkami rozhoduješ, ke kterému břehu dojdeš. Nemusíš znát žádné z těch řešení a přitom můžeš dojít ke břehu s jejich hojností. Musíš však věřit, že řešení vždycky existuje a vědět, že aby fungovalo, musí v něm být zahrnuto ocenění. Skutečně fungující řešení musí vidět cenu situace i všech zúčastněných, včetně těch se kterými vůbec nesouhlasíš.
🌏🌎
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Jedna moudrá bytost mi kdysi řekla: „Tvé EGO je tvé ZRANĚNÍ.“ To mi dávalo smysl. Ukázalo mi to novou perspektivu vnímání světa. Všechno do sebe přesně zapadlo.
🧩
Kdykoli jsem se cítila ZRANĚNÁ, bylo to vždy ZRANĚNÍ NA MÉ CENĚ.
🧩
Když se naši rozhodli, že mě nedají do hudebky, se slovy, že bych u toho stejně nevydržela, myslela jsem si: „NESTOJÍM JIM ZA TO, NEMÁM PRO NĚ CENU.“ A cítila jsem se ZRANĚNÁ.
🧩
Když babička projevovala víc lásky mé sestřenici, než mě, myslela jsem si: „NESTOJÍM JÍ ZA TO, NEMÁM PRO NÍ CENU.“ A cítila jsem se ZRANĚNÁ.
🧩
Když si můj kluk neprosadil u rodičů, že za mnou přijede, myslela jsem si: „NESTOJÍM MU ZA TO, NEMÁM PRO NĚJ CENU“. A cítila jsem se ZRANĚNÁ.
🧩
A tady je hóóóódně důležité všimnout si, že ten pocit ZRANĚNÍ vznikl v mém těle a perfektně spolupracoval s myšlenkami v mé hlavě. Vlastně to byl takový tandem, který se navzájem utvrzoval v domnělé pravdě, že NEMÁM CENU.
🧩
Cokoli, co jsem kdy udělala na základě přesvědčení, že NEMÁM CENU, to přesně odpovídá dnešnímu nejrozšířenějšímu pohledu na EGO. Chování, které na první pohled vypadá až příliš sebevědomě a nadřazeně, je ve skutečnosti pravým opakem sebedůvěry. Všechno to dokazování, vynucování si uznání, zveličování vlastních úspěchů a kritizování chyb či nedostatků ostatních, je ve skutečnosti jen zoufalá snaha, aby ostatní uznali naši cenu, kterou sami uvnitř necítíme.
🧩
Když se cítíme sebejistě, nic z toho neděláme. Ne proto, že bychom byli lepší. Ale proto, že to nepotřebujeme. Máme uvnitř v sobě přesvědčení “JSEM CENNÁ BYTOST.“ A tak nás nic nepudí, abychom svou cenu dokazovali nebo si vynucovali. Nemáme potřebu povyšovat se, ani ponižovat.
🧩
Pokud máme odvahu přiznat si, že motorem našeho chování, může byt klidně EGO, pak líp pochopíme jednání své i druhých. Díky pochopení zjistíme, že EGO není špatné. Že nám komplikuje život, jen tehdy, když je zraněné. Můžeme ho přijmout a uzdravit. Pak nám bude pomáhat v realizaci našich snů. A to, aniž bychom šlapali po snech ostatních.
🧩🧩
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Nemůžu získat bojem svou cenu, pokud ji v sobě nevidím. Když ji vidím, tak nemám důvod bojovat.
🛡⚔️
Před pár lety jsem se prala (většinou slovně), s každým, kdo o mě říkal „ nehezké“ věci. Když někdo poukazoval na mé chyby nebo nežádoucí vlastnosti, tak jsem vysvětlovala, obhajovala se a hádala. Případně bojovně mlčela a odmítala se s dotyčným člověkem kamarádit.
🧨
Dlouho jsem si myslela, že se musím zbavit všeho, co je na mě nežádoucí. Později jsem pochopila, že to vše potřebuji naopak přijmout za své.
🌈🌈
Dnes se nestydím za to, jaká jsem. Alespoň většinou 😉😉 Neskrývám své chyby a nepříjemné stránky. Vím, že je mám. Každý je má. Ty mé mi pomáhají nesoudit ostatní za ty jejich.
⚖️
Neskrývání a nestydění je samo o sobě moc příjemné. Navíc mohu jedině získat, když se zamyslím nad tím, co o sobě slyším. Ať už je to pravda nebo lež, nejvíc záleží na tom, jak se k tomu postavím.
💪💪
Každý člověk má právo myslet si a říkat cokoli o komkoli. Včetně toho, co si myslí a říká o mě. Když tento fakt vnitřně doopravdy uznávám, tak jsem svobodná a neplýtvám svou životní sílou na nesmyslné konflikty. 
🗽🗽
Pak mám svou energii k dispozici pro věci, které opravdu chci tvořit a realizovat. Nespotřebovávám ji na nevyhratelné boje. V jádru každého takového střetu s druhými jde vlastně o obhajobu mé sebehodnoty. O to, že chci cítit sebeúctu, ale uvnitř ji necítím. Jenže má cena v tom konfliktu není. Je tam naopak má necena. Není tam ani úcta k druhému, ale jen neúcta.
💡💡
Mnohokrát jsem chtěla získat úctu od druhého svou neúctou k němu. Zní to divně, že jo. A přece se o to mnoho lidí stále dokola snaží.
😂😂
Ještě to taky občas zkusím, ale už moc dobře vím, že vedu bitku sama se sebou. To mi umožňuje postavit se ke svému boji, jako k cennému zdroji sebepoznání a sebeuvědomění.
 😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Jsem tak ráda, že jsi v mém životě. Jsem tak rád, že tě mám. Je skvělý, vybalit to! Říct to nahlas nebo to napsat. Sdílet radost s blízkým člověkem je prostě jiné, než se radovat partyzánsky. Taky je to úplně jiný pocit, než vnímat druhého, jako samozřejmost. Každý to ví. Ale kdo to dělá? Ty to udělat můžeš! Třeba hned teď.
 😘😘
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Kouzlo francouzského způsobu života, které vidím a miluji při každé návštěvě Francie, je umění dopřát si čas a vychutnat si život. Dokonce i v kempu před stanem si večer dají na stůl ubrus a do vázy květiny. Nalijí si víno do sklenic na nožce, povídají  si a při tom se radují z jídla, pití, lásky a krásy.
🥂
A z čeho ještě jsem nadšená? Že Francouzi a Francouzky milují diskuze a výměny názorů, které jsou pro ně inspirací. Netouží po tom, aby při konverzaci došli ke shodě. Za nejnudnější považují konverzaci, kdy se všichni shodnou na jediném možném názoru. Představte si tu nádheru, umět toto s partnery, rodiči, dětmi a nakonec i v politice.
👏👏
Už si to představujete?
 🥳🥳
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Existuje spousta věcí, které vám můžou zkazit náladu. Ale jen vy rozhodnete o tom, jestli si ji pokazit necháte. Druzí tu nejsou od toho, aby pečovali o vaše pocity. To je vaše práce!
 😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Dnes ráno, když jsem vyrazila do práce, tak u nás fičelo a sněžilo tak, že od dveří nebylo vidět na roh domu. ❄️❄️ Jen o pár kilometrů dál, bylo takhle krásně.
🔆🔆
Život je často, jako počasí. Proto, když zrovna zažíváme vánici a nevidíme na další krok, je důležité vědět, že slunce vždycky zase vyjde. Chybou je myslet hned na nejhorší. Na každém a na všem můžeme najít lepší stránku a udržet se tím pohledem v proudu, který nás zanese na výsluní.
😎😎
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Nedávno jsem viděla film natočený s větší nadsázkou než jsem čekala. Na mě až trochu dost praštěný. Ale byla v něm skvělá myšlenka. Že všichni potřebujeme ke štěstí žít život podle sebe a všichni na to zapomínáme a snažíme se žít podle očekávání druhých. Tak jsem za něj ráda, že připomíná tak důležitou věc. Já k tomu připomínám ještě jednu stejně důležitou věc. Abychom pamatovali, že druzí potřebují totéž, co my - žít svůj život zase podle sebe. A že naše chtění je stejně důležité, jako chtění ostatních.
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Když děláme stejnou věc jednou s přesvědčením, že MUSÍME a podruhé s vědomím, že to udělat CHCEME, je v tom veliký rozdíl! Rozdíl v ceně! V prvním případě svou cenu chceme získat děláním. Ve druhém děláme jen to, co pro nás cenu má.
🏆🏆
V prvním případě je to povinnost, která nás otravuje a vyčerpává. MUSÍME ji však dělat, abychom nebyli špatní a tedy bezcenní. Nejde nám přestat i když jsme vyčerpaní. Ve druhém je ta stejná činnost cenná a nevyčerpává nás. Naopak, generuje nám radost. CHCEME ji dělat, ale klidně ji přesuneme na jindy, když jsme unavení.
👑👑
Osvobozující pravda se nám ukáže, když si odpovíme na tyto 2 otázky: “Proč tohle CHCI dělat? Co tím CHCI získat?”
🤔🤔
Například, když jsem dělala každý den svačiny pro všechny členy mé rodiny. Za pár let mi to připadalo, jako vyčerpávající povinnost. Pak jsem se zeptala sama sebe: “Eli proč to vlastně CHCEŠ dělat?”
😉😉
Má odpověď byla: ”CHCI to dělat, protože mi záleží na tom, aby moji nejmilejší jedli zdravě. To má pro mě velkou cenu”
Když jsem si to uvědomila, přestaly mě svačiny otravovat a vyčerpávat. Cítila jsem radost při představě, jak jim jdou k duhu.
😍😍
Stejnou otázku jsem si položila, když mě nebavilo a tudíž vyčerpávalo páteční gruntování. Má odpověď byla: “Ten velký úklid každý pátek dělám, abych byla dobrá máma podle představ žen mého rodu. CHCI za něj získat od ostatních ocenění, které v sobě necítím.” Když jsem si takto odpověděla, přestala jsem s tím. 
🥳🥳
Od té doby uklízím podle toho, jak potřebuji pro příjemný pocit ze svého domova. Protože ten pocit má pro mě cenu. Teď uklízím protože CHCI a ne že MUSÍM. A to je báječný pocit. I vy se můžete kdykoli zeptat sami sebe: “Proč tohle CHCI dělat?”
😘😘
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Co se v dětství naučíš, ….
…to používáš celý život.
🥳🥳
Aneb hry, které se v dětství naučíš hrát s rodiči, ty později hraješ se všemi ostatními lidmi.
Je to však velmi omezující, hrát hry jejiž pravidla vymysleli jiní. Život je mnohem bohatší. Zjistíš to ve chvíli, kdy si uvědomíš, že ta pravidla vymysleli lidé, kteří nejsou o nic chytřejší než ty. 
🤔🤔
Jedna z nich je hra: ” NEDĚLEJ TO, CO CHCEŠ TY, ALE UDĚLEJ TO, CO CHCI JÁ. JÁ TĚ PAK ZA TO BUDU MÍT RÁD.” 
😍😍
Tuto hru učil své dítě asi každý rodič. Je to nejrozšířenější hra na planetě. Hráči ji často hrají s těmi nejlepšími úmysly. Přesvědčeni, že pokud se dítě bude řídit radami rodiče, tak bude mít lepší život, než když se bude řídit vlastními touhami. 
😲😲
Já sama jsem tuhle hru hrála se svými rodiči a pak se svými partnery i dětmi. Chtěla jsem je uchránit od bolestných zkušeností, které jsem sama zažila. Proto mi je jasné, že naši chtěli takto ušetřit zase mě. 
🤷‍♀️🤷‍♀️
Tyto dobré úmysly však zapomínají na svobodnou vůli každého člověka, na právo prožít vlastní život tak, jak chci a hledat individuální cestu ke štěstí. Proto dnes říkám: “UDĚLEJ TO, CO POTŘEBUJEŠ UDĚLAT! CHOP SE SVÉHO ŽIVOTA! DEJ SI SVOBODU NA VYTVOŘENÍ SVÝCH VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ!” To je to, proč jsi tady. Jen VŽDYCKY PAMATUJ, ABYS DÁVAL STEJNÉ PRÁVO A SVOBODU NA VLASTNÍ ZKUŠENOSTI TAKÉ OSTATNÍM.”
❤️❤️
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Jak spolu souvisí rovnocennost a CRP?
🤔🤔
Je statisticky dokázáno, že hodnoty CRP v lidské populaci různých států přímo souvisí se sociálním rozvrstvením společnosti v těchto státech. Tam, kde jsou menší sociální rozdíly, tam mají lidé nižší hodnoty CRP.
🌍🌏
CRP je C-Reaktivní Protein, který vzniká v játrech, když někde v těle probíhá zánět. Jeho hodnota může vyskočit nárazově při akutním zánětu. Nebo může být zvýšená dlouhodobě, když kdekoli v těle probíhá zánět chronický.
🤒🤒
Na co tato statistika ukazuje? Když je člověk obklopen lidmi, kteří mají přibližně stejné společenské postavení, cítí se víc v pohodě a zažívá menší stres. Ve společnosti, kde jsou menší sociální rozdíly je pro člověka snazší cítit se rovnocenný. 
⚖️⚖️
Pro zdravý a šťastný život je pocit rovnocennosti naprosto nezbytný. Rovnocennost však začíná už v dětství v rodinách. Dítě, které se umí cítit rovnocenné s rodiči, je zdravé. 
👨‍👩‍👧‍👦
Takový špunt ví, co chce a obhájí si své potřeby i právo na své emoce. A to i když brečí nebo se vzteká. Jednou jsem slyšela, krásně rovnocennou reakci asi 5ti leté holčičky na naštvanou maminku. Ta holčička řekla:” Mami, nejsem ani blbá ani nemožná! Jsem jen unavená!” Nenechala si vnutit maminčin despekt k ní, ve chvíli, kdy si obouvala boty pomaleji, než mamka chtěla.
Jindy zase parádně zareagoval malý kluk, kterému tatínek říkal: “Nebreč, nemáš proč!” Kluk mu odpověděl: “To teda mám! Já jsem tam chtěl být první a nebyl!”
😉😉
Ten, kdo umí žít rovnocennost s rodiči, ten jí pak umí s každým. Se spolužáky, partnery a přáteli. A kdo to v dětství neuměl? Buď se rovnocennost naučí v dospělosti, pak bude šťastný a zdravý dospělý. Nebo ne. Pak bude opakovaně zažívat nepříjemné situace a vnitřní rozpory. Bude chtít stejná práva, jako ostatní, ale nebude vědět, jak si je má obhájit. V důsledku toho porostou jeho pocity méněcennosti.
😳😳
Člověk, který trpí pocity méněcennosti se ocitá ve stresu. Dlouhodobý stres zhoršuje jeho psychický i fyzický stav. Což se projeví na hodnotách CRP. 
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #litomyšl #onlineterapie
Posílám letmý polibek všem lidem, kteří nejsou dokonalí. I tak jste báječní. 
😘😘
Je to tak, jak praví jedno české přísloví: “ Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.”
🐕🐕
Kdo chce kritizovat, vždycky najde spoustu chyb a bude mít mnoho příležitostí ke kritice.
Kdo chce milovat, vždycky najde spoustu báječných věcí a bude mít mnoho příležitostí k lásce.
A to dokonce na stejných místech, ve stejných situacích a se stejnými lidmi.
❤️❤️
Svět je plný báječných nedokonalých lidí se spoustou chyb. Jo a ještě jedna důležitá věc: “Ta hra začíná vždycky na vlastním hřišti.”
⚽️⚽️
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Příjemný závěr roku 2021 a spoustu nadšení po celý rok 2022 nám všem přeje 🥂
Eliška s Pájou 
🥳🥳
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie #silvestr2021
Stojí vám za to skamarádit se s tím, co na sobě nesnášíte?
🤔🤔
Tu situaci znáte ze života i z filmů. Setkají se dva a od první chvíle se nesnášejí. Jeden druhého nemůže ani vystát, ale z nějakého důvodu jsou nuceni strávit spolu určitý čas. Třeba když mají nějaký úkol a cíl, kterého mohou dosáhnout jen společnými silami. Během toho času, který spolu musí prožít, se víc poznají a naváží spolu vztah. Díky tomu poznání lépe pochopí jeden druhého. Skrz pochopení změní způsob, jakým se na sebe navzájem dívají. V jejich pohledu je čím dál víc ocenění a nakonec se z nich stanou přátelé nebo partneři. Ta veliká averze se promění v náklonnost. 
🤩🤩
Stejný princip můžete úspěšně použít sami na sebe. Jde o to zaměřit se na nějakou svoji vlastnost, na nějaký aspekt sebe, který na sobě nesnášíte a strávit s ním určitý čas. Během toho času lépe poznat tuto svou vlastnost. Pochopit, že i ona je cenná a může vám být k užitku. Tím, že najdete k čemu vám je (nebo v minulosti byla) tato vlastnost dobrá, tím ji oceníte. Proměníte tak averzi k sobě v náklonnost k sobě. Tím aktivně změníte svůj život. Úměrně s těmito proměnami poroste vaše láska, radost a sebevědomí.
😍😍
Třeba já jsem nesnášela, když jsem něco nevěděla, neznala a byla v něčem nejistá. Pak jsem objevila, že díky své nevědomosti a nejistotě jsem mnohem otevřenější novým věcem a směrům, než lidé, kteří jsou si jistí svou pravdou a svými znalostmi. Má neznalost mi umožnila zkoumat s nadšením nové věci a zažívat radost z objevování. Navíc mi dala větší pochopení pro ostatní lidi. Vždyť každý má své neznalosti, nevědomosti a nejistoty. Takže paráda. Je to skvělá kámoška. A to jsem ji fakt hodně nesnášela.
🥳🥳
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Přeji vám plnou náruč radosti a nejen o Vánocích. To proto, že radost je klíčem ke zdraví i ke štěstí. Zjistila jsem, že mě osobně dělá mnohem víc radosti, když jsem v něčem svá, než když jsem v něčem nejlepší. Být svá nemusí být žádná dřina. Někdy stačí třeba oblíknout si v 55 letech pruhované punčocháče s krátkou sukní, jako Pipi Dlouhá punčocha. Nebo stavět domečky pro skřítky. Být svá je zkrátka mnohem větší zábava, než být nejlepší. Co vy na to?
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Nejlepší dárek?🎄🎁 Ano rodiče nám něco předali a něco zase nedali. Je však na nás, co s tím obojím uděláme. Můžeme do smrti říkat, já neumím toto a nemám tamto, protože oni tenkrát… Ale je to jen výmluva jako Brno! Je to bouda, kterou šijeme sami na sebe!
🎁🎁
Ano, něco jsme po rodičích zdědili a něco jsme převzali v dětství díky výchově. V dospělosti to však udržujeme v chodu sami. A to i když nám to vadí, komplikuje nám to život, kazí naše vztahy a vůbec to tak nechceme. 
🎄🎄
Udržujeme to v chodu, tak dlouho, jak dlouho dáváme zodpovědnost za svůj život rodičům, partnerům, dětem a ostatním vůbec. Ve chvíli, kdy se rozhodneme plně převzít tvoření vlastního života do svých rukou, v té se zároveň osvobodíme. 
🎁🎁
Přestaneme čekat, až co ostatní udělají/neudělají, řeknou/neřeknou, dovolí/nedovolí, schválí/neschválí, vymyslí/nevymyslí. Ale převezmeme iniciativu a půjdeme si aktivně za svými sny. 
🎄🎄
Navíc si uvědomíme, že ten, kdo nás držel celou dobu v omezeních nebyli naši rodiče, ale my sami. Podle mě je to ten nejlepší dárek, který si můžeme dát.
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Kouzlo načasování!
🥳
Tajemství úspěchu nejen v komediích, ale i ve vztazích je správné načasování. Co tím konkrétně myslím? Jde tu o načasování v projevování emocí.
🥳
Projevovat emoce včas, je jedna z nejdůležitějších schopností pro tvoření úspěšných vztahů. Přičemž míru úspěchu ve vztazích vnímám, jako míru radosti, kterou ve vztazích zažíváme.
🥳
Málokdo je zvyklý vnímat své pocity a emoce kontinuálně. Není mnoho lidí, kteří si umí všímat toho, jak se cítí v průběhu celého dne. Přitom naše emoce jsou nejpřesnějším ukazatelem toho, kam v životě směřujeme. Pokud se naučíme být k nim vnímaví, můžeme včas rozeznat, že se v našem životě děje něco, co nám nevyhovuje a co nechceme.
🥳
Máme možnost zareagovat a dát věci do souladu. A to dřív, než nám přerostou přes hlavu a my vybuchneme ve vzteku či pláči. Emoce se dostanou ven tak, jako tak. Jenže ve chvíli, kdy už jsme natlakovaní, tak je projevujeme s takovou razancí, že si tím rozbíjíme vztahy.
🥳
Mylně se pak domníváme, že jsme si vztah pokazili projevováním emocí. Ve skutečnosti je to právě naopak! Vztahy si kazíme tím, že své emoce neprojevujeme průběžně a včas.
🥳
Pokračování najdete v komentáři.

😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Nedávno mě krásně inspirovala pohádka Princezna zakletá v čase. Ta princezna, když uvízla v časové smyčce, tak zažívala poprvé v životě lehkost, kterou nikdy před tím nepoznala. Celý život byla ve stresu, aby dělala věci správně, aby neudělala něco, čeho by druhý den litovala. Když se však každý její den opakoval znovu a znovu, tak život začala vnímat jinak. Změnila své uvažování a tím i prožívání. Všechno, co prožila, brala jen, jako zkušenost, která ji buď umožní nebo neumožní dosáhnout jejího cíle. Nic pro ni nebylo tragické nebo katastrofální. Byla to jen další příležitost, aby zjistila, co a jak funguje. A ať už mi věříte nebo ne, vím jistě, že takto lze vnímat život i bez uvíznutí v časové smyčce.
💫💫
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Často chceme budovat pozitivní obraz sebe sama a chceme změnit představu, jakou o nás mají ostatní.
🔴
Mnohem účinnější a efektivnější je změnit představu, jakou o sobě máme my sami. 
🟡
Jednak je to jediná a určující představa pro to, jak nás vnímají druzí. 
🟢
A navíc se sebou a svou představou o sobě žijeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Můžeme se přestěhovat, změnit práci, najít si nové přátele i partnery. Sebe, svůj pocit ze sebe a svou představu o sobě si však bereme všude s sebou.
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #vztahy #komunikace #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Často se stává, že on nechápe její potřeby a ona zase ty jeho. Důležité je vědět, že potřeby obou mají stejnou cenu. A stejně důležité je neopustit své potřeby a nechtít po druhém, aby se vzdal zase těch svých. Může to vypadat, jako patová situace, ale není. 
😍😍
Nejde o to něco udělat, ale nějak se cítit. Je to otázka vnitřního rozhodnutí. Je to přesvědčení, že si stojíme za to, něco chtít, i když právě nevíme, jak toho dosáhnout. Je to vědomí, že potřeby nás obou jsou vždycky stejně důležité. Když nezahazujeme ty své, pak nechceme po druhém, aby zahodil ty jeho. Tak vytvoříme prostor pro spolupráci a pro nalezení způsobů, jak naplnit potřeby obou.
😍😍
Zkráceně: „Já nechápu proč potřebuješ zrovna toto a ty zase nechápeš potřebu moji. Ale oba dobře chápeme, že potřeby nás obou jsou stejně důležité! Jak to uděláme, aby nám spolu bylo dobře oběma?“
😍😍
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebeláska #sebevedomí #blízkost #milostnyzivot #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Miláčku, jsme v jádru stejní, ty a já!
 ❤️❤️
Chceš, abych byla nadšená krásou tvého Rytíře a fyzickým spojením s tebou. Chceš, abych obdivovala a milovala tvého Rytíře a spolu s ním i tebe celičkého ve všech možných aspektech tvé osobnosti.
Toužíš, abych se tvému Rytíři a milování s tebou věnovala s plnou pozorností, a abych to dělala s vášní a radostí. Z tohoto našeho propojení ve fyzické oblasti v tobě vyrůstá příjemné vědomí přijetí, pochopení a blízkosti ve všech ostatních oblastech našeho partnerství.
 ❤️❤️
Po stejném toužím i já! Jen v obráceném pořadí!
 ❤️❤️
Já zase chci, abys byl nadšený mnou, mou osobností ve všech možných aspektech, včetně mé Princezny. Chci, abys obdivoval a miloval to, jak vypadám, jak věci dělám, jak přemýšlím, jak píši, jak se směji i mračím. Chci, abys do obdivu ke mě celičké zahrnul i mou Princeznu.
Toužím po tom, abys mi věnoval plnou pozornost a vnímal, co říkám, co cítím a co si myslím. A abys to dělal s radostí a vášní. Z této blízkosti, propojenosti a pochopení ve všemožných oblastech našeho partnerství ve mně vyrůstá příjemná touha a vášeň pro milování, pro fyzické spojení mé Princezny s tvým Rytířem.
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Když si to můj přítel přečetl, tak se mě zeptal: “A jak v obráceném pořadí?” Tím mě inspiroval ke zkrácené verzi: “Miláčku ty chceš sex, aby ses cítil opečovaný. Já se potřebuji cítit opečovaná, abych chtěla sex.”❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ A jak to funguje u vás?

#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebeláska #sebevedomí #sebepoznání #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Zasaď si do hlavy zásadní myšlenku!
👤
Zajímá tě, jak to máš udělat, aby sis víc cenil/cenila – vážil/vážila sebe sama?
👤
Třeba tak, že si zasadíš do hlavy tuto zásadní myšlenku a už nikdy ji nenecháš zarůst plevelem:
 👤
„O SVÉ HODNOTĚ ROZHODUJI JEDINĚ JÁ - VŽDYCKY, VŠUDE A ZA VŠECH OKOLNOSTÍ!”
👤
Už tenkrát v dětství jsem to byl/byla JÁ. Ani máma, ani táta, ale JÁ. Ani učitel, ani spolužák, ani kamarád, ani partner, ale JÁ. V minulosti, současnosti i budoucnosti, stále o své hodnotě rozhoduji JÁ! Po celý svůj život. Dokud dýchám a dokonce i potom.
👤
Když o tom budeš pochybovat a jen malinko laškovat s možností, že tvou cenu určují druzí, že nejdřív by si  tě měli vážit ostatní a pak teprve to půjde tobě, tak si můžeš o vlastní hodnotě nechat jen zdát.
👤
Až budeš mít zasazenu svou zásadní myšlenku o tvé hodnotě, tak pozoruj své ostatní myšlenky v obyčejných každodenních situacích.  Stále se dívej, jestli tvé ostatní myšlenky nepřerůstají tvou novou sazenici: „SVOJI CENU URČUJI JÁ!“
👤
Stále se k této myšlence vracej. Mnohokrát za den. Pečuj o ní. Zalévej jí svou pozorností. Všímej si, kdy dobře roste a kdy uvadá. Kdy sílí a kdy slábne.
👤
A kdyby tuhle tvou sazenici ostatní tvé myšlenky přeci jen zahlušily, tak ji zasaď znovu. Tolikrát, kolikrát to bude potřeba. Nevzdávej se! Uvidíš, že  vyroste v silnou a zdravou rostlinu. Pak se už o sebe postará sama a dokonce se bude množit.
 👤👤
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #laskavost #sebeláska #sebevedomí #sebepoznání #respekt# vztahy #radost #komunikace #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
„Když štěstí najdeš ve svých vzpomínkách, tak ti nový život začíná!“ Tahle věta z muzikálu „Cats“ vyjadřuje velikou moudrost. Obsahuje důležitý návod, jak efektivně zrealizovat své sny.
🐈‍⬛
Najdi cenu svého dosavadního života tak, jak je. Udělej to tady a teď. Nečekej, až se změní okolnosti. Tvůj život není o okolnostech. Když budeš odcházet za lepšími okolnostmi pokaždé, když ti ty stávající nevyhovují, tak nakonec nebude místo na planetě, kam bys šel.
🐈‍⬛
Život si tvoříš svým vnitřním nastavením, svými myšlenkami, pocity a přesvědčeními. Okolní svět ti vždy jen vyzrcadlí tvůj vnitřní svět. Proto nemá smysl pachtit se za lepšími okolnostmi. Ať jdeš kamkoli, tak si sebe bereš vždy s sebou.
🐈‍⬛
Chceš-li životní změnu, pak nejdřív změň úhel pohledu na vše, co žiješ právě tam, kde jsi teď. Nejdřív pochop cenu toho, co si o sobě uvědomuješ díky současné situaci. Když zlepšíš své pocity ze svého současného života, tak okolnosti se přizpůsobí tvé vnitřní proměně a ty dojdeš bezpečně ke svému cíli.
🐈‍⬛
Nebo ještě jinak: „Nepoužívej rozum na vyhledávání a omílání toho, co se ti v životě nelíbí a co tě zklamalo, ale použij ho na pochopení toho, jak cenná uvědomění jsi díky tomu nabyl a stále získáváš!”
🐈‍⬛🐈‍⬛
 #eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #spokojenost #láska # vztahy #radost #komunikace #rodina #sebevědomí #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie

Nejbližší události

24ZářCelodenní03ČenRoční kurz 2022/2023 - staň se mistrem svého životaRoční kurz(Celodenní)

Nejnovější články

X