Eliška: 776 802 789, Pavel: 739 374 481

Instagram feed

🌈🌈Lektorka tvoření zdravých vztahů, života a komunikace❤️💛💚kurzy, konzultace🏰Litomyšl, 💻ONLINE. 📩eliskabec@gmail.com, 📞 776 802 789

Jak si bez konfliktu obhájíš svůj názor před někým, kdo s tebou absolutně nesouhlasí?
🌈🌈
Jedině tak, že si budeš vážit jeho rozdílného názoru, ale nevzdáš se toho svého. 
🌈🌈
Třeba, když dítě a rodič mají jiný názor na to, jak trávit volný čas. To bývá zdroj velkého dohadování a nepříjemných situací. Když dcera Anička chce jet o víkendu na výlet, ale rodiče mají v plánu udělat spoustu práce na zahradě. Anička navrhne výlet, ale rodiče řeknou práce. Ona si připadá méněcenná, že rodiče dávají přednost práci, před jejím přáním: “To jim nestojím ani za ten blbej výlet. Furt ta jejich práce, nic jiného je nezajímá.”
🌈🌈
Rodiče zase nechápou Aničku: “ Copak ta holka nevidí, co všechno pro ni děláme? Snažíme se, aby se měla líp, než jsme se měli my. Vůbec si toho neváží. Vůbec jí nestojíme za to, aby nám trochu pomohla. Pořád jen výlety a zábava, nic jiného ji nezajímá.”
🌈🌈
Vidíte, že rodiče i Anička dělají stejnou chybu? Každý z nich umí ocenit jenom svůj vlastní názor. Rodiče chtějí, aby Anička viděla cenu jejich vize pracovního víkendu, ale sami neumí ocenit Aniččinu vizi výletu. Anička zas cení jen svou, ale tu rodičovskou vůbec.
🌈🌈
Řešení je pochopit, že práce je stejně důležitá a cenná, jako výlet. OCEŇOVÁNÍ je nový prvek, který změní úplně všechny situace! Práce a výlet jsou stejně cenné, PROTOŽE JSOU PRO NĚKOHO Z NICH DŮLEŽITÉ. To je nový způsob tvoření. Ne přes konflikty, ale přes oceňování. 
🌈🌈
Ten, kdo tohle pochopí, bude velkým přínosem pro všechny. Když bude první Anička, může říct: “ Milí rodičové, chápu, že práce je pro vás hodně důležitá. Fakt oceňuji, co všechno pro mě děláte. Také chci, abyste věděli, že ten výlet je zase pro mě moc důležitej. Přeju si s vámi zažít čas výletění. Co kdybych vám pomohla na zahradě a vy byste pak se mnou jeli na výlet?”
🌈🌈
Jde tu o jednoduchý princip: PODOBNÉ PŘITAHUJE PODOBNÉ! Proto se každému od ostatních vrací přesně to, co má uvnitř sebe aktivní. Když má Anička v sobě NEVÁŽÍM SI, tak se jí od rodičů vrací stejné-NEVÁŽÍME SI. Když to změní na VÁŽÍM SI, vrátí se jí to.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Čím pomůžeme nejvíc v náročné situaci?
🌈🌈
Pokud se vaše dítě, partner, kamarádka, .. ocitnou v situaci, která je pro ně náročná a cítí se v ní nejistě, pak potřebují slyšet: „Věřím ti, že to zvládneš, protože vím, že jsi na to dost šikovná, chytrá, odvážná, .. a že si dodře poradíš. Stojím při tobě a fandím ti. Pokud by tě zajímalo, jak bych to řešila já, tak jsem tu připravená pro tebe. Když budeš chtít, poradím ti.“
🌈🌈
A pak to nechat na dotyčném a NE*RA*DIT. Těmito slovy pomůžeme víc, než nevyžádanými - třebaže dobře míněnými - radami, co a jak mají udělat. Když radíme, vyjadřujeme tím naše vlastní vnitřní obavy, jestli ten druhý to zvládne sám, bez naší pomoci. Dáváme tím najevo (byť často nevědomě), že my bychom si s tím poradili líp. A také to, že si myslíme, že my dobře víme a dotyčný neví, co je potřeba udělat.
🌈🌈
Tím, že dáme svým blízkým důvěru a umožníme jim zvládnout náročnou situaci, dáme jim nejvíc. Získají cennou zkušenost, a to i kdyby jejich řešení nebylo nejlepší. I kdyby bylo nedokonalé nebo nezralé - je jejich vlastní - díky tomu povyrostou a budou o něco zkušenější.
🌈🌈
Pokud jsme to my sami, kdo se ocitne v situaci toho, komu jsou dávány, byť s těmi nejlepšími úmysly, nevyžádané rady, pak nejjednodušší je poděkovat, ocenit snahu pomoct a sdělit, že to chceme zvládnout sami. Třeba: „Děkuji ti za tvé rady a vážím si, že mi chceš pomáhat. Myslím, že mám na to zvládnout to svým způsobem sama. Možná to nebude nejlepší možné řešení, ale chci se o sebe postarat sama. Budu moc ráda, když mě podpoříš svou důvěrou.“ 🌈🌈 Tak mě napadlo, že jestli si tohle přečte moje dcera, nejspíš si řekne: „Kéž by se ta moje máma sama řídila tím, co napsala.“ A nedivila bych se jí, protože za svůj život ode mě slyšela spoustu nevyžádaných, ba přímo vnucovaných rad. Jó, stále mám kam růst.😉😉

#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Příjemný pohled na déšť a plískanice 🌧️🌧️ Je príma, že mi prší ke kafi a ne do kafe. ☕️☕️Je skvělé, že déšť dá rostlinám vláhu a umyje auta, silnice i chodníky. Je užitečné, že prověří naše střechy před zimní sezónou. 🏡🏡 A úplně parádní je, že nás po práci svede dohromady s partnery, přáteli či rodinou, někam do tepla - ke kamnům, k radiátoru, k troubě nebo pod peřinu, a my budeme mít čas být jen tak spolu a nikam nespěchat. ⛱️⛱️ S dětmi jsme si takhle užívali deštivá odpoledne se sladkým koláčem u pohádky. 🍩🍩Moc ráda na to vzpomínám.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Kdo se s kým hádá?
🔀🔀
Já bych se nehádal, kdyby ses nehádala ty! Ty seš hádavá! Jenže, já bych se nehádala, kdyby ty ses nehádal! Takže ty seš hádavej!
🔀🔀
Srandovní že jo? A také pravdivé!
🔀🔀
Vždy se hádá část našeho nitra se stejnou části v nitru druhého. Pokud by ta, konkrétní část nebyla přítomná v obou lidech, tak by nebylo, s kým se hádat. 
🔀🔀
Kdo se tedy s kým vlastně hádá?
🔀🔀
Strach se strachem se hádá. Zlost se zlostí se hádá. Ego s egem se hádá. Zranění se zraněním se hádá. Nízké sebevědomí s nízkým sebevědomím se hádá. Pocit ponížení s pocitem ponížení se hádá. Zklamání se zklamáním se hádá.
🔀🔀
Když si uvědomíme tuhle stejnost obou hádajících se, můžeme se začít chechtat a hádku využít, jako příležitost dovědět se něco o sobě i o druhém. Tedy, pokud si tuto možnost zjistit něco, nezablokujeme kategorickým soudem: “JE TO DEBIL! JE TO KRÁVA!”- tak co bych se zajímala/zajímal. Souzení vždycky zablokuje zajímání se. Protože, když odsuzujeme, tak “ MÁME JASNO, JAK TO JE,“ a ani nás nenapadne že existuje i jiná možnost, důvod, názor, o který bychom se mohli zajímat.
🔀🔀
Pokud se neumíme hádat, pak ve slovních bitkách utrží rány obě strany. Ale ne od toho druhého! Vždycky každý sám od sebe! Nejde totiž o to, co ten druhý říká, ani jak to říká. Vždycky jde jen o to, jak o sobě a o něm smýšlíme, když to slyšíme.
🔀🔀
Pokud víme, o co v hádkách jde a kdo s kým se ve skutečnosti hádá, pak z každé tragédie nakonec uděláme komedii a ještě z ní vyzískáme cenné informace o nás obou. Díky tomu nás hádka může pobavit, inspirovat, poučit, spojit a posílit ve společném tvoření.
🔀🔀
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Všichni, bez rozdílu pohlaví, postavení či barvy kůže, potřebujeme dobrého přítele. Vlastně toho nejlepšího přítele, který se od nás neodvrátí i když se chováme, jako Pako. Přítele, který nám řekne: „Nebuď labuť-vždyť každý se někdy chová, jako Magor. Každý něco neumí. S každým je někdy k nevydržení. Jedeme v tom všichni spolu. Nejsi horší ani lepší než ostatní.“
🌈🌈
Všichni takového přítele máme přímo v sobě. Dáváme mu různá jména: „Duše, Vědomí, Vyšší Já, Vnitřní bytost, ..“ Nesoudí nás a miluje, ať se chováme jakkoli. Vidí naši cenu, aniž bychom ji museli nějak prokazovat. Má pro nás nekonečnou lásku a pochopení.
🌈🌈
Nejvíc ho potřebujeme, když něco zmastíme nebo po*se*re*me a následně neumíme být k sobě laskaví. V té chvíli je pro nás těžké slyšet jeho hlas, protože nám v hlavě běží vlastní sebeobviňující vnitřní monolog. 
🌈🌈
Ale nejlepšího přítele máme v sobě stále, nikdy nás neopouští. Když na něj vydržíme chvíli myslet, uslyšíme, jak říká: „Neboj se, mám tě rád. Pořád si tě vážím. I když ze sebe občas uděláš blázna a vnucuješ ostatním svoje názory na to, jak mají žít a co je pro ně dobré. Všechno, co prožíváš, jsou zkušenosti. Každý den jsi bohatší o několik dalších. To je život-neustálý pohyb-proměny-nic není definitivní-stále něco prožíváš-sbíráš nové zkušenosti. Některé jsou příjemné a jiné ne. Z těch nepříjemných se často naučíš víc, než z příjemných-získáš důležitá uvědomění. 
🌈🌈
Třeba tohle: Když se povyšuješ nad ostatní svým přesvědčením, že ty víš líp, co potřebují ke štěstí, chceš jim kvandat do života a radit, aniž by tě o to požádali a nerespektuješ tím jejich svobodnou vůli a právo jít si vlastní cestou, tak se ti totéž vrátí zpátky. Druzí se budou povyšovat nad tebe a budou tě kritizovat za tvé chování, třebas ne do očí. Budou tě soudit a tím nerespektovat zase tvůj způsob života. Vidíš, jak je to FÉROVÉ? Nepříjemné, ale spravedlivé. Pravda, nedělá to dobré vztahy a ty nebudeš umět jiné, dokud budeš mít stejné přesvědčení-JÁ VÍM LÍP NEŽ TY…Ale až doopravdy dáš svobodu ostatním, budeš si umět obhájit tu svou!“
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
V čem jsou stejní a proč to tak dopadlo?
🥂
* Oba byli nespokojení v některých oblastech svého života a projektovali si vlastní nespokojenost do chování toho druhého.
* Oba nevěděli, že nejdříve potřebují zapracovat na svých pocitech a teprve potom má smysl pustit se do akce (dovolená), protože jinak zreplikují (za víc peněz) jen to, co už zažívali před tím doma.
* Oba se na vztah, ani na dovolenou neuměli podívat oceňujícím pohledem.
* Oba si odnesli z dovolené stejné emoce: Jsem blbej a ona je vypočítavá kráva. Jsem blbá a on je vzteklej vůl.
* Oba žili v omylu, že za jejich nepříjemné pocity a emoce může ten druhý a tím ztratili moc nad svým životem.
* Oba chtěli určovat, jak věci budou a čekali, že ten druhý se vzdá svých plánů.
* Oba nevěděli, jak zareagovat, když ten druhý měl jiný názor a představu-když se neshodli-neuměli nevyhovět s oceněním a lehkostí.
* Oba se neuměli vztáhnout rovnocenně-střídali podřizování se s nevolí a jindy požadování, aby se druhý podřidil bez debat.
* Oba neuměli mluvit o tom, co se v nich děje.
 🥂
Přesto mohou získat z této dovolené něco hodně cenného. Jak? Když se naučí oceňující pohled na věc, tak se budou cítit dobře, i když dovolená nedopadla podle jejich představ.
🥂
Ten z nich, který si odpoví na tyto otázky: Co vidím cenného na této dovolené? Co se mi na ní líbilo? - ucítí postupně změnu ve svých pocitech.
Například:
* Oceňuji, že nám oběma na vztahu záleželo a dali jsme mu šanci.
* Oceňuji, že jsme se oba snažili, aby nám spolu bylo dobře.
* Oceňuji, že jsme oba dali najevo, že jsme pro sebe důležití.
* Oceňuji, že se nám společně podařilo vytvořit a prožít hezké chvíle.
* Oceňuji, že jsme společně vytvořili radost, která už v nás zůstane napořád.
* Oceňuji, že oba teď máme možnost zpětně pochopit, proč se nám to nepovedlo a jak to udělat jinak.
* Oceňuji, že oba teď můžeme porozumět, že to bylo spravedlivé a přestat se ukřivďovat a vzájemně obviňovat.
* Oceňuji, že teď dodatečně vidím, že jsme oba chtěli určovat, jak věci budeme dělat a neuměli jsme uznat, že je spravedlivé, aby druhý měl stejné právo. 
🥂
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
2 pravdivé příběhy
☕️☕️
On: „Jsem zdrcený a naštvaný! Připadám si, jako Pitomec! Pozval jsem svou přítelkyni na luxusní dovolenou. Celou jsem ji zaplatil. Nějaký čas před tím jsme měli pár konfliktů a nedorozumění, tak jsem nám chtěl dopřát příjemný a klidný čas spolu. Chtěl jsem zlepšit náš vztah. Stálo mě to dost peněz, ale byla to paráda. Krásné místo i zážitky. Milovali jsme se každou noc. Myslel jsem, že náš vztah se zase vrátil do pohody. Připadal mi dokonce ještě lepší, než na začátku. A ona mi v den odjezdu řekla, že cítí, že to dál mezi námi nemá smysl a že odchází. Stál jsem tam, jak opařený a nechápal to. Vlastně do teď to nechápu. Jak mě mohla tak využít! Připadám si jako blbec.”
☕️☕️
Ona: „Jsem unavená a nešťastná. Připadám si, jako blbec, že jsem byla tak dlouho vstřícná. Přítel pro nás koupil dovolenou u moře. Že si nemám dělat starosti s penězi. Jenže, já si starosti dělala. Měla jsem velké výdaje s opravou bytu a neplánovala jsem jet k moři. Nechtěla jsem se cítit zavázaná. Navíc jsem si pořád nebyla jistá, jestli s ním chci dál budovat vztah. On mi sice ochotně se vším pomáhal, jenže zároveň byl velmi rázný a chtěl určovat, co a jak budeme dělat. Všechno chtěl mít podle sebe a předem jasné a naplánované. Nad mými spontánními nápady jen blahoskolnně mával rukou. Když věci nešly podle něho, reagoval vztekle a já se stahovala. Zároveň jsem věděla, jak je osamělý a chtěla jsem dát šanci našemu vztahu. Tak jsem souhlasila, že pojedu. Byl to ale blbej nápad. Celou dobu jsem se snažila, abychom spolu zažívali hezké věci. A několik dnů se nám vydařilo fakt hodně příjemných. Jenže jsem si uvědomila, jak moc se snažím, aby byl klidný a spokojený. To snažení bylo vyčerpávající. Byl to na mě moc veliký tlak. To bych dlouho nevydržela. Nakonec jsem mu poděkovala za dovolenou řekla, že ve vztahu dál pokračovat nechci. ... to byla fakt síla, jak se rozzuřil. …to mě jen utvrdilo v mém přesvědčení skončit to. 
☕️☕️
V čem jsou oba stejní a proč to tak dopadlo? Se dozvíš příště.
☕️☕️
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Dokud budeme naslouchat pouze ušima a jenom to, co přichází z venku, tak pochopíme ze života velmi malou část. Teprve, když zapojíme do naslouchání i pocity a budeme naslouchat také sami sobě, tak se dovíme to podstatné. Naše emoce a pocity nám vždy říkají pravdu o našich přáních, potřebách i myšlenkách.
👂🦻
Jeden příklad. Přemýšlíme o tom, jak strávíme nedělní večer. Kamarádka chce, abychom spolu šly do kina. Přítel chce, abychom s ním šli na večeři. Rodiče chtějí, ať se zastavíme na pokec. Ale, co chceme my? Že nevíme?
🦻👂
V hlavě nám bzučí myšlenky, jako včely v úlu. S kamarádkou už jsme tak dlouho nikde nebyly a ona je teď hodně osamělá. Přítel nám tolik pomáhal při rekonstrukci bytu a celý týden se těšil na tuhle nedělní večeři. Rodiče už mají svůj věk a své bolístky a naše návštěva je vždycky rozveselí. 
👂🦻
Co si počít? Nevíme? Nejradši bychom se naklonovali a potěšili všechny? Chjo. Jenže taky už jsme unavení a otrávení z toho, jak se stále snažíme všem vyhovět? Kde máme vzít také nějaký čas pro sebe?
👂👂
Ve chvíli, kdy se zaposloucháme dovnitř sebe, a budeme všímaví ke svým pocitům, uslyšíme to jasně. Budeme dobře vědět, jak si přejeme strávit nedělní večer. Jak se to dělá? Představíme si večer s kamarádkou - jak se při tom cítíme? Že nic moc příjemná představa? Že se nám nechce poslouchat, jak si stěžuje na svého bývalého? V pořádku, vždyť nemusíme. Pak uděláme totéž s představou večera s přítelem, a potom s rodiči. Při které představě se cítíme opravdu příjemně?
🦻🦻
Že při žádné? Že bychom nejradši zůstali doma s knížkou? Tak do toho! Je to přece náš čas a náš život. Dejme si tu svobodu. A dejme ji pak i ostatním, když zrovna nebudou mít chuť na společně strávený čas. Je to v pořádku. Když přátelům nevyhovíme, tak to neznamená, že na ně kašleme. Když nám na nich záleží, řekneme jim to: “Jste pro mě důležití a ráda bych vám udělala radost. Dnes jsem se však rozhodla udělat radost sobě a zůstat doma.“
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
„Zlatý voči!“ - tohle naše české rčení se dá pochopit a uchopit dvěma protichůdnými způsoby. Ostatně, jako všechno. 
👁👁
První způsob je použít “Zlatý voči!” na vyjádření, své víry, že se zmíněná věc nikdy nestane. Že sníme bláhový nesplnitelný sen. Že nemá cenu to ani zkoušet. 
👁👁
Druhý způsob je, použít “Zlatý voči” na speciální pohled. Dívat se na život a na svět zlatýma=oceňujícíma očima. Vidět, že to, co chceme, je tak důležité a cenné, že nám stojí za to jít a uskutečnit to. Vidět, že má cenu to zkoušet znova a nevzdávat to, pokud to nevyjde napoprvé. Dívat se zlatýma vočima znamená taky věřit, že to dokážeme.
👁👁
To, co jeden vidí, jako bláhovost, to je pro druhého realita, ke které si dojde. Ten, který neumí vidět cenu svých tužeb si je jen těžko uskuteční. Bývá často zklamaný, postupně rezignuje na své sny a ztratí radost ze života. Většinou svého žití pak protrpí v omylu, že ostatní mu nedovolili, nepodpořili ho a viní je ze svého neštěstí. Zatímco druhý, který se na svět dívá oceňujícím pohledem zlatých očí si realizuje jeden sen za druhým a je šťastný.
👁👁
O tom, jakýma očima se díváme na svět, se rozhodujeme každý sám, každý den, každou minutu… právě teď.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Říkají naše ústa to, co si myslí naše hlava? 
💋💋
Nebo to máme uvnitř jinak, než prezentujeme navenek? Nemusíme strkat ruku do úst pravdy, abychom to poznali. Spolehlivě nám to ukazují naše pocity. 
💋💋
Můžeme na potkání říkat: “Mám se dobře, nemám si nač stěžovat.“ Ale pokud se cítíme podrážděně a nespokojeně, pak je to signál, že uvnitř to máme jinak. Že většinu času přemýšlíme o věcech, které nám nevyhovují. Že neumíme oceňovat. Svou nespokojeností tak tvoříme další stejné věci, se kterými jsme stejně nespokojení.
💋💋
Každý den nám v hlavě běhají myšlenky. Tak proč převalovat věci, které se nám nelíbí? Proč je tím posilovat a množit? Co takhle naučit se přemýšlet o věcech, ze kterých máme lepší pocit a ty podporovat v růstu?
💋💋
Můžete namítnout: „Tím přece ty věci nezmizí!“ Ale copak věci mizí, když je kritizujeme, odsuzujeme, bojujeme proti nim a stále dokola na ně poukazujeme? Ne! Naopak! Přibývají!
💋💋
Třeba ve vztazích. Na začátku si všímáme jeden na druhém hlavně toho, co se nám líbí a co oceňujeme. Ten druhý je zhmotněním našich snů o partnerovi. 
💋💋
Pak se sestěhujeme a žijeme svůj splněný sen. Postupně však zjišťujeme, že nejsme vždycky zajedno. Že máme rozdílné návyky a jiné představy o tom, jak věci dělat, co jíst, jak mít uklizeno, nebo jak trávit volný čas. A všímáme si stále víc, těch věcí, které se nám nelíbí. Proto nám připadá, že se partner změnil. Ale to my jen zaměřujeme jinak svou pozornost. Právě tady máme 2 možnosti.
💋💋
První-soustředit se dál na to, co se nám nelíbí. Myslet na to, stěžovat si přátelům, kritizovat partnera a svou pozorností to krmit. To nechtěné pak bobtná, a my toho zažíváme čím dál víc, až se rozejdeme.
💋💋
Druhá-naučit se vyhledávat na tom druhém a na vztahu to, co se nám líbí a čeho si ceníme. Pak bobtná to chtěné a oceňované a my toho zažíváme víc. Když se naučíme oceňovat vztah, který je nedokonalý-stejně, jako my dva, pak naši rozdílnost využijeme jako inspiraci a je nám spolu dobře.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Pozdrav pro vás z večerní Litomyšle 🤗🤗
Tenhle ranní výhled ze stanu miluju. Tak s vámi sdílím tu krásu, přátelé.
😍😍
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Tahle láska k sobě, co prochází žaludkem, ta chutná fakt skvěle.
😋😋
A mimochodem, mít se natolik ráda, že si dopřeju jídlo na které mám chuť, je docela jiné, než snaha zaplnit nedostatek pocitu štěstí jídlem. Výsledný pocit z jídla je přesně opačný.
😋😋
Nejdůležitější však je, abychom k sobě byli laskaví, ať jsou naše důvody k debužírování jakékoli.
😋😋
Tak dobrou chuť!
😋😋
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Čas od času se mi stává, že se až příliš moc snažím a usiluji o změny a věci, které chci žít. Tím velikým snažením dosahuji pravého opaku toho, po čem toužím. Jinak řečeno, čím víc vyvíjím aktivity, které mě mají dostat k cíli, tím víc se od cíle vzdaluji. 
🌈🌈
Často si své chyby všimnu, teprve až cítím frustraci, že tak makám a nevidím výsledky.
To se mi obvykle zdají sny o tom, jak mi vypadaly zuby-jak jsem si na problému vylámala zuby-jak bezzubé je moje snažení-jak mi nejde ukousnout si ze života to dobré, po čem toužím.
V té chvíli mi to taky většinou dojde. No jasně! Vždyť já zapomněla na základ základovatej! Že realizace začíná v mysli. Že žádná moje aktivita nepřebije sílu mých myšlenek a představ! Že dokud myslím na to, co nechci, tak nezrealizuji to, co chci!
🌈🌈
Třeba, když jsem toužila po lepší práci. Stále dokola jsem přemílala v hlavě, jak mě má stávající práce štve. Byla jsem nespokojená a tohle mé přemýšlení vedlo k ještě větší nespokojenosti. Snažila jsem se najít jinou práci, ale jako by žádná nebyla k mání.
🌈🌈
A pak mi to došlo. Z místa nespokojenosti ve svém nitru zkrátka nemám přístup k práci, ve které bych se cítila spokojeně.
To je vesmírný princip! Vždy získám víc toho o čem přemýšlím. Když jsem stále dokola přemýšlela o tom, co se mi nelíbí, tak jsem nemohla získat to, co se mi líbí.
🌈🌈
Proto jsem se rozhodla napsat seznam toho, čeho si cením na mé stávající práci. Samotnou mě překvapilo, že toho nebylo zas tak málo. Získala jsem v ní pár fakt životně důležitých uvědomění. Taky jsem se znovu po letech naučila řídit auto. Když jsem našla to, čeho si cením na mé stávající práci, zlepšil se můj pocit z ní.
Pak se můj sen o lepší práci uskutečnil sám. Zavolali mi z instituce, kde jsem se rok před tím marně ucházela o práci, že mi nabízejí přesně to místo, které jsem chtěla.
🌈🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laskavevztahy #laska #stastnyzivot #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Nejlepší SUPERSCHOPNOST? 
🤔🤔
Za mě je to schopnost CÍTIT SE ŠŤASTNĚ.
😁😁
A to nezávisle na čemkoliv a na komkoliv. Ostatní Superschopnosti jsou taky skvělé a lákavé. Třeba umět lítat, dostat se kamkoli pomocí pavoučího vlákna nebo číst myšlenky. Ale co s nimi, pokud je člověk nešťastný?
🤔🤔
Někdo se narodí se svou superschopností a jiný se ji musí naučit, když ji chce mít. K superschopnosti CÍTIT SE ŠŤASTNĚ se potřebujeme naučit OCEŇOVÁNÍ. Potřebujeme se naučit na každém a na všem si něco najít. A tady pozor! 
😱😱
Najít si něco, co nám jde upřímně ocenit! Ne něco, co nám jde upřímně zkritizovat. Kritizování, to umí každý, na to žádnou superschopnost nepotřebujeme. Ale oceňování, to je nejvyšší level superschopností, který otevírá dveře k pocitům štěstí.
🌈🌈
Jestli chceš, aby příspěvek vidělo víc lidí, tak lajkuj, sdílej a nebo ještě líp, napiš mi do komentáře, jaké téma by tě zajímalo příště! 👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahy #laska #oceňonání #sebevedomi #radost #rodina #onlinekurzy #litomyšl
Tohle je pro mě 1 z 56 důvodů, proč jsem ráda na světě.
🦋🦋
Před nějakou dobou jsem se rozhodla, že budu každý den vyhledávat důvody, proč se cítit dobře.
🦋🦋
A víte, co jsem zjistila?
🦋🦋
Že, když začnu cíleně hledat důvody, proč se cítit dobře, najdu je vždycky. A že, když hledám důvody, proč se cítit nahovno, taky je najdu vždycky.
🦋🦋
A tak si vybírám, jakých věcí si všímám a které důvody vyhledávám. Vždycky existují věci, které se mi nelíbí, rozesmutňují mě nebo štvou. Ale vždycky existuji zároveň i věci, které se mi líbí, dělají mi radost a jsou pro mě cenné. Ty věci, na které myslím, ty dostávají energii mých myšlenek, ty nabírají na síle a rostou.
🦋🦋
Na začátku to vůbec nebylo snadné, protože můj zvyk všímat si hlavně toho, co se mi nelíbí, byl fakt silný. Ale zkoušela jsem to pořád dokola a nenechala jsem se odradit tím, že mi myšlenky stále zdrhaly k tomu nechtěnému. Ještě dnes mi to někdy jde, jako když s*e*r*e a maluje, ale trénuju. Vím, že trénink dělá mistry. Když jsem byla mistr ve vyhledávání nedostatků, můžu být i mistrem v opaku.
🦋🦋
Čeho si všímáš ve světě a svém životě ty? Čemu dáváš svou energii? Co posiluješ a necháváš růst?
🦋🦋
Jestli chceš, aby příspěvek vidělo víc lidí, tak lajkuj, sdílej anebo ještě líp, napiš mi do komentáře, jaké téma by tě zajímalo příště! 👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota #vztahy #laska #oceňování  #sebevedomi #radost#rodina #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl
RADOST AŽ DO RÁNA - stará písnička, ale inspirující. Přesně vyjadřuje, jak fungují protiklady v našich životech. Všechno na světě má 2 navzájem opačné póly: HOJNOST a NEDOSTATEK TÉHOŽ. Například: Zdraví / nemoc (nedostatek zdraví), Štěstí / smutek (nedostatek štěstí), Chci víc peněz / nedostatek peněz.
☀️☁️
Když zažíváme nedostatek zdraví, štěstí, peněz, vztahu či čehokoliv jiného, tak si nejsilněji uvědomujeme, že toužíme po OPAKU (opačném pólu téhož) - po hojnosti. 
☁️☀️
V tom je to kouzlo. Jsme tvůrci svých životních zkušeností a tvoříme si přesně takové zážitky, jaké odpovídají našemu smýšlení a cítění. Pokud zažíváme nedostatek úcty a stále dokola myslíme na to, jak neuctivě se k nám druzí zachovali, tak jen stále dokola tvoříme tentýž nedostatek. Jestliže však zážitek nedostatku úcty použijeme pouze, jako odrazový můstek a výchozí bod k uvědomění si, že chceme zažívat opak, pak nám zážitek neúcty dobře posloužil.
🌤🌤
Jde o to nevyplýtvat svou energii na omílání myšlenek, že to nebylo fér. Osvobodit své myšlenky a pocity z honění se okolo křivdy. Převzít zodpovědnost za své tvoření. Držet se za všech okolností znalosti základního principu tvoření: ZAŽÍVÁME VŽDY PODSTATU TOHO, CO V SOBĚ AKTIVUJEME SMÝMI MYŠLENKAMI. Zážitek neúcty můžeme vytvořit jedině tak, že neuctivě myslíme na sebe či na druhé. Uvědomit si, že smýšlíme stejně neuctivě o těch, kteří se k nám chovají s neúctou, je skvělé. Je to úleva, když nám dojde, že křivda se nekonala. Že všechno bylo fér. Vždyť se nám vrátilo jen to, co jsme sami dali k dispozici. Chceme-li zažívat úctu, musíme se naučit ji v sobě aktivovat.
🌤🌤
Louky a stráně poseté kvítím
..
jsou krásné díky zlu bodláků.
..
Z modravé pláně, když slunce svítí
..
tak vypadá nádherně
..
jen a jen dík oblakům.
.
Kopřivy v trávě, bláto a závěj,
..
stříbrný úsvit, šeď soumraků,
..
a přitom právě, pouze a právě,
..
z těch opaků
..
vyrůstá svět největších zázraků.
..
Zkrátka, tak to právě bývá
..
smích se v proudech pláče skrývá,
..
dřív, než káně vzhůru vzletí,
..
pády musí zvládnout předtím.
..
Chvíle smůly, chvíle bolestí
..
jsou jen pouhá vrátka ke štěstí.
🌤🌤
#eliskatherapy #lecenizivota #sebevedomi #radost #rodina #kurzy #litomyšl
Píšeme si scénáře vlastního života
📝🎥
Nedávno jsem viděla ve filmu perfektní příklad tvoření. Hlavní hrdina vykládal kámošovi, že prostě všechny ženský jsou nemožný řidičky. A emocoval se, že by se jim mělo řízení zakázat. Za chvilku na to PRÁSK!!! Z boku do něho nabouralo auto, které řídila ženská. To je tvoření. Přesně takhle to funguje. Píšeme si vlastní scénáře toho, co zažijeme. Vytváříme si situace a zážitky, které vždy pravdivě odpovídají tomu, co se nám honí v hlavě. Čím častěji si něco myslíme a čím větší emoce při tom cítíme, tím rychleji to zažijeme.
🚗🚙
Jsou to taková naše sebepotvrzující přesvědčení. Když jsme o něčem přesvědčení, tak si všude okolo sebe všímáme právě těch věcí, kterým věříme. Třeba takové přesvědčení, že na chlapy se nedá spolehnout, způsobí, že si primárně budeme všímat chlapů a situací, které to budou potvrzovat. Navíc si do svého života budeme přitahovat takové muže, kteří toto budou aktivně žít.
🤷‍♀️🤷
Čím častěji přemýšlíme o tom, co se nám na partnerovi líbí a vyhledáváme na něm ty příjemné vlastnosti (třeba, že je ochotný pro nás ledacos udělat), tím víc jsme schopni všímat si jeho vstřícnosti a ocenit ji. Tím oceněním přímo tvoříme další ochotu, a tak ji máme ve vztahu víc. Když myslíme převážně na to, co se nám na něm nelíbí, co neudělal a kde nám nevyhověl, tak ztrácíme schopnost vidět a ocenit ty příjemné věci, které spolu zažíváme. Díky tomu jich máme ve vztahu čím dál míň. Jednak proto, že je neumíme vidět (i když tam jsou). A také proto, že nikdo z nás nemá chuť být vstřícný, když ať uděláme, co uděláme, tak dostaneme čočku.
👊👊
Takže to kouzlo je - vyhledávat na každém a na všem důvody k ocenění. A jen tak pro jistotu uvedu pár vět, které vůbec oceňující nejsou: „To je dost, žes to udělal/udělala. Tak vidíš, že to jde. To ti to trvalo. A kdy konečně uděláš tamhleto?“ 
 😂😂
Jestli chceš, aby příspěvek vidělo víc lidí, tak lajkuj, sdílej a nebo ještě líp, napiš mi do komentáře, jaké téma by tě zajímalo příště! 👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota vztahy #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy konzultace #litomyšl
Někdy mi to myslí stejně, jako Einsteinovi. 😃😃 Třeba zrovna tyhle jeho citáty-ty mi mluví z duše.
🐬🐬
„Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.“
 🐬🐬
„Nikdy nerezignuj na to, co chceš opravdu dělat. Člověk s velkými sny je mocnější než ten se všemi fakty.“

🐬🐬
„Existují dva způsoby, jak žít život. Ten první je myslet si, že nic není zázrak. Ten druhý je myslet si, že všechno je zázrak.“ 
🐬🐬
 Albert Einstein a Eliška Bečková
😘😘
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenevztahy #láska #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl #onlineterapie
Kdy je naše hodnota stabilní a kdy splaskne, jak mýdlová bublina?
🌈🌈
Opravdová sebehodnota je stabilní a nezávislá na čemkoli vnějším a čemkoli pomíjivém.
🌈🌈
Pokud svou hodnotu postavíme na tom, jestli jsme dost krásní, vysportovaní, příjemní, oblíbení, vzdělaní, výkonní, chytří, majetní, vlivní nebo uznávaní, pak stavíme na věcech pomíjivých, nejistých a snadno o ní přijdeme. Navíc se díky takovému výběru hodnot dostáváme do léčky závislosti na okolních podmínkách, lidech nebo na svých výkonech. 
🌈🌈
Do pasti se také chytíme, když svou sebehodnotu budujeme na přijetí a ocenění od partnera. I tady ze sebe uděláme bezmocné závisláky, kteří se honí a pachtí, aby byli podle představ druhého. Hodnotu tak nezískáme, a ještě ztratíme sami sebe.
🌈🌈
Stabilní a nezávislou sebehodnotu vybudujeme krásně na hodnotě vlastních prožitků a zkušeností. Na hodnotě svých pocitů, myšlenek a emocí. Pochopíme-li, jak obrovskou cenu mají, jsme svobodní a nezávislí na čemkoli z venku. Neexistují totiž bezcenné zážitky. Úplně všechno, co zažijeme je důležité a cenné. To příjemné nám přináší radost a životní energii.
🌈🌈
Nepříjemné situace nám zase dávají příležitost pochopit, že si svým způsobem uvažování ubližujeme, vedou nás k rozhodnutí, že to chceme jinak a k hledání toho, jak to udělat, aby nám bylo dobře.
🌈🌈
Jestli chceš, aby příspěvek vidělo víc lidí, tak lajkuj, sdílej a nebo ještě líp, napiš mi do komentáře, jaké téma by tě zajímalo příště! 👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota vztahy #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy konzultace #litomyšl
Tahle písnička mi hraje v hlavě už třetí den:
🎼
„Nestůj a pojď, nestůj a pojď, nestůj a pojď,
my jsme ti tři, jak se patří, nápadů studánka.
🎼
Nestůj a pojď, nestůj a pojď, nestůj a pojď,
čeká nás štěstí a sláva, tak jako v čítankách.
🎼
Ať naše vlajka vlaje dál, dál, dál,
všem holkám zprávu dá, že vyplujem v dál a poplujem dál
on, ty a já.
🎼
Nestůj a pojď, nestůj a pojď, nestůj a pojď,
za všemi poklady světa, které nás čekají.“
🎼
Wau - úžasné nadšení do života a očekávání skvělých věci, které zažijeme - inspirující a nakažlivé, což?
 🥳🥳
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenevztahy #láska #inspirace #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl #onlineterapie
Kdy jsou rozchody nejtěžší?💔💔
Když nechápeme, že všichni si své životní zkušenosti vytváříme sami. Tím, jak myslíme a cítíme. 
🧡💛
Důsledkem této nevědomosti je naše nevíra, že vše v našich vztazích (včetně chování partnerů k nám) vychází  z našich vlastních myšlenek, pocitů a představ. Díky této nevíře jsme přesvědčení, že jsme oběti druhých, cítíme se zrazeni, ublíženi a bezmocní k vytvoření lepších vztahů.
💚💙
Pokud chceme žít šťastnější život a vytvářet si radostnější vztahy, pak plné vědomí vlastního autorství ve tvoření života je zásadní a úplně nejdůležitější základ. Na něm jsme schopni vystavět cokoli si přejeme. Bez něho jsme zapastěni bludném kruhu bezmoci frustrace a zklamání.
💜❤️
Přijmout zodpovědnost za autorství všeho, co v životě máme, může na začátku bolet. Jisté však je, že tato počáteční bolest se brzy promění ve svobodu a ušetří nás od bolesti, kterou bychom si přivodili v budoucnu svou nevědomostí.
 ❤️🧡💛💚💙💜
Chceš-li, aby si to přečetlo víc lidí, tak lajkuj👍❤️
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenevztahy #láska #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl #onlineterapie
Touha být dobří. 🦋🦋Napadlo vás někdy, že by mohl být problém v tom, že my lidé až moc toužíme po tom být dobří? Že, čím větší je naše touha být dobří, tím větší problém máme? Když toužíme stát se dobrými, znamená to totiž, že se tak nyní nevnímáme. Ve své honbě za tím být dobří se zaměřujeme na chyby a nedostatky, které vyhledáváme na sobě i na svém okolí a pak se je snažíme odstranit. Jenže to je právě ten omyl. Když se zaměřujeme na hledání chyb a nedostatků, tak jich časem vidíme všude čím dál víc a jsme z toho frustrovaní. 
🦋
Navíc máme velké sklony to, co považujeme za nedobré kritizovat a odsuzovat. Často také chceme druhým diktovat, že mají považovat za nedobré stejné věci, jako my. Místo toho, abychom jim dali svobodu na jejich vlastní názory a zkušenosti. Vytváříme si tím nepříjemný život bez radosti.
🦋
Daleko životaschopnější je naučit se zaměřovat na vyhledávání toho, co se nám líbí na sobě, na druhých i na světě. A k tomu přidat pochopení, že nikdo z nás není svatý, že všichni děláme chyby, že ne všechno se nám daří a že je to normální, že to k životu patří. To je to, čím si umožníme prožívat víc radosti v životě a zároveň si uděláme ze světa příjemnější místo k žití.
🦋
Jeden příklad najdete v komentáři. 
🦋🦋
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenevztahy #láska #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #onlinekonzultace #litomyšl #onlineterapie
STAŇ SE MISTREM SVÉHO ŽIVOTA! Dnes se ti otevírá jedinečná příležitost přihlásit se na můj nový kurz pro rok 2022/2023 
🌈
Dívat se na svůj život, jako na umělecké dílo a obdivovat pocity a emoce své i ostatních, jako ty ztvárněné v uměleckých dílech, to je největší umění.
🌈
Leonardo da Vinci to věděl a uměl ve svých obrazech mistrně zacházet s pocity a emocemi. Díky tomu vytvořil krásná díla a obdivuje ho za to celý svět. 
🌈
Když se naučíš vědomě používat své pocity a emoce, vytvoříš ze svého života mistrovské dílo, které tě bude bavit žít.
🌈
Budeš mít radost, že jsi jaký jsi se vším, co k tobě patří.
🌈
Chceš-li se dovědět víc, klikni na odkaz v biu.
🌈
#eliskatherapy #lecenizivota #laska #tvorenivztahu #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Vypadá to, že za festivalem penisů nemusíme jezdit až do Japonska. Naše příroda si dělá každé jaro svůj vlastní Kanamara Matsuri na oslavu plodnosti a hojnosti. Libí se mi ta hravost, kterou si příroda užívá. Můžeme se k ní přidat, když si to dovolíme.
🌺🌺
V Komaki byl festival už v březnu. U nás, jak vidíte na fotce, právě probíhá. 
🌺🌺
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Je jaro, čas radovat se s přírodou. A tak mám dojem, že nám chce příroda něco sdělit.
🌳🌳
Třeba, že se raduje, protože je nás čím dál víc lidí, kteří si čím dál rychleji uvědomujeme, že příroda je naše nejlepší přítelkyně? 
🌳🌳
A že spolu s tím, jak v nás roste úcta k sobě, tak roste i naše schopnost projektovat=projevovat stejnou úctu k přírodě.
🌳🌳
Co si o tom myslíš ty?
🌳🌳
Pokudkud chceš, aby si to přečetlo víc lidí, tak lajkuj. Ať se příspěvek šíří.
🌳🌳
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Originální díla vznikají spojením věcí, které jsou na první pohled nespojitelné.
🎸🎸
To platí v umění i v jakémkoli jiném oboru lidského života, včetně mezilidských vztahů. Třeba Freddie Mercury byl originální týpek. Proslavil se úžasným hlasem i schopností spojovat věci, jejichž spojení si ostatní neuměli představit. Také byl charismatický, extravagantní a uměl nadchnout ostatní. Byl úžasně svůj. Nebyl vždy zajedno s ostatními členy skupiny Queen. Je to logické, když se sešli 4 výrazné osobnosti s vlastními představami o tom, co a jak je potřeba udělat, aby to znělo, co nejlíp. A právě díky této rozdílnosti stvořili tak úžasnou a originální hudbu, kterou obdivuje celý svět.
🎸🎸
V jednom období své hudební dráhy si Fredie odskočil od Queen a vyzkoušel si, jaké to je spolupracovat s lidmi, kteří udělali přesně a jedině to, co on chtěl. Vždy s ním souhlasili, neodporovali mu, nehádali se, nechtěli nic měnit ani vkládat vlastní nápady. Vůbec to nebylo takové, jak si představoval. Ani ta hudba nebyla taková, jakou uměli vytvořit společně s ostatními členy skupiny Queen. Tahle jeho vlastní zkušenost byla ohromně cenná. Všechny minulé rozepře a rozdílnosti ve skupině získaly díky této zkušenosti obrovskou cenu.
🎸🎸
Vím jistě, že stejné je to ve všech vztazích. Nejen mezi muzikanty, ale i s partnery, rodiči, dětmi a kamarády. Všude tam jsou rozdíly žádoucí, přínosné a velmi cenné. Díky rozdílným pohledům na věc se vzájemně inspirujeme, obohacujeme, uvědomujeme si své preference a tvoříme své životy mnohem krásnější a bohatší. 
🎸🎸
Aby to fungovalo, je k tomu potřeba 1 jediná věc - RESPEKT K JINÉMU NÁZORU - stejný, jako ke svému. Hlídat si, aby hodnota a důležitost 1 názoru byla 100 % a cena druhého i opačného názoru byla také 100 %. Jedině v prostoru oceňujícím rozdílnosti vytvoříme skvělé věci, ze kterých máme radost a zisk všichni.
🎸🎸
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Když od někoho slyšíte: „Mám starosti a problémy s tím a tím.“ nebo „Trápí mě to a to.“ Jak zareagujete? Přispěcháte hned na pomoc a snažíte se problém vyřešit za něj? Nebo mu věříte, že to zvládne, že najde řešení svého problému a ještě při tom získá cenné životní zkušenosti?
🌷🌷
Pokud řešíte problémy druhých za ně, pak jim znemožňujete, aby se naučili postarat sami o sebe. Berete jim možnost rozvíjet se, budovat vlastní sebehodnotu zevnitř na základě zvládnutých situací a radovat se z toho.
🌷🌷
Na druhou stranu, můžete dát podporu svým vnitřním přesvědčením a hlasitým vyjádřením: “Vím, že na to máš a že to dáš.” Případně můžete dát do placu vlastní zkušenost a inspirovat. Je to pomoc, která dává najevo: “Jsi pro mě důležitá/důležitý!” Pak také pomáháte, ale neberete tím příležitosti k růstu.
🌷🌷
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Je to lež, jako věž. Lžeš sám sobě, když si myslíš, že někdo jiný rozhoduje o tvém utrpení.
🧩🧩
Jestli trpíš, když se věci nedějí přesně tak, jak chceš, tak je to jenom tvé rozhodnutí a tvá věc. Zrovna tak, pokud kdokoli jiný říká: „Trpím, protože ty…děláš toto a neděláš tamto…” je to lež, jako věž. O svém trpění si každý rozhoduje sám.
🧩🧩
Například, když dostanu 100 vzorků k analýze a zadavatelé čekají na výsledky, aby mohli zahájit následné práce. Má kapacita je však 50 vzorků za týden. To znamená, že někteří budou na výsledky čekat 2 týdny. 
🧩🧩
Jeden si může říct: „To budu zase trpět, dokud nebudu mít výsledky na stole.” Potom si svých 14 dní pěkně protrpí. Pravděpodobně však bude trpět mnohem víc času, než ty 2 týdny. Protože má sklon reagovat trpěním v mnoha dalších životních situacích.
🧩🧩
Jiný si řekne: „Skvělýýýý! Mám 14 dní času. Dokud nebudu mít výsledky na stole, mám prostor věnovat se něčemu jinému.“ Pak si ty 2 týdny užije v pohodě a možná i s radostí. Alespoň do té míry, do jaké se umí radovat z toho, co je.
🧩🧩
A já? Také mám na výběr. Můžu mít radost, že o mé analýzy je takový zájem, což s sebou nese trochu delší dodací lhůty. Nebo můžu trpět, že mi chodí tolik vzorků, že je nestíhám zanalyzovat na počkání.
🧩🧩
A co vy? Jak reagujete, když věci nejdou podle vás?
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Dnes jsem si vzpomněla, jak jsem se před pár lety stále dokola ptala, jak mám dávat do vztahu tak, aby v něm bylo to, co tam chci mít? Tenkrát jsem měla dojem, že dávám do vztahu víc, než partner. Že dávám víc pozornosti, péče, vyznání, laskavosti i lásky, než on. Poprosila kamarádku Šárku, která umí skvěle stahovat odpovědi z vesmírného Hard disku, aby mi pomohla. Dostala jsem odpověď, která mi připadá skvělá dodnes.
 ❤️❤️
Jak správně dávat do vztahu to, co bych tam chtěla mít?
 🧡🧡
Nikdy nedáš do vztahu to, co neznáš, co neprožíváš, co necítíš. 
To je první pravidlo. 
 💛💛
To, co tam chceš mít, musíš znát, pocitově znát a musíš si umět představit, že ve tvém vztahu s partnerem to tam lze dávat. 
 💚💚
Bez této představy se k tomu nedostaneš. 
 💙💙
Co ti to blokuje? Co to neznáš sama k sobě, co v tom vztahu není? Co jsi to neprožila v dětství sama k sobě a k rodičům a od nich, že to ve vztahu nemáš a že ti to tam chybí?
 💜💜
Ale to, že to nyní ve svých představách, emočních představách, nemáš a tak tam nedáváš, neznamená, že to neumíš.
 ❤️❤️
A kde to vzít? 
 🧡🧡
Zaměř se na to, co ti ve vztahu chybí a zkus si to pojmenovat co nejpřesněji. A máš první část – vědění – uvědomění – tu část, že víš, co chceš. 
💛💛
Pak si zkus představit, že právě toto v tom tvém konkrétním vztahu je, nebo že to tam může být. 
Pak si představ, že toto konkrétně chceš umět k sobě a rodičům, a pak už prohlížej, jak zrovna ty tuto představu umíš nebo neumíš. Ohmatávej si ji, podívej se, kde ti jde a co ti ji bere. Ale stále pod záměrem, že to tam ve vztahu chceš mít. 
💚💚
A pak už tě čeká jen směr, záměr, zkoušení, víra, směřování za úspěchem a nový zvyk. Výdrž a radost a budeš mít, o čem sníš. 
 ❤️❤️
Gratulujeme k takové otázce.To už je směr! 
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
„Není to nemoc, že máš všechny za blbce?“ - to je frajerská hláška ze včerejšího filmu. 
🎥📽
Tahle nemoc nám pěkně komplikuje vztahy. Například, když jeden z rodičů chce pečovat o dítě jinak než druhý. Táta říká: “Vem si bundu, je tam ještě zima. Přece pro parádu nezmrzneš.” A mámě se zdá, že je holka dost velká, aby věděla, jak se oblíknout. 
🤒🤒
To je ještě v pohodě, každý má jen jiný názor. Problém nastává ve chvíli, když si máma myslí o tátovi, že je blbec, když chce kontrolovat, co si bere na sebe 15-ti letá dcera. Táta si zase myslí o mámě, že je blbá, když nevidí, jak je potřeba na dceru dohlídnout a ochránit ji před ní samotnou.
💃💃
Jak uzdravit tuhle nemoc? Vyhodit blbce z kola ven. Naučit se nesouhlasit a při tom si vážit druhého i jeho opačného názoru stejně, jako toho svého. Pochopit, že oba máme právo pečovat svým vlastním způsobem. Když si vážíme, tak si na to vzájemně dáváme prostor. 
⚖️⚖️
Potom může máma klidně říct: “Víš, vidím, jak moc ti záleží na tom, aby jí nebylo zima a oceňuji, že chceš pečovat. Myslím si však, že to zvládne sama. Udělej tedy to, co potřebuješ ty. Já to nechám na ní.” 
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Jednou přijde chvíle, kdy se musíš rozhodnout a vybrat si: „Chceš naplnit svůj život štěstím nebo chceš naplňovat představy ostatních?”
 😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Úplně v každé situaci nám pomůže dívat se na náš software s vědomím propojenosti se softwarem druhého (partnera, rodiče, dítěte,…)
Cílem tohoto propojeného vnímání, je pochopení situace novým způsobem. Všechny situace tvoříme svými vnitřními programy, na které odpovídá náš vnější svět, naši partneři a okolnosti. Se svými blízkými dáváme do tvorby společných situací stejné ingredience, protože máme stejný software. 
💻💻
Nejčastější chybou je, že dáváme do situací neuznání v různých obměnách, a přitom chceme, aby nás protějšek uznal. Jenže oba máme software. NEUZNÁM, KDYŽ MÁM JINÉ PŘESVĚDČENÍ.
💻💻
UZNAT DRUHÉHO A UZNAT JEHO NÁZOR, TO JE ÚPLNĚĚ NĚCO JINÉHO, NEŽ S NÍM SOUHLASIT. Uznat je něco jiného, než převzít cizí pravdu a tu svoji zahodit. 
💻💻
Uznat znamená, že druhý člověk pro mě je cenná bytost a ne idiot, když má jiný názor. Může to pak vypadat třeba takhle: “Já to vidím jinak než ty. Vím, že je to tak v pořádku. Přesto, že nechápu tvoji pravdu, je pro mě stejně důležitá, jako moje pravda.”
💻💻
Spojené vnímání obou softwarů nás i v NEUZNÁNÍ vystřelí z role oběti. Dostaneme se do postavení tvůrce, protože víme, že jsme vnitřně vložili totéž a tím jsme tvořili stejným programem. V této pozici máme v rukou veškerou moc změnit naše vztahy. Ne tím, že bychom měnili partnera, ale tím, že změníme svůj software. 
💻💻
Nestane se to jedním skokem, ale mnoha jednotlivými kroky. Abychom změnili své celkové vnitřní přesvědčení, musíme změnit mnoho dílčích přesvědčení o svém dosavadním životě. To obnáší podívat se postupně znovu na jednotlivé zážitky našeho života. Přesněji řečeno podívat se novým způsobem na ty situace z naší minulosti, které v nás stále vyvolávají silné emoce.
💻💻
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Když máme s partnerem každý jinou taktiku, jak dokázat vlastní hodnotu, tak nemusí být na první pohled vidět stejnost našich softwarů. Přesto tam je.
💻💻
Máme s partnery jiný hardware, ale stejný software. Vypadáme jinak, než naši partneři a často se i jinak chováme, ale uvnitř máme stejné programové vybavení - stejný software. Jinak bychom nebyli kompatibilní a nepřitahovali bychom se. 
🖥🖥
Některé programy našeho software nám umožňují cítit radost a štěstí. Jiné nám způsobují pocity opačné. Třeba takový program: “Jsem nedostatečný či bezcenný, když nepodám perfektní výkon. Ostatní jsou ve stejném případě také bezcenní.” nebo “Jsem vinen, když se moji bližní cítí špatně. Oni jsou odpovědni za mé špatné pocity”
Společným jádrem tohoto softwaru je přesvědčení, že takoví, jací jsme - tak nedokonalí - jsme méně cenní a méně důležití, než ostatní. Software vlastní nedostatečnosti, který máme s partnerem společný, bolí a nutí nás svou hodnotu dorovnat. Matoucí je, když každý z partnerů zvolí jinou taktiku, jakou chce získat potvrzení své ceny od okolí.💻🖥
Většinou jeden z partnerů, kteří se oba cítí méněcenní, se snaží zavděčovat, sloužit a ustupovat, aby získal ujištění, že je dobrý nebo alespoň přijatelný. Případně se nechá šikanovat a ponižovat, protože jeho pocit, že je něco míň, mu nedovolí držet si hranice a účinně se bránit. Neví, jak to udělat. A nebude to vědět, dokud si nevybuduje vědomí vlastní hodnoty nezávislé na okolí.
🖥💻
Druhý, který se cítí stejně méněcenný, se snaží vydobýt si uznání neustálým kritizováním a poukazováním na chyby a nedostatky ostatních. Případně šikanuje, chová se nadřazeně a jako inkvizitor se snaží usvědčit partnera z nedostatečnosti. Většinou nechápe, pravou příčinu svého chování a myslí si, že je skutečně kvalitnější člověk. Už z tohoto jeho přesvědčení je jasně vidět, že vědomí vlastní hodnoty uvnitř necítí. Kdyby ji ano, tak by ji přirozeně viděl i ve svém partnerovi.
💻💻
V každé situaci nám pomůže dívat se na náš software s vědomím propojenosti se softwarem druhého. To je první krok k pochopení ve vztahu.
😃😃
#eliskatherapy #lecenivztahu #komunikace #kurzy #konzultace #onlineterapie
Haló, haló, je tu jaro!
☀️☀️
Vyrašily prvosenky,
☀️☀️
sundáme si podprsenky!
☀️☀️
Jarní úsměv Sluníčka
☀️☀️
zahřeje nám tělíčka,
☀️☀️
potěší se dušička!
☀️☀️
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie #jaro
Jak je možné, že od partnera se nám vrací tvrdost, neuznání a ignorace, když sami máme citlivý a vnímavý software? 
💎💎
Je to proto, že citlivost a vnímavost sama o sobě nestačí. Pokud ve svém softwaru současně s citlivostí a vnímavostí nemáme také laskavost a schopnost uznat, že druhý je v pořádku a cenný, se svým jiným názorem, emocí a přístupem, tak používáme svou citlivost na křivdu, kritiku a neuznání.
💎💎
Projevuje se to v každodenních maličkostech. Dejme tomu, že si s partnerem chceme společně uvařit bylinkový čaj. My si myslíme, že nejlepší postup je byliny spařit vroucí vodou a pak nechat 15 minut přikryté vyluhovat. Náš partner je přesvědčený, že nejlepší je hodit byliny do vroucí vody a pak ještě 15 minut povařit. 
💎💎
My říkáme: “Při vaření některé látky v bylinách obsažené zničíme.“ 
💎💎
Partner říká: “Zničíme, ale jen ty látky, které jsou nežádoucí.” 
💎💎
Chvilku spolu polemizujeme a při tom mezi námi vzrůstá napětí. Náš citlivý software to vnímá. Raději vyhovíme, aby byl klid. Uvaříme čaj postupem, který prosazoval partner. Ale uvnitř jsme přesvědčení, že je to úplná hovadina! VYHOVÍME, ALE VNITŘNĚ NEUZNÁME, ŽE PARTNERŮV JINÝ NÁZOR MÁ STEJNOU HODNOTU, JAKO NÁŠ. Uděláme to skrytě - uvnitř si to myslíme, ale nahlas to neřekneme. Jenže pokud v sobě máme vnitřní neuznání, pak se s ním vždycky setkáme u svého partnera. 
💎💎
Až tohle pochopíme, bude nám dávat smysl, že nás partner otevřeně neuznává, ignoruje a tvrdě trvá na tom, že jeho názor je ten správný.
💎💎
Do té doby budeme trpět a říkat: “Cítím se špatně, protože on zamořuje prostor svým despotismem, ignorací a negativními emocemi.” Nebudeme chápat, proč se nám to stále dokola děje a že se nám vrací náš vlastní vnitřní despotismus, ignorace a negativita. Ve skutečnosti se cítíme špatně jedině proto, že nevidíme cenu sebe, druhého ani situace.
💎💎
Ovšem sílu citlivosti můžeme použít i jinak. K nadhledu nad křivdou a k pochopení sebe i druhých bez souzení. Tedy, jen pokud jsme dost moudří na to, abychom se dívaly na naše softwary, jako na propojený systém - jací jsme my, takový je i náš partner.
😃😃
#eliskatherapy #vztahy #komunikace #sebevedomi #kurzy #litomyšl #onlinekonzultace
Život žijeme skrze vztahy. S partnery máme jiný hardware, ale stejný software.

Ke každému a ke všemu se nějak vztahujeme. Vztahujeme se nejen k lidem, ale také k práci, tělu, zdraví, jídlu, pití, penězům, přírodě, zvířatům, domovu, autu, počítači. Zkrátka ke všemu, nač pomyslíme. Podle toho, jakým způsobem to děláme, tak se ve svém životě cítíme.
🌈🌈
Všechny způsoby, jakými se vztahujeme k okolí, se odvíjejí od toho, jak se vztahujeme k sobě. Je to náš vzor, který aplikujeme na vše, ať chceme nebo ne. Díky tomu můžeme poznávat sami sebe skrze své vztahy. Z hlediska sebepoznání jsou pro nás nejefektivnější a nejdůležitější vztahy mezilidské. V nich se můžeme vidět nejmarkantněji. Čím bližší vztah, tím je podobnost víc do očí bijící.
🌈🌈
Například, když nám partner lže. Jestli nás to štve, máme 1 jistotu. My lžeme taky. Třebas v jiných oblastech života nebo někomu jinému. Koneckonců každý někdy lže a často je přesvědčený, že k tomu má lepší důvod než druzí. Ke lhaní se můžeme postavit různými způsoby. 
🌈🌈
Ten nejbolestivější je s myšlenkou: „Když mi lže, tak si mě neváží! Zachoval se odporně!” Tady je důležité všimnout si, že ve chvíli, kdy jsme ho takto odsoudili, nevážíme si ho úplně stejně, jako on nás. Vytváříme si vztah, ve kterém si nevážíme druhého za to, že si nás neváží. Vztah, do kterého oba dáváme nevážení, ale chceme, aby v něm bylo vážení. Jenže, kde by se tam vzalo?
🌈🌈
Někdo by ho tam měl dát! Ale jak? Jak si můžeme vážit člověka, který lže? Tak, že pochopíme kde lžeme my. Zeptáme se sami sebe: “Kde lžu, v jakých situacích? Proč lžu, jaký k tomu mám důvod?“
🌈🌈
Nejčastěji zjistíme, že se bojíme říct partnerovi pravdu, protože si myslíme, že by ho ranila, byl by na nás naštvaný, neměl by nás rád.
🌈🌈
Od toho už je jen krok k myšlence: “Je možné, že by i partner měl strach? Je možné, že i on by se bál říkat pravdu a že ke lhaní máme oba stejný důvod? To se mi ulevilo, že se nekoná žádná tragédie. Jedeme v tom spolu.” 
Tímto způsobem vytvoříme vztah, ve které si vážíme jeden druhého a máme pro sebe navzájem pochopení lhaní - nelhaní.
🌈🌈
#eliskatherapy #vztahy #sebevedomi #rodina #komunikace #kurzy #konzultace #litomyšl #onlineterapie
O ponožky nejde
🧦🧦
V konfliktech nejde o tu věc, o ty ponožky, o to venčení psa nebo o to nádobí. Vždycky jde o to, jestli si mě ten druhý váží, jestli mám pro něj nebo pro ní cenu! A o to jde u obou aktérů konfliktů.
🧦🧦
Schválně, zkuste se tímhle způsobem podívat na své hádky.
🧦🧦
Třeba, když váš potomek nechá válet špinavé fusky uprostřed koupelny. Vy chcete, aby je hodil do koše s prádlem. On říká: “ Nemám na to čas, spěchám na sraz, už teď jdu pozdě.”
Vy na to: “To ti zabere jen vteřinu, ukliď si je!”
On: “Ne, fakt spěchám!”
Takhle si to ještě párkrát pinknete a oba jste při tom čím dál vytočenější. Vy si myslíte: “Vždyť to dohadování trvá mnohem dýl, než kdyby si je uklidil!” A nechápete, proč to prostě neudělá.
🧦🧦
Pokud se takto dohadujete a nejde vám přestat, je to proto, že o ty ponožky vůbec nejde. Ani na jeho straně, ani na vaší. Je to boj o vaši a jeho důstojnost. Boj o vážení si jeden druhého. Vy máte dojem, že si vás vaše ratolest vůbec neváží, když vás neposlechne. Váš potomek má zase dojem, že když mu takhle rozkazujete, tak si nevážíte vy jeho. Pak mu připadá ponižující vyhovět vám a jen tak uposlechnout rozkaz. 
🧦🧦
Oba chcete spor vyhrát. Myslíte si, že vítěz získá sebehodnotu a důstojnost. Oba bojujete o vlastní cenu, kterou ani jeden uvnitř sebe necítíte. Protože kdybyste ji cítili, tak by vás nic nenutilo o ni bojovat. To jsou přesně ty hádky, kvůli prkotinám nebo ty, kdy si pak nepamatujete proč jste se vlastně pohádali.
🧦🧦
Můžete ještě namítnout, že to přece z vaší strany nebyl žádný rozkaz, ale žádost či prosba. Co to bylo se pozná spolehlivě právě podle vaší reakce, když vám potomek nevyhoví. Pokud vás to štve a jdete do boje, pak to byl rozkaz!
🧦🧦
A co s tím? Pro začátek stačí vidět vaše hádky novýma očima a cítit, že jste si rovni ve své snaze vynutit si důstojnost. Už v tom je veliký kus pochopení a laskavosti, díky kterým se budete cítit líp, i když se pohádáte.

🧦🧦
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Bohatneme tím, že žijeme. Všechno, co prožijeme, nás obohacuje. Každý den máme nové prožitky a nové zkušenosti. Jsme o ně bohatší. Někdy si člověk myslí: „Zrovna o tenhle zážitek bych se radši ochudil a neprožil jej.“ A často právě ten nás nejvíc obohatí. Z prohry se poučíme víc než z výhry. Potom se prohra stává výhrou.
 😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Když 2 říkají totéž, nemusí to znamenat totéž. Podstatné jsou myšlenky a pocity, ze kterých slova vycházejí.
👄👄
Například, když kamarádka říká kamarádce: “Představ si, když jsem minule nebyla doma, tak ten můj byl celý den hlady, protože nenašel chleba. A přitom celý bochník ležel v komoře jen o foch výš, než ho hledal.” 
A druhá na to odpoví: “No jo, to jsou chlapi.”
🥖🥖
Mohou to říkat příjemným tónem a s velkým pochopením pro muže, protože ony moc dobře vědí, že pokud jde o auta, také by těžce hledaly třeba svíčky nebo karburátor.
🚘🚘
Nebo to mohou říkat s despektem a při tom si myslet, že ti chlapi jsou, co se týče domácnosti, úplní blbečci.
🤪🤪
To my ženy rozhodujeme o tom, koho doma máme. Jestli blbečka nebo miláčka. Určujeme to svým smýšlením o něm. Naši muži jsou přesně takoví, jaké je vidíme.
👁👁
A jasně, že to funguje i naopak. Muži určují zase to, jaké ženy mají doma. Muži rozhodují o tom, jestli žijí s blbkami nebo s miláčkami. Podle toho, koho jsou schopni v té své vidět.
😍😍
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Třetí krok = NEOBVIŇUJÍCÍ a BEZPEČNÁ komunikace, která nehledá řešení, ale porozumění.
📕📒📗
Začínáme vždy vnitřním uvědoměním a sdělením: „Vím, že své životní zkušenosti mám zcela ve svých rukou. Neříkám, že ty můžeš za to, co cítím já. A v žádném případě po tobě nechci, abys mé problémy vyřešil za mě. Je však pro mě důležité, sdílet s tebou, co a jak prožívám. Jsem připravená dát ti stejný prostor, pokud budeš chtít.„
📕
Potom je potřeba mluvit o sobě a ne o druhém. Například místo, abychom řekli: „Já jsem tak smutná a unavená, PROTOŽE TY ….. mi vůbec nepomáháš, .. chceš po mě moc, .. dáváš mi málo.“ 
📒
Řekneme: „Jsem tak smutná a unavená PROTOŽE JÁ…… se stále snažím všechno zvládnout sama, .. chci všem vyhovět, .. dávám moc.“
📗
Důležité je, abychom neříkali jen prázdná slova, ale abychom to cítili hluboko uvnitř. Většina z nás není zvyklá takhle uvažovat. Byli jsme vychováni k tomu cítit se zodpovědní za štěstí druhých, podle vzoru našich rodičů. Potom si přirozeně také myslíme, že naše štěstí je zase v rukou ostatních. Tím, že jsme převzali tento mylný způsob uvažování, jsme ze sebe udělali oběti okolností nebo lidí. Každý můžeme změnit svůj způsob uvažování a postavit se ke svému životu se silou TVŮRCE.
💪💪
První a druhý krok jsem popsala v předchozích 2 příspěvcích a najdete je také dole v komentáři.
✍️✍️
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Třemi kroky z těžké deky
🤸‍♂️🤸🤸‍♀️
První krok – ctím, oceňuji a otevřeně prožívám své emoce.
🏌️‍♀️
Druhý krok – jsem si vědoma své rovnocennosti i toho, že svůj život si tvořím zcela sama.
🏌️‍♀️🏌️
Třetí krok – sdílím svůj vnitřní svět v neobviňující komunikaci a tvořím tak laskavý prostor, ve kterém se cítím natolik dobře, že umožňuji aby ke mě přišlo řešení.
🏌️‍♀️🏌️🏌️‍♂️
O prvním kroku jsem psala v předchozím příspěvku. Najdete ho také v komentáři pod příspěvkem spolu s třetím krokem. 
👇
Ve druhém kroku se díváme na lidi okolo sebe. Koukáme se, jestli na tom náhodou nejsou stejně, jako my. Je možné, že všichni vlastně hledáme totéž - štěstí a lásku? Že při tom všichni střídavě nacházíme, tápeme a ztrácíme se ve slepých uličkách? Je možné, že se díky tomu rozvíjíme a obohacujeme o nové zkušenosti, prožitky a pocity? Dá se snad říct, že někdo z nás je horší člověk? Nebo lepší? Ne! Jsme ROVNOCENNÍ!
⚖️
A přesto, že děláme různé a třeba i protichůdné věci, děláme je ze stejného důvodu. Myslíme si, že až je uděláme, tak se budeme cítit líp. Snažíme se, učíme se, makáme, tlačíme na sebe a na druhé v různých oblastech života. Každý z nás v těch, na kterých zrovna chceme své štěstí postavit. Jsme všichni bezezbytku STRŮJCI VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ!
📚
Abychom se při tom všem cítili dobře, potřebujeme udělat ještě třetí krok. Ten je sdílet to vše s někým blízkým (s partnery, rodiči, dětmi, přáteli), abychom věděli a cítili, že na to nejsme sami. Mluvíme o tom, co se v nás děje a co je pro nás důležité, aniž bychom chtěli po druhých řešení. Děláme to proto, aby nám naši blízcí rozuměli a chápali nás. A my je. Je však potřeba mluvit SPECIÁLNÍM - NEOBVIŇUJÍCÍM způsobem. Tím vytvoříme bezpečný a laskavý prostor ke komunikaci a sdílení. 
📒
NEHLEDÁME ŘEŠENÍ! HLEDÁME POCHOPENÍ! 
📗
V prostoru pochopení se budeme cítit mnohem líp. Zlepšením svých pocitů umožníme, aby k nám řešení postupně přišlo samo. 
📕
A jak se dělá ta NEOBVIŇUJÍCÍ a BEZPEČNÁ komunikace? To s vámi sdílím v dalším příspěvku.
📝📝
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Někdy si nastavíme takové životní podmínky, které nám vůbec nevyhovují, ale jako bychom to neviděli a necítili. Setrváváme v nich dlouhou dobu a snažíme se přesvědčit sami sebe, že to přece není tak hrozné. „Rozumně“ si říkáme, že se nám přece zas tak moc neděje, že se to dá vydržet a že někteří jsou na tom hůř. Jenže někde hluboko uvnitř cítíme smutek a nešťastnost. Naše pocity a emoce nám říkají něco jiného, než náš rozum.
🌱🌱
Pokud se dlouhodobě snažíme zahlušit pocity rozumem, tak si koledujeme o zdravotní potíže v oblasti hlavy (bolesti, migrény, úrazy,..). Nepříjemné pocity nás upozorňují na to, že si zavíráme přívod životní energie. Pokud na své pocity nedbáme, tak strkáme hlavu do písku. Cítíme se vyčerpaní a dochází nám palivo, ale přesto se snažíme jet dál na plný plyn a kontrolku množství paliva ignorujeme. Říkáme si: “ Musím! Jinak to nejde! Kdo by to udělal, když ne já?” Od svého auta nečekáme, že pojede s prázdnou nádrží, ale od svého těla to chceme.
🌱🌱
Když pak dojde ke karambolu a život se nám rozpadá pod rukama, jsme na sebe ještě naštvaní, že jsme nezvládli víc. Karambol je vždy šance něco pochopit a změnit. A i když to bolí, muže to být začátek lepšího života. 
🌱🌱
První věc, kterou musíme udělat ještě dřív, než začneme cokoli měnit, je dovolit si prožít všechny nahromaděné emoce. Nesnažit se jich zbavit! Ale CÍTIT JE! Dát jim průchod bez cenzury. Někde v soukromí nebo v přírodě se pořádně vykřičet, vyplakat, vyvztekat a vynadávat. Když uvolníme  ten největší přetlak, poznáme to - uleví se nám. I potom je potřeba, abychom zůstali ke svým pocitům vnímaví. Abychom je nezahazovali a nemávali nad nimi rukou, jako že nejsou důležité.
🌱🌱
V téhle chvíli jsme ještě nezměnili skoro nic a přece je to obrovská změna. Dali jsme úctu tomu, co cítíme. Tím jsme udělali důležitý krok k sebeúctě. Budeme to muset ještě trénovat, než to zabudujeme natrvalo do svého života. Ale je to začátek změn k lepšímu. V následujícím příspěvku s vámi budu sdílet další krok. Těšte se!
🌱🌱
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
KDYŽ CHCEŠ VYŘEŠIT PROBLÉM, TAK MUSÍŠ MYSLET NA ŘEŠENÍ - NIKOLI NA PROBLÉM! Pokud se tvé myšlenky točí okolo problému, tak ho jen zvětšuješ a myslíš vlastně na absenci řešení. Tenhle princip funguje u jednotlivců i v mezinárodním měřítku. 
🌏
Realita se rodí v mysli. V každém okamžiku svého života se pohybuješ buď k hojnosti toho, co chceš nebo k nedostatku stejného. Tvůj pocit ti vždy spolehlivě prozradí, kam směřují tvé myšlenky, čemu dáváš energii a co posiluješ. Když se cítíš dobře, tak se pohybuješ směrem k tomu chtěnému. Pokud máš nepříjemné pocity, je to důležitá zpráva, že míříš k nedostatku toho po čem toužíš. V té chvíli je na tobě, aby sis řekl: “STOP! MYSLÍŠ NA TO, CO NECHCEŠ! CO TEDY CHCEŠ?” Tahle otázka není řečnická. Je důležité, aby sis na ni vždy opravdu odpověděl. Svou odpovědí obracíš tok svých myšlenek i své energie od nežádoucího k žádoucímu.
🌎
Je to, jako bys stál na lávce, kde na jednom břehu je kupa problémů a na druhém kupa řešení. Svými myšlenkami rozhoduješ, ke kterému břehu dojdeš. Nemusíš znát žádné z těch řešení a přitom můžeš dojít ke břehu s jejich hojností. Musíš však věřit, že řešení vždycky existuje a vědět, že aby fungovalo, musí v něm být zahrnuto ocenění. Skutečně fungující řešení musí vidět cenu situace i všech zúčastněných, včetně těch se kterými vůbec nesouhlasíš.
🌏🌎
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Jedna moudrá bytost mi kdysi řekla: „Tvé EGO je tvé ZRANĚNÍ.“ To mi dávalo smysl. Ukázalo mi to novou perspektivu vnímání světa. Všechno do sebe přesně zapadlo.
🧩
Kdykoli jsem se cítila ZRANĚNÁ, bylo to vždy ZRANĚNÍ NA MÉ CENĚ.
🧩
Když se naši rozhodli, že mě nedají do hudebky, se slovy, že bych u toho stejně nevydržela, myslela jsem si: „NESTOJÍM JIM ZA TO, NEMÁM PRO NĚ CENU.“ A cítila jsem se ZRANĚNÁ.
🧩
Když babička projevovala víc lásky mé sestřenici, než mě, myslela jsem si: „NESTOJÍM JÍ ZA TO, NEMÁM PRO NÍ CENU.“ A cítila jsem se ZRANĚNÁ.
🧩
Když si můj kluk neprosadil u rodičů, že za mnou přijede, myslela jsem si: „NESTOJÍM MU ZA TO, NEMÁM PRO NĚJ CENU“. A cítila jsem se ZRANĚNÁ.
🧩
A tady je hóóóódně důležité všimnout si, že ten pocit ZRANĚNÍ vznikl v mém těle a perfektně spolupracoval s myšlenkami v mé hlavě. Vlastně to byl takový tandem, který se navzájem utvrzoval v domnělé pravdě, že NEMÁM CENU.
🧩
Cokoli, co jsem kdy udělala na základě přesvědčení, že NEMÁM CENU, to přesně odpovídá dnešnímu nejrozšířenějšímu pohledu na EGO. Chování, které na první pohled vypadá až příliš sebevědomě a nadřazeně, je ve skutečnosti pravým opakem sebedůvěry. Všechno to dokazování, vynucování si uznání, zveličování vlastních úspěchů a kritizování chyb či nedostatků ostatních, je ve skutečnosti jen zoufalá snaha, aby ostatní uznali naši cenu, kterou sami uvnitř necítíme.
🧩
Když se cítíme sebejistě, nic z toho neděláme. Ne proto, že bychom byli lepší. Ale proto, že to nepotřebujeme. Máme uvnitř v sobě přesvědčení “JSEM CENNÁ BYTOST.“ A tak nás nic nepudí, abychom svou cenu dokazovali nebo si vynucovali. Nemáme potřebu povyšovat se, ani ponižovat.
🧩
Pokud máme odvahu přiznat si, že motorem našeho chování, může byt klidně EGO, pak líp pochopíme jednání své i druhých. Díky pochopení zjistíme, že EGO není špatné. Že nám komplikuje život, jen tehdy, když je zraněné. Můžeme ho přijmout a uzdravit. Pak nám bude pomáhat v realizaci našich snů. A to, aniž bychom šlapali po snech ostatních.
🧩🧩
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Nemůžu získat bojem svou cenu, pokud ji v sobě nevidím. Když ji vidím, tak nemám důvod bojovat.
🛡⚔️
Před pár lety jsem se prala (většinou slovně), s každým, kdo o mě říkal „ nehezké“ věci. Když někdo poukazoval na mé chyby nebo nežádoucí vlastnosti, tak jsem vysvětlovala, obhajovala se a hádala. Případně bojovně mlčela a odmítala se s dotyčným člověkem kamarádit.
🧨
Dlouho jsem si myslela, že se musím zbavit všeho, co je na mě nežádoucí. Později jsem pochopila, že to vše potřebuji naopak přijmout za své.
🌈🌈
Dnes se nestydím za to, jaká jsem. Alespoň většinou 😉😉 Neskrývám své chyby a nepříjemné stránky. Vím, že je mám. Každý je má. Ty mé mi pomáhají nesoudit ostatní za ty jejich.
⚖️
Neskrývání a nestydění je samo o sobě moc příjemné. Navíc mohu jedině získat, když se zamyslím nad tím, co o sobě slyším. Ať už je to pravda nebo lež, nejvíc záleží na tom, jak se k tomu postavím.
💪💪
Každý člověk má právo myslet si a říkat cokoli o komkoli. Včetně toho, co si myslí a říká o mě. Když tento fakt vnitřně doopravdy uznávám, tak jsem svobodná a neplýtvám svou životní sílou na nesmyslné konflikty. 
🗽🗽
Pak mám svou energii k dispozici pro věci, které opravdu chci tvořit a realizovat. Nespotřebovávám ji na nevyhratelné boje. V jádru každého takového střetu s druhými jde vlastně o obhajobu mé sebehodnoty. O to, že chci cítit sebeúctu, ale uvnitř ji necítím. Jenže má cena v tom konfliktu není. Je tam naopak má necena. Není tam ani úcta k druhému, ale jen neúcta.
💡💡
Mnohokrát jsem chtěla získat úctu od druhého svou neúctou k němu. Zní to divně, že jo. A přece se o to mnoho lidí stále dokola snaží.
😂😂
Ještě to taky občas zkusím, ale už moc dobře vím, že vedu bitku sama se sebou. To mi umožňuje postavit se ke svému boji, jako k cennému zdroji sebepoznání a sebeuvědomění.
 😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Jsem tak ráda, že jsi v mém životě. Jsem tak rád, že tě mám. Je skvělý, vybalit to! Říct to nahlas nebo to napsat. Sdílet radost s blízkým člověkem je prostě jiné, než se radovat partyzánsky. Taky je to úplně jiný pocit, než vnímat druhého, jako samozřejmost. Každý to ví. Ale kdo to dělá? Ty to udělat můžeš! Třeba hned teď.
 😘😘
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Kouzlo francouzského způsobu života, které vidím a miluji při každé návštěvě Francie, je umění dopřát si čas a vychutnat si život. Dokonce i v kempu před stanem si večer dají na stůl ubrus a do vázy květiny. Nalijí si víno do sklenic na nožce, povídají  si a při tom se radují z jídla, pití, lásky a krásy.
🥂
A z čeho ještě jsem nadšená? Že Francouzi a Francouzky milují diskuze a výměny názorů, které jsou pro ně inspirací. Netouží po tom, aby při konverzaci došli ke shodě. Za nejnudnější považují konverzaci, kdy se všichni shodnou na jediném možném názoru. Představte si tu nádheru, umět toto s partnery, rodiči, dětmi a nakonec i v politice.
👏👏
Už si to představujete?
 🥳🥳
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Existuje spousta věcí, které vám můžou zkazit náladu. Ale jen vy rozhodnete o tom, jestli si ji pokazit necháte. Druzí tu nejsou od toho, aby pečovali o vaše pocity. To je vaše práce!
 😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Dnes ráno, když jsem vyrazila do práce, tak u nás fičelo a sněžilo tak, že od dveří nebylo vidět na roh domu. ❄️❄️ Jen o pár kilometrů dál, bylo takhle krásně.
🔆🔆
Život je často, jako počasí. Proto, když zrovna zažíváme vánici a nevidíme na další krok, je důležité vědět, že slunce vždycky zase vyjde. Chybou je myslet hned na nejhorší. Na každém a na všem můžeme najít lepší stránku a udržet se tím pohledem v proudu, který nás zanese na výsluní.
😎😎
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Nedávno jsem viděla film natočený s větší nadsázkou než jsem čekala. Na mě až trochu dost praštěný. Ale byla v něm skvělá myšlenka. Že všichni potřebujeme ke štěstí žít život podle sebe a všichni na to zapomínáme a snažíme se žít podle očekávání druhých. Tak jsem za něj ráda, že připomíná tak důležitou věc. Já k tomu připomínám ještě jednu stejně důležitou věc. Abychom pamatovali, že druzí potřebují totéž, co my - žít svůj život zase podle sebe. A že naše chtění je stejně důležité, jako chtění ostatních.
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Když děláme stejnou věc jednou s přesvědčením, že MUSÍME a podruhé s vědomím, že to udělat CHCEME, je v tom veliký rozdíl! Rozdíl v ceně! V prvním případě svou cenu chceme získat děláním. Ve druhém děláme jen to, co pro nás cenu má.
🏆🏆
V prvním případě je to povinnost, která nás otravuje a vyčerpává. MUSÍME ji však dělat, abychom nebyli špatní a tedy bezcenní. Nejde nám přestat i když jsme vyčerpaní. Ve druhém je ta stejná činnost cenná a nevyčerpává nás. Naopak, generuje nám radost. CHCEME ji dělat, ale klidně ji přesuneme na jindy, když jsme unavení.
👑👑
Osvobozující pravda se nám ukáže, když si odpovíme na tyto 2 otázky: “Proč tohle CHCI dělat? Co tím CHCI získat?”
🤔🤔
Například, když jsem dělala každý den svačiny pro všechny členy mé rodiny. Za pár let mi to připadalo, jako vyčerpávající povinnost. Pak jsem se zeptala sama sebe: “Eli proč to vlastně CHCEŠ dělat?”
😉😉
Má odpověď byla: ”CHCI to dělat, protože mi záleží na tom, aby moji nejmilejší jedli zdravě. To má pro mě velkou cenu”
Když jsem si to uvědomila, přestaly mě svačiny otravovat a vyčerpávat. Cítila jsem radost při představě, jak jim jdou k duhu.
😍😍
Stejnou otázku jsem si položila, když mě nebavilo a tudíž vyčerpávalo páteční gruntování. Má odpověď byla: “Ten velký úklid každý pátek dělám, abych byla dobrá máma podle představ žen mého rodu. CHCI za něj získat od ostatních ocenění, které v sobě necítím.” Když jsem si takto odpověděla, přestala jsem s tím. 
🥳🥳
Od té doby uklízím podle toho, jak potřebuji pro příjemný pocit ze svého domova. Protože ten pocit má pro mě cenu. Teď uklízím protože CHCI a ne že MUSÍM. A to je báječný pocit. I vy se můžete kdykoli zeptat sami sebe: “Proč tohle CHCI dělat?”
😘😘
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Co se v dětství naučíš, ….
…to používáš celý život.
🥳🥳
Aneb hry, které se v dětství naučíš hrát s rodiči, ty později hraješ se všemi ostatními lidmi.
Je to však velmi omezující, hrát hry jejiž pravidla vymysleli jiní. Život je mnohem bohatší. Zjistíš to ve chvíli, kdy si uvědomíš, že ta pravidla vymysleli lidé, kteří nejsou o nic chytřejší než ty. 
🤔🤔
Jedna z nich je hra: ” NEDĚLEJ TO, CO CHCEŠ TY, ALE UDĚLEJ TO, CO CHCI JÁ. JÁ TĚ PAK ZA TO BUDU MÍT RÁD.” 
😍😍
Tuto hru učil své dítě asi každý rodič. Je to nejrozšířenější hra na planetě. Hráči ji často hrají s těmi nejlepšími úmysly. Přesvědčeni, že pokud se dítě bude řídit radami rodiče, tak bude mít lepší život, než když se bude řídit vlastními touhami. 
😲😲
Já sama jsem tuhle hru hrála se svými rodiči a pak se svými partnery i dětmi. Chtěla jsem je uchránit od bolestných zkušeností, které jsem sama zažila. Proto mi je jasné, že naši chtěli takto ušetřit zase mě. 
🤷‍♀️🤷‍♀️
Tyto dobré úmysly však zapomínají na svobodnou vůli každého člověka, na právo prožít vlastní život tak, jak chci a hledat individuální cestu ke štěstí. Proto dnes říkám: “UDĚLEJ TO, CO POTŘEBUJEŠ UDĚLAT! CHOP SE SVÉHO ŽIVOTA! DEJ SI SVOBODU NA VYTVOŘENÍ SVÝCH VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ!” To je to, proč jsi tady. Jen VŽDYCKY PAMATUJ, ABYS DÁVAL STEJNÉ PRÁVO A SVOBODU NA VLASTNÍ ZKUŠENOSTI TAKÉ OSTATNÍM.”
❤️❤️
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Jak spolu souvisí rovnocennost a CRP?
🤔🤔
Je statisticky dokázáno, že hodnoty CRP v lidské populaci různých států přímo souvisí se sociálním rozvrstvením společnosti v těchto státech. Tam, kde jsou menší sociální rozdíly, tam mají lidé nižší hodnoty CRP.
🌍🌏
CRP je C-Reaktivní Protein, který vzniká v játrech, když někde v těle probíhá zánět. Jeho hodnota může vyskočit nárazově při akutním zánětu. Nebo může být zvýšená dlouhodobě, když kdekoli v těle probíhá zánět chronický.
🤒🤒
Na co tato statistika ukazuje? Když je člověk obklopen lidmi, kteří mají přibližně stejné společenské postavení, cítí se víc v pohodě a zažívá menší stres. Ve společnosti, kde jsou menší sociální rozdíly je pro člověka snazší cítit se rovnocenný. 
⚖️⚖️
Pro zdravý a šťastný život je pocit rovnocennosti naprosto nezbytný. Rovnocennost však začíná už v dětství v rodinách. Dítě, které se umí cítit rovnocenné s rodiči, je zdravé. 
👨‍👩‍👧‍👦
Takový špunt ví, co chce a obhájí si své potřeby i právo na své emoce. A to i když brečí nebo se vzteká. Jednou jsem slyšela, krásně rovnocennou reakci asi 5ti leté holčičky na naštvanou maminku. Ta holčička řekla:” Mami, nejsem ani blbá ani nemožná! Jsem jen unavená!” Nenechala si vnutit maminčin despekt k ní, ve chvíli, kdy si obouvala boty pomaleji, než mamka chtěla.
Jindy zase parádně zareagoval malý kluk, kterému tatínek říkal: “Nebreč, nemáš proč!” Kluk mu odpověděl: “To teda mám! Já jsem tam chtěl být první a nebyl!”
😉😉
Ten, kdo umí žít rovnocennost s rodiči, ten jí pak umí s každým. Se spolužáky, partnery a přáteli. A kdo to v dětství neuměl? Buď se rovnocennost naučí v dospělosti, pak bude šťastný a zdravý dospělý. Nebo ne. Pak bude opakovaně zažívat nepříjemné situace a vnitřní rozpory. Bude chtít stejná práva, jako ostatní, ale nebude vědět, jak si je má obhájit. V důsledku toho porostou jeho pocity méněcennosti.
😳😳
Člověk, který trpí pocity méněcennosti se ocitá ve stresu. Dlouhodobý stres zhoršuje jeho psychický i fyzický stav. Což se projeví na hodnotách CRP. 
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #litomyšl #onlineterapie
Posílám letmý polibek všem lidem, kteří nejsou dokonalí. I tak jste báječní. 
😘😘
Je to tak, jak praví jedno české přísloví: “ Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.”
🐕🐕
Kdo chce kritizovat, vždycky najde spoustu chyb a bude mít mnoho příležitostí ke kritice.
Kdo chce milovat, vždycky najde spoustu báječných věcí a bude mít mnoho příležitostí k lásce.
A to dokonce na stejných místech, ve stejných situacích a se stejnými lidmi.
❤️❤️
Svět je plný báječných nedokonalých lidí se spoustou chyb. Jo a ještě jedna důležitá věc: “Ta hra začíná vždycky na vlastním hřišti.”
⚽️⚽️
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Příjemný závěr roku 2021 a spoustu nadšení po celý rok 2022 nám všem přeje 🥂
Eliška s Pájou 
🥳🥳
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie #silvestr2021
Stojí vám za to skamarádit se s tím, co na sobě nesnášíte?
🤔🤔
Tu situaci znáte ze života i z filmů. Setkají se dva a od první chvíle se nesnášejí. Jeden druhého nemůže ani vystát, ale z nějakého důvodu jsou nuceni strávit spolu určitý čas. Třeba když mají nějaký úkol a cíl, kterého mohou dosáhnout jen společnými silami. Během toho času, který spolu musí prožít, se víc poznají a naváží spolu vztah. Díky tomu poznání lépe pochopí jeden druhého. Skrz pochopení změní způsob, jakým se na sebe navzájem dívají. V jejich pohledu je čím dál víc ocenění a nakonec se z nich stanou přátelé nebo partneři. Ta veliká averze se promění v náklonnost. 
🤩🤩
Stejný princip můžete úspěšně použít sami na sebe. Jde o to zaměřit se na nějakou svoji vlastnost, na nějaký aspekt sebe, který na sobě nesnášíte a strávit s ním určitý čas. Během toho času lépe poznat tuto svou vlastnost. Pochopit, že i ona je cenná a může vám být k užitku. Tím, že najdete k čemu vám je (nebo v minulosti byla) tato vlastnost dobrá, tím ji oceníte. Proměníte tak averzi k sobě v náklonnost k sobě. Tím aktivně změníte svůj život. Úměrně s těmito proměnami poroste vaše láska, radost a sebevědomí.
😍😍
Třeba já jsem nesnášela, když jsem něco nevěděla, neznala a byla v něčem nejistá. Pak jsem objevila, že díky své nevědomosti a nejistotě jsem mnohem otevřenější novým věcem a směrům, než lidé, kteří jsou si jistí svou pravdou a svými znalostmi. Má neznalost mi umožnila zkoumat s nadšením nové věci a zažívat radost z objevování. Navíc mi dala větší pochopení pro ostatní lidi. Vždyť každý má své neznalosti, nevědomosti a nejistoty. Takže paráda. Je to skvělá kámoška. A to jsem ji fakt hodně nesnášela.
🥳🥳
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Přeji vám plnou náruč radosti a nejen o Vánocích. To proto, že radost je klíčem ke zdraví i ke štěstí. Zjistila jsem, že mě osobně dělá mnohem víc radosti, když jsem v něčem svá, než když jsem v něčem nejlepší. Být svá nemusí být žádná dřina. Někdy stačí třeba oblíknout si v 55 letech pruhované punčocháče s krátkou sukní, jako Pipi Dlouhá punčocha. Nebo stavět domečky pro skřítky. Být svá je zkrátka mnohem větší zábava, než být nejlepší. Co vy na to?
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Nejlepší dárek?🎄🎁 Ano rodiče nám něco předali a něco zase nedali. Je však na nás, co s tím obojím uděláme. Můžeme do smrti říkat, já neumím toto a nemám tamto, protože oni tenkrát… Ale je to jen výmluva jako Brno! Je to bouda, kterou šijeme sami na sebe!
🎁🎁
Ano, něco jsme po rodičích zdědili a něco jsme převzali v dětství díky výchově. V dospělosti to však udržujeme v chodu sami. A to i když nám to vadí, komplikuje nám to život, kazí naše vztahy a vůbec to tak nechceme. 
🎄🎄
Udržujeme to v chodu, tak dlouho, jak dlouho dáváme zodpovědnost za svůj život rodičům, partnerům, dětem a ostatním vůbec. Ve chvíli, kdy se rozhodneme plně převzít tvoření vlastního života do svých rukou, v té se zároveň osvobodíme. 
🎁🎁
Přestaneme čekat, až co ostatní udělají/neudělají, řeknou/neřeknou, dovolí/nedovolí, schválí/neschválí, vymyslí/nevymyslí. Ale převezmeme iniciativu a půjdeme si aktivně za svými sny. 
🎄🎄
Navíc si uvědomíme, že ten, kdo nás držel celou dobu v omezeních nebyli naši rodiče, ale my sami. Podle mě je to ten nejlepší dárek, který si můžeme dát.
😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Kouzlo načasování!
🥳
Tajemství úspěchu nejen v komediích, ale i ve vztazích je správné načasování. Co tím konkrétně myslím? Jde tu o načasování v projevování emocí.
🥳
Projevovat emoce včas, je jedna z nejdůležitějších schopností pro tvoření úspěšných vztahů. Přičemž míru úspěchu ve vztazích vnímám, jako míru radosti, kterou ve vztazích zažíváme.
🥳
Málokdo je zvyklý vnímat své pocity a emoce kontinuálně. Není mnoho lidí, kteří si umí všímat toho, jak se cítí v průběhu celého dne. Přitom naše emoce jsou nejpřesnějším ukazatelem toho, kam v životě směřujeme. Pokud se naučíme být k nim vnímaví, můžeme včas rozeznat, že se v našem životě děje něco, co nám nevyhovuje a co nechceme.
🥳
Máme možnost zareagovat a dát věci do souladu. A to dřív, než nám přerostou přes hlavu a my vybuchneme ve vzteku či pláči. Emoce se dostanou ven tak, jako tak. Jenže ve chvíli, kdy už jsme natlakovaní, tak je projevujeme s takovou razancí, že si tím rozbíjíme vztahy.
🥳
Mylně se pak domníváme, že jsme si vztah pokazili projevováním emocí. Ve skutečnosti je to právě naopak! Vztahy si kazíme tím, že své emoce neprojevujeme průběžně a včas.
🥳
Pokračování najdete v komentáři.

😃😃
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Nedávno mě krásně inspirovala pohádka Princezna zakletá v čase. Ta princezna, když uvízla v časové smyčce, tak zažívala poprvé v životě lehkost, kterou nikdy před tím nepoznala. Celý život byla ve stresu, aby dělala věci správně, aby neudělala něco, čeho by druhý den litovala. Když se však každý její den opakoval znovu a znovu, tak život začala vnímat jinak. Změnila své uvažování a tím i prožívání. Všechno, co prožila, brala jen, jako zkušenost, která ji buď umožní nebo neumožní dosáhnout jejího cíle. Nic pro ni nebylo tragické nebo katastrofální. Byla to jen další příležitost, aby zjistila, co a jak funguje. A ať už mi věříte nebo ne, vím jistě, že takto lze vnímat život i bez uvíznutí v časové smyčce.
💫💫
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebevedomi #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Často chceme budovat pozitivní obraz sebe sama a chceme změnit představu, jakou o nás mají ostatní.
🔴
Mnohem účinnější a efektivnější je změnit představu, jakou o sobě máme my sami. 
🟡
Jednak je to jediná a určující představa pro to, jak nás vnímají druzí. 
🟢
A navíc se sebou a svou představou o sobě žijeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Můžeme se přestěhovat, změnit práci, najít si nové přátele i partnery. Sebe, svůj pocit ze sebe a svou představu o sobě si však bereme všude s sebou.
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #vztahy #komunikace #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Často se stává, že on nechápe její potřeby a ona zase ty jeho. Důležité je vědět, že potřeby obou mají stejnou cenu. A stejně důležité je neopustit své potřeby a nechtít po druhém, aby se vzdal zase těch svých. Může to vypadat, jako patová situace, ale není. 
😍😍
Nejde o to něco udělat, ale nějak se cítit. Je to otázka vnitřního rozhodnutí. Je to přesvědčení, že si stojíme za to, něco chtít, i když právě nevíme, jak toho dosáhnout. Je to vědomí, že potřeby nás obou jsou vždycky stejně důležité. Když nezahazujeme ty své, pak nechceme po druhém, aby zahodil ty jeho. Tak vytvoříme prostor pro spolupráci a pro nalezení způsobů, jak naplnit potřeby obou.
😍😍
Zkráceně: „Já nechápu proč potřebuješ zrovna toto a ty zase nechápeš potřebu moji. Ale oba dobře chápeme, že potřeby nás obou jsou stejně důležité! Jak to uděláme, aby nám spolu bylo dobře oběma?“
😍😍
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebeláska #sebevedomí #blízkost #milostnyzivot #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Miláčku, jsme v jádru stejní, ty a já!
 ❤️❤️
Chceš, abych byla nadšená krásou tvého Rytíře a fyzickým spojením s tebou. Chceš, abych obdivovala a milovala tvého Rytíře a spolu s ním i tebe celičkého ve všech možných aspektech tvé osobnosti.
Toužíš, abych se tvému Rytíři a milování s tebou věnovala s plnou pozorností, a abych to dělala s vášní a radostí. Z tohoto našeho propojení ve fyzické oblasti v tobě vyrůstá příjemné vědomí přijetí, pochopení a blízkosti ve všech ostatních oblastech našeho partnerství.
 ❤️❤️
Po stejném toužím i já! Jen v obráceném pořadí!
 ❤️❤️
Já zase chci, abys byl nadšený mnou, mou osobností ve všech možných aspektech, včetně mé Princezny. Chci, abys obdivoval a miloval to, jak vypadám, jak věci dělám, jak přemýšlím, jak píši, jak se směji i mračím. Chci, abys do obdivu ke mě celičké zahrnul i mou Princeznu.
Toužím po tom, abys mi věnoval plnou pozornost a vnímal, co říkám, co cítím a co si myslím. A abys to dělal s radostí a vášní. Z této blízkosti, propojenosti a pochopení ve všemožných oblastech našeho partnerství ve mně vyrůstá příjemná touha a vášeň pro milování, pro fyzické spojení mé Princezny s tvým Rytířem.
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Když si to můj přítel přečetl, tak se mě zeptal: “A jak v obráceném pořadí?” Tím mě inspiroval ke zkrácené verzi: “Miláčku ty chceš sex, aby ses cítil opečovaný. Já se potřebuji cítit opečovaná, abych chtěla sex.”❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ A jak to funguje u vás?

#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #vztahy #komunikace #sebeláska #sebevedomí #sebepoznání #radost #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Zasaď si do hlavy zásadní myšlenku!
👤
Zajímá tě, jak to máš udělat, aby sis víc cenil/cenila – vážil/vážila sebe sama?
👤
Třeba tak, že si zasadíš do hlavy tuto zásadní myšlenku a už nikdy ji nenecháš zarůst plevelem:
 👤
„O SVÉ HODNOTĚ ROZHODUJI JEDINĚ JÁ - VŽDYCKY, VŠUDE A ZA VŠECH OKOLNOSTÍ!”
👤
Už tenkrát v dětství jsem to byl/byla JÁ. Ani máma, ani táta, ale JÁ. Ani učitel, ani spolužák, ani kamarád, ani partner, ale JÁ. V minulosti, současnosti i budoucnosti, stále o své hodnotě rozhoduji JÁ! Po celý svůj život. Dokud dýchám a dokonce i potom.
👤
Když o tom budeš pochybovat a jen malinko laškovat s možností, že tvou cenu určují druzí, že nejdřív by si  tě měli vážit ostatní a pak teprve to půjde tobě, tak si můžeš o vlastní hodnotě nechat jen zdát.
👤
Až budeš mít zasazenu svou zásadní myšlenku o tvé hodnotě, tak pozoruj své ostatní myšlenky v obyčejných každodenních situacích.  Stále se dívej, jestli tvé ostatní myšlenky nepřerůstají tvou novou sazenici: „SVOJI CENU URČUJI JÁ!“
👤
Stále se k této myšlence vracej. Mnohokrát za den. Pečuj o ní. Zalévej jí svou pozorností. Všímej si, kdy dobře roste a kdy uvadá. Kdy sílí a kdy slábne.
👤
A kdyby tuhle tvou sazenici ostatní tvé myšlenky přeci jen zahlušily, tak ji zasaď znovu. Tolikrát, kolikrát to bude potřeba. Nevzdávej se! Uvidíš, že  vyroste v silnou a zdravou rostlinu. Pak se už o sebe postará sama a dokonce se bude množit.
 👤👤
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #laska #laskavost #sebeláska #sebevedomí #sebepoznání #respekt# vztahy #radost #komunikace #rodina #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
„Když štěstí najdeš ve svých vzpomínkách, tak ti nový život začíná!“ Tahle věta z muzikálu „Cats“ vyjadřuje velikou moudrost. Obsahuje důležitý návod, jak efektivně zrealizovat své sny.
🐈‍⬛
Najdi cenu svého dosavadního života tak, jak je. Udělej to tady a teď. Nečekej, až se změní okolnosti. Tvůj život není o okolnostech. Když budeš odcházet za lepšími okolnostmi pokaždé, když ti ty stávající nevyhovují, tak nakonec nebude místo na planetě, kam bys šel.
🐈‍⬛
Život si tvoříš svým vnitřním nastavením, svými myšlenkami, pocity a přesvědčeními. Okolní svět ti vždy jen vyzrcadlí tvůj vnitřní svět. Proto nemá smysl pachtit se za lepšími okolnostmi. Ať jdeš kamkoli, tak si sebe bereš vždy s sebou.
🐈‍⬛
Chceš-li životní změnu, pak nejdřív změň úhel pohledu na vše, co žiješ právě tam, kde jsi teď. Nejdřív pochop cenu toho, co si o sobě uvědomuješ díky současné situaci. Když zlepšíš své pocity ze svého současného života, tak okolnosti se přizpůsobí tvé vnitřní proměně a ty dojdeš bezpečně ke svému cíli.
🐈‍⬛
Nebo ještě jinak: „Nepoužívej rozum na vyhledávání a omílání toho, co se ti v životě nelíbí a co tě zklamalo, ale použij ho na pochopení toho, jak cenná uvědomění jsi díky tomu nabyl a stále získáváš!”
🐈‍⬛🐈‍⬛
 #eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #spokojenost #láska # vztahy #radost #komunikace #rodina #sebevědomí #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Vezmi si svou sebehodnotu zpět přesně tam, kde jsi ji ztratil!
🧭
Vrať se ve vzpomínkách tam, kde sis vytvořil svá přesvědčení o vlastní hodnotě. O tom, jak je důležité to, co potřebuješ, chceš, cítíš a myslíš. Vrať se do dětských situací spojených se silnými emocemi, kde jsi se cítil, jako ten míň důležitý. Jako ten, který nic nesmí, jehož slovo nic neznamená a který si stejně nic neprosadí. Tam si vytvoř nová přesvědčení. Nenakecávej si, ale pochop a prožij! Jinak to nebude fungovat.
🧭
Tohle je hodně důležité! Jakou cenu měly v dětství tvé potřeby, emoce, názory a představy oproti potřebám, emocím, názorům a představám mamky a taťky?
🧭
Uvědom si, jak jsi ty sám rozdal karty! Komu jsi dal do ruky samá esa a komu samé spodky?
🧭
Tohle tvé uvědomění, že ty jsi jediný, kdo ve tvém životě rozdává karty, je první krok ke změně.
🧭
Najdi řešení zraňujících situací z dětství. Řešení, ve kterém bude zahrnuto ocenění a laskavost ke všem aktérům stejnou měrou. 
🧭
Řešení, ve kterém si obhájíš to, co potřebuješ a zároveň nehodíš do kanálu to, co potřebují druzí.
 🧭
Řešení, ve kterém mohou obě strany svobodně vyjádřit své pocity a emoce, aniž by za ně navzájem vinily druhou stranu.
🧭
Mysli na toto nové řešení každý den. Znovu a znovu. Případně nacházej další řešení, která obsahují ocenění vždy stejnou měrou pro tebe i pro druhé. 
🧭
Věnuj jim svou pozornost, zaobírej se jimi tak dlouho, až se ve tobě doslova zhmotní tento nový prožitek a nový pocit z něho.
🧭
Tím změníš svůj vnitřní pocitový svět, své vyzařování a tím si vytvoříš novou realitu. Tím změníš svůj život.
🧭
Buď si jistý, že na začátku budeš potřebovat kompas. Někoho, kdo tímto procesem sám prošel. Někoho, kdo tě bude, jako kompas vracet k tobě, k tvému vnitřnímu světu. Kdo ti bude ukazovat potřebné úhly pohledu, které jsou pro tebe tak nové, že tě ze začátku ani nenapadnou.
🧭🧭
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #spokojenost #láska # vztahy #radost #komunikace #rodina #sebevědomí #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Vyznání
💌
Příteli můj nejmilejší, znovu si připomínám základní myšlenku: „Za své štěstí si zodpovídám já sama. Také za to, že se postarám o své potřeby a pocity. Postarat se o sebe ve všech směrech a situacích, to je moje práce. V životě, v partnerství i v sexualitě se buď umím postarat o svou spokojenost nebo jsem nespokojená. Stejně tak, tvá spokojenost je ve tvé režii.”
💌
Očekávám, že během našeho vztahu budeme oba spokojení ve všech možných oblastech života. Toužím zjistit, kdo jsem já, a kdo jsi ty. Nejdůležitější je však pro mě, abych byla šťastná a tím inspirovala ke štěstí tebe. Svůj život pokládám za svoji zodpovědnost a tvůj za tvoji. Těším se, že nás čekají skvělé zážitky, protože právě ty mám v plánu vyhledávat.
💌
Chápu, že rozpory a rozdílnosti, které budeme zažívat, jsou přirozené a cenné. Jsou prostředkem k uvědomování a sebeuvědomování. Jsem přesvědčena, že pro harmonii ve vztahu nepotřebujeme mít stejné názory a chtít stejné věci. Potřebujeme však být v harmonii se sebou sama. Zůstaňme spolu, dokud nám bude dobře. Pokud by nám spolu přestalo být dobře, tak se rozejděme. Buďme spolu, dokud nás vlastní nespokojenost nerozdělí.
💌
Vím, že mám tendence zapomínat na tento základní princip. Stejně, jako ty. Proto se ti dnes omlouvám za chvíle, kdy jsem chtěla po tobě, aby ses ty postaral o mé potřeby, pocity a mou spokojenost. Omlouvám se také za mé řeči o tom, co bys měl/neměl dělat, cítit, myslet, chtít a potřebovat.
💌
Za své touhy a přání se neomlouvám. Ale za to, že jsem chtěla, abys mi je naplnil ty. Zároveň jsem si jistá, že naplnění tvých potřeb a tužeb je na tobě. Miluji tě.
💌💌
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #spokojenost #láska # vztahy #radost #komunikace #rodina #sebevědomí #kurzy #konzultace #terapie #litomyšl #onlineterapie
Ty jsi taková mašinka, takový vláček. 
Když se narodíš, tak už máš v tendru vlastnosti mamky a taťky, které jsi zdědil. A nejde jen o výšku, barvu kůže, vlasů a očí, ale také o povahu, schopnosti a sklony  řešit věci určitým způsobem. Inklinuješ ke stejným emočním reakcím, jaké mají tví rodiče.
🚂
Během života postupně nakládáš do svých vagónů vše, co jsi zažil. Ukládáš si prožitky a také pocity z nich. Pocity a emoce jsou energie, které mají jinou kvalitu při smíchu, strachu, radosti, smutku. Stejně, jako ty se cítíš jinak, když je prožíváš.
🚂
Zážitky a pocity ve tvých vagónech přitahují další podobné energie, obdobné zážitky a podobné lidi. Jako by tvé pocity a myšlenky mávaly, volaly a vysílaly do okolního světa signál. 
🚂
Nosíš-li v sobě myšlenku, že s tebou to nikdo nevyhraje, protože kolem je spousta lidí, kteří jsou lepší, krásnější, chytřejší, zábavnější a přitažlivější než ty, tak vysíláš tento signál. Okolní svět - přesněji - vnitřní světy lidí okolo tebe - cítí toto volání a odpovídají na něj. 
🚂
Jako magnet si k sobě opakovaně přitahuješ stejně nejisté partnery. Hledáš sebeujištění u nich a oni tu tebe. Jenže dokud svou jistotu hledáš u druhého, tak ji nenajdeš. Už z principu toho hledání. Pak jsi zklamaný, že se ti nedostává od partnera očekávaná zpětná vazba. Když tvé zklamání překročí určitou míru, jdeš hledat jinam. 
🚂
Časem si třeba řekneš: “Mám smůlu na partnery! Ti skvělí už jsou rozebraní!” Jenže každý partner jen reaguje na tebe, na obsah tvých vagónů. Na tvé myšlenky a představy, které v sobě máš ze svého dosavadního života.
🚂
Dokud vysíláš stále stejný signál, vábíš do svého života stále stejně naladěné lidi a zažíváš s nimi emočně stejné zkušenosti. Až změníš své představy o sobě a tvém místě ve světě, budeš vysílat nový signál. Pak k sobě přivábíš nové situace a prožitky. Dokonce třeba se stejnými lidmi.
🚂
Než však začneš cokoli měnit, nejdřív to pozoruj a prozkoumej. Tím dáš všem svým prožitkům cenu a ony ti na oplátku dají cenný návod, jak si máš vytvořit zážitky nové. Pak už tě nevykolejí chování druhých lidí.
 🚂🚂
#eliskatherapy #lecenivztahu #spokojenost #komunikace #sebevědomí #kurzy #konzultace #litomyšl #onlineterapie
Vezmi si svou sílu zpět!
To, že ses rozhodl postarat sám o své štěstí má obrovskou cenu. Tím, že jsi přestal pasívně a nešťastně nečekat, až se změní okolnosti nebo lidé okolo tebe, jsi vykročil na cestu k vlastní síle a svobodě.
🦁
Převzal jsi tím také zodpovědnost za svůj život. V praxi to znamená, že za všech okolností si sám zodpovídáš za to, co cítíš a co si myslíš. Za to, jak se postaráš o své potřeby. Za to, jakou váhu dáš svým pocitům a emocím. Za to, co děláš a říkáš. Také za svou pasivitu.
🦁
Vše, co se ve tvém životě děje, každý prožitek, v tobě vyvolává nějaké myšlenky a pocity. Je velmi důležité uvědomovat si je. Jen, když si je uvědomuješ, tak je můžeš zkoumat a potom měnit. Když ti na tvých pocitech nezáleží a zahodíš je, pak se sám vzdáváš možnosti cokoli změnit. Pak jen čekáš, co zas přijde. Sám se tím vzdáváš své síly.
🦁
Pokud máš v sobě přesvědčení, že ti někdo ublížil, tak tato tvoje myšlenka, toto tvoje přesvědčení, tato tvoje představa v tobě vyvolává pocity a emoce křivdy. A funguje to obousměrně. Tyto emoce vyvolávají zpátky další ukřivděné myšlenky. A tyto myšlenky zase příslušné emoce. A tak stále dokola. Je to, jako perpetuum mobile. Jenže ve skutečnosti ho poháníš ty svou energií a ztrácíš tak svou sílu.
🦁
Většinou to přesvědčení, že ti druhý ublížil, máš spojené s dalším přesvědčením. A to že si ten druhý za to zaslouží trest. Minimálně takový, že ho odmítáš, nemluvíš s ním a nevážíš si ho. Ale pak chceš trestat druhého za tvoje vlastní myšlenky, pocity a emoce.
🦁
Ten někdo druhý je jen spouštěč. Spustí v tobě něco, co už je v tobě dávno přítomné. Spustí tvé zděděné rodové představy, myšlenky a s nimi spojené emoce.
🦁
Tvé hodnotící myšlenky a tvé soudy spouštějí tvé emoce. Tvůj pocit a emoce v každé situaci vždy přesně odpovídá tomu, jak jsi ji vyhodnotil. Jen ty můžeš svůj pohled změnit a vyhodnotit situaci jinak.
🦁🦁
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Jaká přesvědčení jsou typická pro vaší rodinu?
U nás doma se říkalo:”Zlatý voči, na tebe jsou tam tak zvědaví!”
Ale taky: “My to zvládneme! My se nedáme!”
🎃
Jak se do tvé hlavy a rodiny dostávají tvá přesvědčení? A jak v ní fungují?
🎃
Tvá přesvědčení jsou myšlenky, kterým pevně věříš a fungují 3 způsoby a to ZÁROVEŇ:
1) Jako filtr pro tvé vnímání reality.
2) Jako nástroj pro tvou interpretaci reality.
3) Jako přímý způsob tvoření tvé reality tak, že odpovídá tvým očekáváním.
🎃
Ty pozitivní i ty negativní přesvědčení o tobě, o světě a tvém místě v něm, se do tvé hlavy dostávají 3 způsoby ZÁROVEŇ:
1) Dědíš je po předcích. Po rodičích a prarodičích dědíš způsob, jakým vnímáš sebe, ostatní a svět. Jsou to tvé pravdy. Jsou to vaše rodová přesvědčení o fungování světa.
2) Utvářejí se ve tvém dětství tak, že si děláš uzávěry z vlastních prožitků a zkušeností.
3) Utvářejí se stále, během celého tvého života. Nejsilněji si zapíšeš zkušenosti, které máš spojené se silnými emocemi.
🎃
Pod vlivem dědičnosti a lidí ve tvém okolí nebo na základě uzávěrů, které sis podvědomě vyvodil ze svých prožitků, sis o sobě vytvořil (a stále vytváříš) určité představy. Můžeš si o sobě myslet, že jsi krásný nebo ošklivý, chytrý nebo hloupý, zajímavý nebo nudný. Někdo věří, že dokáže lidi dostat tam, kam chce. Jiný, že pro něho neudělají vůbec nic. Někdo si ani neumí představit, že by mohl o něco požádat a něco chtít.
Tyto utkvělé myšlenky a představy - tvá přesvědčení - se pevně usadí ve tvé hlavě a ovlivňují úplně všechno ve tvém životě.
🎃
Vyplatí se ti znát, jaká přesvědčení jsou typická ve tvé rodině. Protože jedině, když budeš vědět jakým způsobem sis vytvořil svou realitu, budeš ji umět změnit.
🎃🎃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Vidíte nápis na zrcadle z Erisedu?
Erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi.
Když si ho přečtete pozpátku, zní takto:
I show not your face but your hearts desire.
Neukazuji tvou tvář, ale touhu tvého srdce.
.
Každý člověk je takové zrcadlo, které ti ukazuje, co máš uvnitř sebe. Co si o sobě myslíš a jak se vnímáš. Jen ty určuješ, co v tobě ostatní vidí. Zároveň rozhoduješ o tom, co uvidíš sám v každém zrcadle.
.
Když si o sobě něco myslíš, ať už pozitivního nebo negativního, tak se to odráží ve tvých očích, tvém chování, výrazu tváře, pocitech a vyzařování. Ostatní to vnímají. 
.
Myšlenky, kterým pevně věříš, jsou tvá přesvědčení. Ta fungují 3 způsoby ZÁROVEŇ:
1)      jako filtr pro tvé vnímání reality
2)      jako nástroj pro tvou interpretaci reality
3)      jako přímý způsob tvoření tvé reality tak, že odpovídá tvým očekáváním.
.
Pokračování v komentáři.
 .
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie #zrcadla #zrcadleni
Chceš, aby se partner, rodič, dospívající potomek, spolužák nebo jiný člověk z tvého okolí, přestal k tobě chovat povýšeně a nadřazeně? Zároveň sám neumíš skončit se svým zavděčováním, vyhovováním a podřizováním se?
🔮
Chceš, aby ten, kdo pohrdá, vystoupil ze své bubliny nadřazenosti? Buď si jistý, že je to pro něho stejně těžké, jako pro tebe vystoupit z tvé bubliny poníženého chování!
🔮
Oboje chování - povyšování se i ponižování se - má stejný základ - pocit vlastní nedostatečnosti. Jen taktika, jak si vynutit od okolí uznání a respekt, je jiná. Nefunguje však ani jedna.
🔮
Teprve, až sám vystoupíš ze své podřízené bubliny a přestaneš se zavděčovat, tak způsobíš, že ostatní se nad tebe nebudou povyšovat. Teprve, až si budeš vědom své ceny, tak budeš rovnocenný.
🔮🔮
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
UBLÍŽENECTVÍ – to je taková nepříjemná věcička.
Je to životní postoj, který je velmi nepříjemný pro toho, kdo jej žije, ale také pro všechny okolo. Je to takové velké divadlo, které člověk hraje sám se sebou i s druhými.
🔸
Postoj - bylo mi ublíženo - vyzařuje z jeho pohybů, tónu hlasu, výrazu tváře i držení těla. Ať dělá cokoli, je zcela ponořen do své role, kterou sděluje ostatním: „Podívejte se, jak trpím! TRPÍM, PROTOŽE TY ….. jsi/nejsi takový, děláš/neděláš toto, říkáš/neříkáš tamto, si nepamatuješ, nechápeš…trpím…trpím…trpím„
🔸
Pro člověka Ublíženeckého je to jediný způsob (jediný, který si umí představit), jak může něco chtít a získat pro sebe. Je podvědomě přesvědčený, že teprve, až všichni uvidí, jak mu bylo ublíženo a jak trpí, tak má na něco nárok. Přece, když ostatní uvidí, jak má těžký život, tak musí uznat, že si zaslouží a musí mu vyhovět.
🔸
Buďte si jistí, že tohle divadlo není nic příjemného ani pro herce v hlavní roli Ublížence. Často si neuvědomuje, jakou roli si vybral a proč. Ale dobře mu v ní není. Tolik se bojí odmítnutí, že se vlastně bojí chtít. Jen tak obyčejně a přímo i běžné věci.
🔸
Jenže, když si člověk neumí jít za svými potřebami přímo a dělá to oklikou přes ublíženectví, tak vlastně žebrá. Chce získat úplně normální a přirozené věci na dluh. Ten dluh je v pocitech. Je v tom, že chce, ale zároveň si myslí, že na to nemá nárok.
🔸
A právě tyto jeho pocity způsobí, že se stane přesně to, čeho se tak moc bojí. Ostatní vnímají jeho vnitřní nastavení „NEMÁM NÁROK“ a nevyhoví mu. Neudělají pro něho. To, že je odmítnut, ho jen utvrdí v jeho přesvědčení, že nemá na nic nárok. Kruh přesvědčení, která sama sebe potvrzují a udržují celý mechanismus v chodu, se uzavře.
🔸
A hlavnímu hrdinovy se postupně vytrácí radost ze života. Co s tím?Najdeš v komentáři.
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Náš život je náš vztah k sobě sama. Když ten proměníme, tak tím proměníme úplně všechno.
💚
Náš vztah k sobě proměňujeme oceňováním. Čím víc umíme ocenit VŠE, ČÍM JSME, NEJEN TO, CO SE NÁM NA NÁS LÍBÍ, tím se máme víc rádi. Tím víc lásky máme všude ve svém životě.
💛
Úplně nejdřív, si však musíme připustit, jak věci máme. Připustit si, že nás něco nasírá, štve, bolí, drásá, vytáčí nebo činí nešťastnými. Bez toho připuštění si, to nepůjde.
A co s tím, když zjistíme, že neumíme mít rádi se vším všudy sebe ani druhé? 
❤️
I to si můžeme ocenit. Je to něco, co nám umožňuje líp rozumět ostatním. Chápat jejich chování, které se nám nelíbí. Rozumět jejich myšlenkám, slovům i činům stejně, jako svým vlastním.
 💚
Proč děláme to, co děláme? Jaké k tomu máme důvody? Jsme si vědomi svých vnitřních pohnutek ke všechnu, co děláme? Jedno je jisté. Ostatní jsou na tom stejně, jako my. Také oni mají své vnitřní pohnutky. Kdyby naše i jejich vnitřní pohnutky nebyly dost silné, tak bychom to zkrátka nedělali - ani my, ani oni.
💛
Chápat důvody určitého jednání, to vůbec neznamená toto počínání schvalovat, souhlasit s ním nebo ho podporovat. Umožní nám to však nesoudit ho. Neobviňovat za něj. A to je hodně velký životní posun do lásky.
❤️❤️
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Svěžest zavane do každého vztahu (s partnerem, dítětem, rodičem i kamarádem a kamarádkou), když se naučíme nevyhovět v situacích, kdy bychom při tom šli přes sebe. Je to velká věc, umět nevyhovět a při tom si vážit. Nevyhovět s úsměvem, pochopením a pohodou.
🌿
Pokud jsme vstřícní víc, než je nám příjemné, pak se brzy začneme cítit pod tlakem. Sbíráme si nevoli, ale vyhovujeme dál. Až díky své nadměrné vstřícnosti nasbíráme dostatečně velký tlak nepohody, spustíme proud výčitek: “Už zase po mě něco chceš! Nejsem tvoje služka! Už zase si ze mě děláš google! Jak můžeš být tak hrozná/hrozný a stále po mě něco chtít!”
🌿
Vytvoříme tím nepříjemnou situaci, ve které učíme své děti, že nemohou chtít, že chtění je špatné. Ale proč bychom nemohli? Proč by kdokoli nemohl chtít cokoli? Je v pořádku chtít! A je také v pořádku nevyhovět! Nevyhovět a zároveň si skutečně vážit přání, kterému nevyhovíme.
🌿
Když uděláme jen tolik, kolik sami chceme, pak nemusíme vyčítat. Nemusíme obvinit druhého z toho, že jsme mu vyhověli neradi a proti své vůli. Nebo za to, že vůbec něco chtěl.
🌿
Dokonce pak nejsme zklamaní, ani když nám druhý nevyhoví, nepotlačí se a nejde přes sebe. Zůstaneme v pohodě, když pro nás udělá jen tolik, kolik sám chce a je mu příjemné.
🌿
Ta svěžest je v tom, že takto nás naše vztahy nezatěžují, neunavují, nevysilují a neobtěžují. A naši partneři, děti, rodiče a kamarádi také ne. Je to úplně jiná pohoda, než když si nastavíme vysilující kolotoč být 24/7 k dispozici a plnit požadavky a očekávání druhých. Jak si to uvnitř nastavíme je zcela v naší kompetenci.
🌿
Umění tvořit svěží vztahy přímo souvisí s vědomí vlastní hodnoty a dostatečnosti. Pokud si vážíme sebe sama, pak nemusíme vyhovět, abychom si zasloužili úctu a lásku. Protože my úctu a lásku v sobě máme. Pak nemusí ostatní vyhovět nám, abychom je měli rádi a vážili si jich. Protože když úctu a lásku v sobě máme, tak ji přirozeně projektujeme na všechny.
🌿🌿
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Člověče neboj se. Nejsi v tom sám.
🌎
Pochybuješ o své hodnotě? Přemýšlíš, jestli jsi dost dobrý? Máš vnitřní nejistoty a strachy? Buď si jistý, že je někdy mají úplně všichni. Dokonce i velmi slavní a oceňovaní lidé. 
🌎
Nejeden úžasný zpěvák a zpěvačka zjistili po letech slávy a vyprodaných koncertů, že jsou vyčerpaní a vyhořelí. Ne však z těch turné, ale z trvalého psychického napětí a strachu, že s nimi jejich fanoušci nebudou spokojení.
🌎
Pochybnostem o sobě se nevyhnou ani velmi chytří a vzdělaní lidé. Ba ani Nobelovka dlouhodobě nepomůže udržet vědomí vlastní dostatečnosti. To proto, že sebevědomí se rodí uvnitř člověka a nedá se získat z vnějšku.
🌎
Chování, které mnozí mylně považují za projev sebevědomí, je často důsledek pravého opaku - nízkého sebehodnocení. Snaha vynutit si respekt a přitom nerespektovat ostatní. Panovačnost, pohrdání (nahlas i v duchu), arogance, nadřazenost, blahosklonnost, to vše je jen zoufalá snaha dokázat sobě i ostatním svou hodnotu. A to právě ve chvíli, kdy ji člověk ve svém nitru necítí. Kdo se cítí méněcenný, ten se nejvíc snaží vynutit si uznání od okolí. 
🌎
Když se naučíš zajímat se o důvody, které stojí za lidským chováním, tak uvidíš, že ostatní jsou na tom se sebehodnotou podobně, jako ty. Že se to snaží všemožně maskovat - stejně, jako ty. Že někdy dělají kraviny, aby chybějící vnitřní ocenění získali z vnějšku od ostatních - stejně, jako ty.
🌎
Díky tomuhle uvědomění najdeš rovnocennost s kýmkoli. Budeš vědět, jaké emoce se skrývají za chováním tvým i ostatních. Pak zažiješ pocit sounáležitosti, při kterém není nikdo lepší nebo horší. Cenu mají úplně všichni.
🌎
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Odjíždím do Bradavic a v hlavě mi zní Brumbálova slova: „O tom, kým jsme, nerozhodují naše schopnosti, ale naše volby.“ 
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie #harrypotter
Klíč ke štěstí je PŘIJETÍ. Stejně sebe i druhých. PŘIJETÍ nefunguje odděleně ani selektivně. Pokud odmítáme sebe, když nejsme takoví, jací bychom si přáli být, má to pro nás důsledky. Odmítáme pak ostatní, když nejsou takoví, jak bychom je chtěli mít. Řekneme: „ Jsou zlí. Ubližují mi. Jsou nespravedliví. Nemají mě rádi. Jsou nevděční. Nevidí, jak se snažím a co všechno pro ně dělám. Atd.“
❤️
Odmítneme je, a také to, co jsme s nimi prožili. Odmítneme místa i situace. A druzí se k nám zachovají přesně stejně, jako my k nim. Odmítnou zase nás, když nejsme podle jejich představ. Je to spravedlivé, ale nepříjemné. A má to další důsledky.
🧡
Jak jdeme životem, tak takových odmítnutých lidí, míst a situací v našem světě přibývá. Plíživě a nepozorovaně nám v životě ubývá toho, co jsme schopni přijmout. Jednoho dne si uvědomíme, že jsme zůstali sami nebo skoro sami. A že JSME ZÁVISLÍ na těch několika málo lidech, které jsme ještě schopni alespoň částečně přijmout.
💛
Potom, protože jsme závislí na přijetí (které uvnitř nemáme), se chováme přehnaně vstřícně v práci i v soukromí. Přepracováváme se, rozdáváme se a neumíme říkat ne. Zkrátka se tolik bojíme odmítnutí, že si nedovolíme nevyhovět a odmítnout. Děláme mnohem víc, než nám je příjemné. Jsme dlouhodobě pod tlakem a ve stresu. 
💚
Hromadí se v nás emoce nevole, které zadržujeme, dokud nám to jde. Ve chvíli, kdy už doslova padáme vyčerpáním na hubu, pak teprve si dovolíme odmítnout. Uděláme to, ale s velkou destrukcí. Stačí úplně malý požadavek, který je tou pověstnou poslední kapkou a naše emoce se vyvalí. Vyhrnou se ven pod tlakem, s velikou silou a razancí. Odmítneme vztekle a s obviněním:“ Jak můžete být tak hrozní a ještě po mě chtít něco dalšího“.
💙
Pokračování je v komentáři.
 .
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #rovnocennost #respekt #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Naučit se říkat NE, NECHCI, NEUDĚLÁM s pocitem, že naše NE, má stejnou cenu, jako naše ANO, CHCI, UDĚLÁM. To je výzva! A také je to cesta do lásky a svobody.
❤️
Jen si představte ten krásný pocit, který z toho plyne! Nebyli bychom vězni své vlastní představy, že MUSÍME vyhovět druhým, aby potom zase oni MUSELI vyhovět nám. Ale byli bychom svobodní ve svém konání. Dělali bychom věci, protože CHCEME a ne proto, že MUSÍME. 
🧡
Neznám nikoho, kdo by se tak narodil. Znám však lidi, kteří se to učí, stejně, jako já. V některých situacích už to umíme a v jiných ještě ne. Tak jen pokračujeme dál a učíme se za pochodu. Jdeme v krajině, kde jsou dobře vyšlapané cestičky. Ale ty většinou vedou k vyhovování a potlačování se. Tam už to známe a tam jít nechceme. 
💛
A tak si vyšlapáváme své vlastní cestičky, kterými ještě nikdo před námi nešel. Tedy nikdo z našich předků. Protože tyhle představy, že MUSÍME vyhovět a MUSÍME za to něco získat, ty jsme zdědili. Dobře je známe z dětství. Víme, že vedou k pocitům frustrace, neradosti a ve svém důsledku k nelásce. My však chceme do lásky, proto hledáme nové cesty, kterými se budou ubírat naše představy a přesvědčení.
💚
Říkáme NE s respektem ke svým důvodům, které v sobě cítíme. Zároveň říkáme své NE takovým způsobem, že nezahodíme přání a potřeby toho druhého. Dobře si uvědomujeme, že pro druhého jde o důležitou věc. Proto ji, jako důležitou, respektujeme. Když říkáme své NE s tímto vědomím, tak je to poznat ve výrazu tváře, způsobu mluvení a v celém našem chování.
💙
Naše NE není strohé ani okecané. Naše NE je cenné a oceňující. Díky tomu náš partner cítí, že je pro nás cenný a důležitý, ať mu vyhovíme nebo nevyhovíme. Tento způsob komunikace vede ke spolupráci a otevírá dveře dalším možnostem. Někdy se během takové oceňující komunikace může změnit názor jednoho, druhého nebo obou. Může se změnit předmět, přání, potřeba nebo dokonce NE na ANO.
💜
A jak poznáme, zda míříme do lásky? Jednoznačně podle toho, zda akceptujeme s pochopením také partnerovo NE.
😉😉
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
„Ve zdravém těle, zdravý duch!“  🏄‍♂️ „Zdravý duch vytvoří zdravé tělo!“🤸‍♂️RADOST JE LÉK😃
🏄‍♀️
Zdraví psychické a fyzické spolu úzce souvisí a působí na sebe navzájem obousměrně.
🏄
Zdravou psychikou, zdravým vnitřním emočním světem, ve kterém zažíváme dostatek radosti, spokojenosti, štěstí a lásky si tvoříme zdraví fyzické. 
🏄‍♂️
Nemoci jsou důsledek našich emocí a pocitů, kterými si zavřeme přívody životní energie.
🏄‍♀️
Jsou to nešťastnost, strach, starosti, zoufalství, pocity křivdy a nenávisti. Ty v nás vznikají na základě naší mylné představy, že ostatní mají moc nad naším životem. Že druzí nám ublížili a nedovolili nám. Že nás dostatečně nemilovali, nepodporovali nebo neocěňovali. Že nám kvůli nim v životě něco chybí a dějí se nám nepříjemné věci.
🏄
Proto má fakt velkou cenu věnovat pozornost svým pocitům a naučit se s nimi SPOLU-PRACOVAT. Všimněte si, že neříkám OVLÁDAT JE. To je důležité! 
🗝
Jde o to, pochopit svůj vnitřní emoční svět. Pochopit jeho moc a to, jak si jím tvoříme svůj život. Ne ho zavřít do sklepa, zahodit klíč a tvářit se, že neexistuje. To by byla snaha o jeho ovládání.
🔑
Jenže pocity a emoce, třebaže zavřené ve sklepě, v nás žijí dál. Stále jimi tvoříme své životy. Jen jsme zahodili klič k jejich pochopení a tím i ke změnám, po kterých toužíme.
 .
😁😁
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #štěstí #láska #zdraví #litomyšl #onlineterapie
Chceš zažívat víc radosti v životě, ve vztazích i v práci? Cesta ke změně nikdy nevede přes kritizování toho, co se ti nelíbí. Pokud jen kritizuješ, tak dáváš svou pozornost a svou energii právě tomu, co se ti nelíbí a tvoříš toho ve svém životě čím dál víc.
🥳🥳
Například, když si stěžuješ kamarádce na toho svého, jak je nemožný, necitlivý nebo sobecký. Že mu některé věci vůbec nedocházejí, že tě nechápe, nedoceňuje, kritizuje a hledá na tobě samé chyby.
🤦‍♀️
Pro muže to platí úplně stejně. Když si stěžuješ na tu svou, že prokecá spoustu času s kámoškou na telefonu, utrácí peníze za blbosti, špatně vychovává děti a sex jí už moc nebaví. Že neumí ocenit, jak se dřeš pro rodinu. Že je nespokojená a hledá na tobě jen chyby.
 🤦‍♂️
OBA na sobě navzájem nevidíte nic hezkého a neumíte to příjemné ani očekávat. Tím, jak se vnímáte a tím, co očekáváte, tím OBA tvoříte svou realitu. Tohle vnitřní nastavení se projevuje ve všem, co děláte. Ve vašich pocitech, myšlenkách a vzájemných reakcích.  Vaše vnitřní nastavení určuje, jak jste nebo nejste vstřícní. Ale i to, jak se tváříte, jaká máte gesta a jaký tón hlasu.
 🤷‍♀️🤷‍♂️
OBA reagujete na to, jak je ten druhý nepříjemný. OBA máte dojem, že za to může ten druhý. OBĚMA vám vadí, že nic z toho, co uděláte, nemá pro partnera cenu. Zároveň jste OBA přesvědčení, že na tom druhém není co ocenit, když je takový/taková. OBA se mýlíte.
🙈🙈
Ten, kdo pochopí, že vaše chování je stejné a že OBA děláte stejnou chybu, ten udělá první krok ke změně. Přestane díky tomuhle pochopení neustále dokola přežvykovat v hlavě své kritické a ukřivděné soudy o tom druhém. Přetrhne kolotoč vzájemného kritizování.
 🎡🎡
Pochopí, že se OBA cítíte stejně nepříjemně. Získá nový a laskavější náhled na OBA i na celou situaci. Uvidí, že se OBA snažíte a OBA chcete uspět ve vztahu i v životě. Jen OBA nevíte jak.
🤩🤩
Díky tomu přestane plýtvat svou energií na kritizování a začne hledat způsob, jak vytvořit to, po čem touží. Bude se cítit líp. Změní své vnitřní nastavení a vytvoří novou realitu pro OBA.
 
😃😃
 
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #štěstí #láska  #litomyšl #onlineterapie
Pro své děti uděláš daleko nejvíc, když je naučíš efektivně se bránit.
👨‍👩‍👦
Pokud se budeš snažit ochraňovat je před všemi nepříjemnými zážitky, tak jim prokážeš medvědí službu. Dřív nebo později v životě se vyskytnou někde, kde jim nebudeš moct vytvořit ochrannou bublinu. 
👨‍👩‍👧
O tom, jak se o sebe v takové chvíli postarají, rozhoduješ ty. Tím, co je naučíš. Pokud budou umět zareagovat v co největším množství situací takovým způsobem, že převezmou iniciativu a vytvoří v nich rovnocennost, tak jim dáš ten nejlepší vklad do života. 
👩‍👩‍👦
To se ti povede jedině, když to budeš sama umět. Pak to budeš přirozeně používat všude ve svém životě. Oni to u tebe uvidí v přímém přenosu a převezmou to.
👨‍👨‍👦
Pokud o tom budeš pouze teoretizovat, ale nebudeš to žít, pak to vyzní, jako protivné poučování.
.
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #lecenivztahu #spokojenost #komunikace #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #litomyšl #onlineterapie
Hvězdice na Dune du Pilat roste letos obzvlášť dobře, díky deštivému létu.
🌱🌦🌼
Co potřebuje k růstu tvé sebevědomí?
🟡
Sebevědomí roste postupně ruku v ruce s tím, jak přebíráš zodpovědnost za své tvoření postupně v dalších a dalších oblastech svého života.
 🟢
Sebevědomí roste tak, jak roste tvé vědomí toho, že jsi jediný tvůrce všeho, co ve svém životě máš.
 🟡
Sebevědomí roste spolu s tím, jak umožňuješ ostatním jejich tvoření a osvobozuješ se ze závislosti na tom, co druzí vytvoří. Včetně toho, jak se cítí v tom, co si vytvořili.
 🟢
Sebevědomí roste s vědomím, že jsi výhradním tvůrcem svého života a to bez výjimek. 
 .
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #harmonickyvztah #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie
Příklad, o kterém mluvím v předchozím příspěvku: 
Představ si, že chceš jít se svým prvňáčkem ven. Už jste oba oblečení a ty se ještě podíváš na teploměr. Je tam 10 stupňů a tobě je jasné, že to chce přidat ještě 1 vrstvu.
Řekneš: „ Vem si bundu!“ Dítě, ale chce jít ven tak, jak je. Chce se ukázat v nové mikině. Nebo ho vůbec nenapadne, co znamená 10 oC.
Jak teď zareaguješ?🤷‍♀️🤷‍♂️
Řekneš mu v klidu a pohodě: „ Hele, bez bundy by ti byla zima. A já chci, aby ti bylo venku v pohodlně a teplo.“
Nebe z tebe vyjede: „ Hele 10 stupňů, tak nediskutuj a padej si pro bundu! Myslím to vážně! Co řeknu, to platí!“
V tónu hlasu a ve výrazu tváře je ještě dovětek: „ Ty debile! To je přece každýmu normálně inteligentnímu dítěti jasný, že v 10 stupních by bez bundy klepalo kosu!“
Můžeš pak tisíckrát říkat svému potomkovi, jak je chytrý a šikovný, abys ho podpořil a budoval v něm sebevědomí. Marně. Nebude to fungovat. Neuvěří ti, dokud se k němu v denních maličkostech budeš chovat, jako k debilovi.
🤔🤔
A odpověď na druhou otázku? Jak se tvé dítě bude cítit mezi spolužáky? 👭👫👬🧍‍♀️🧍🧍‍♂️To, určuješ také ty. Jak se tvůj potomek cítí s tebou doma v rodině? To přesně předurčuje to, jak se bude cítit mezi vrstevníky. Pokud se necítí rovnocenný s tebou - se svou mámou či tátou, tak to nebude umět ani s dětmi ve škole. 👨‍👩‍👧👨‍👨‍👦
Je toho hodně, co ovlivňuješ. Můžeš svůj vliv změnit podle toho, jaký chceš výsledek – když víš jak. Začít musíš uvnitř sebe. V jaké rodině jsi vyrůstal?Jaké myšlenky a přesvědčení tě utvářeli v dětství? Jak ses cítil ve škole? Jak ses cítil s mámou a tátou, když jsi byl malý? Jednali s tebou rovnocenně? Umíš s nimi žít v rovnocennosti dnes? Od toho se odvíjí, jestli umíš jednat rovnocenně se svým dítětem.
To je stále ve hře. Nezměníš nic, co neznáš a nechápeš. Až to poznáš, pak teprve budeš vědět, jak to změnit. 
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #harmonickyvztah #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie
Poprvé do školy. Jaké to tam bude? Půjde mi učení? Budu tam mít kamarády? Budou na mě hodní?
Tyhle otázky si dnes děti nesou v hlavě. Je 1. září 2021.
Jako rodič si možná také neseš otázky: „ Jak mé dítě ve škole uspěje? Jak se bude cítit mezi spolužáky?“
🤔🤔
Ovlivňuješ to víc, než si myslíš. Čím a jak? Svým chováním, svými slovy, tónem hlasu, mimikou tváře, pohledem, svým přesvědčením o něm.
Pokud si myslíš, že tvé dítě je chytré a šikovné, tak máš pravdu. Protože právě takové dítě z něho vytvoříš, tím, jak se k němu chováš. Jestliže si myslíš, že je hloupé, tak máš také pravdu, neboť svým přístupem z něho vychováš člověka, který si bude připadat hloupý.
😟😟
Svým chováním k němu mu dáváš jasně najevo, co si o něm myslíš. Podle toho se ve tvé společnosti cítí. Buď, jako cenný nebo jako hlupák. Dítě ti věří a přijme to jako fakt. To, jak o něm smýšlíš, projevuješ ve spoustě maličkostí každý den.
🗓🗓
V následujícím příspěvku mám 1 příklad a odpověď na druhou otázku.
👨‍👩‍👦👨‍👩‍👧
Je toho hodně, co ovlivňuješ. Můžeš svůj vliv změnit podle toho, jaký chceš výsledek – když víš jak. Začít musíš uvnitř sebe. V jaké rodině jsi vyrůstal? Jaké myšlenky a přesvědčení tě utvářely v dětství? Jak ses cítil ve škole? Jak ses cítil s mámou a tátou, když jsi byl malý? Jednali s tebou rovnocenně? Umíš s nimi žít v rovnocennosti dnes? Od toho se odvíjí, jestli umíš jednat rovnocenně se svým dítětem.
To je stále ve hře. Nezměníš nic, co neznáš a nechápeš. Až to poznáš, pak teprve budeš vědět, jak to změnit.
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #harmonickyvztah #rodina #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie
Spravedlivým měřením k harmonii ve vztazích. 😍😍Chceš harmonický vztah? Tak měř důsledně stejným metrem sobě a partnerovi!
🤗🤗
Co tím myslím?
🤔🤔
Když chceš, aby tě partner uznal? Tak ho uznej! Doopravdy vnitřně uznej, že každý člověk - dokonce i partner, rodič nebo dítě - má stejná práva, jako ty. Právo na rozdílný pohled na svět, na protichůdný názor, na odlišné priority, na jiné vyznání, potřeby, touhy a sny, než ty.
😲😲
Spolehlivě vytvoříš konflikt, když předložíš svůj názor s nerespektem, který může být vyjádřený třeba “jen” v tónu hlasu nebo mimice tváře. Něco na způsob: „Copak nevidíš, jak je můj názor skvělý na rozdíl od toho tvého? Asi jsi nepochopil jeho logiku. Vysvětlím ti to znovu. Každému normálnímu člověku je jasné, že můj názor je správný a tvůj úplně mimo. Vím, jak to má být. Nechápu, jak můžeš být tak zabedněný a trvat na té tvé blbosti. Zahoď svůj názor a převezmi ten můj.“
🤨🤨
Pokud neměříš stejným metrem, tak se ti totéž vrací od všech partnerů. Oni na tebe používají také jiný metr, než na sebe. Chtějí, abys uznala jejich logiku, aby ses vzdala svého názoru či přání a převzala to jejich.
😢😢
Neumíš zareagovat, dokud nechápeš, že je to spravedlivé. Že přesně to, co vysíláš ze svého nitra, to se odráží a vrací zpátky k tobě. Vždycky se ti vrací pouze to, co sama dáváš, nic jiného. To je zákon tvoření.
😂😂
Upřímné uznání a respekt získáš jedině tak, že ho sama dáš. Pak, v prostoru opravdového respektu, vytvoříš harmonii i z protichůdných názorů.
😍😍
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #harmonickyvztah #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie
Každá životní změna začíná ve tvé hlavě.
🔆
Když se snažíš změnit druhé, tak jen marníš čas, energii a oddaluješ to, po čem toužíš.
🔆
Problém nikdy není v tom jak vypadáš, jak jsi chytrý nebo bohatý. Není ani v tom, co si o tobě myslí a říkají druzí. Dokonce není ani v tom, jak se k tobě ostatní chovají.
🔆
Problém vzniká i zaniká vždycky ve tvé hlavě. Tím, jak o sobě smýšlíš a jak se díky svému myšlení cítíš.
🔆
1) Podle svého smýšlení a cítění si ze všech věcí okolo sebe nejvíc všímáš právě těch, které odpovídají tvému přesvědčení.
🔆
2) Podle myšlenek a představ, kterým věříš interpretuješ chování každého člověka.
🔆
3) Podle toho, co podvědomě očekáváš, přímo tvoříš svou realitu a to včetně toho, jak se k tobě ostatní budou chovat.
🔆
Právě do své hlavy se potřebuješ podívat. Tam prozkoumat své myšlenky a s nimi související pocity. A to tak důkladně, abys chápal, jak udělat změny. 
🔆🔆
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #harmonickyvztah #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie
Toužíš se vrátit domů, ale nevíš kde to je? 
🏡
Hledáš místo, kde bys byl vítaný bez podmínek a očekávání? 
🏡
Potřebuješ bezpečný domov, kde tě nikdo nesoudí a kde se můžeš svobodně projevovat?
🏡
Prahneš po prostoru, kde vládne harmonie a pochopení?
🏡
Tohle místo si nosíš v sobě a vypadá přesně tak, jak potřebuješ. 
🏡
Dokud ho budeš hledat vně sebe, tak ho nenajdeš.
🏡
Až ho začneš hledat ve svém nitru, tak jsi na nejlepší cestě k němu.
🏡
Ve chvíli, kdy se s ním spojíš ve své vnitřní psychické krajině, tak ho objevíš také ve tvé vnější fyzické realitě.
.
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #vztahy #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie
Máte ve svém životě nějakého remcala a nespokojence? Pak si buďte na 100% jistí, že si ve svém nitru nosíte stejného vnitřního frfloše. Navíc si ho v sobě vůbec neuvědomujete, protože jste na něho zvyklí odmalička.
.
Vždycky když můj miláček nespokojeně remcá a frflá, tak si dávám pozor, abych pamatovala na své vlastní nespokojenosti. Je jedno, že jsem nespokojená v jiných oblastech života než on. Naše nespokojenost nás spojuje.
. 
Taková klasička je, že jeden z partnerů je nespokojený se svým partnerem a říká: “ S ním se nedá vydržet. On je stále nespokojený.” A vůbec mu není divné, že sám právě dává najevo velkou nespokojenost. 
.
Dokud partneři své pocity nespokojenosti nespojí a dokud nevidí stejnost svých emocí, tak je to stejné rozděluje.
.
Když se partneři naučí dívat na své emoce, jako na nerozlučný pár emocí, tak si tím výrazně zlepší vztah. Budou se v něm cítit mnohem líp, než kdy dřív, protože se budou lépe chápat a méně soudit.
.
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #vztahy #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie
Chcete, aby s vámi byli ostatní spokojení?
.
Pak máte 2 možnosti. 
.
První z nich je, že se budete opravdu hodně snažit. Budete dřít a makat, až do vyhoření. A nakonec zjistíte, že se stejně vždycky najde nespokojenec, který řekne: „Dobrý, ale …..“ 
.
Druhá možnost je, mnohem efektivnější. Vyberete si 1 člověka. A uspokojíte právě a jen toho 1 vybraného. 
.
Ale musíte si vybrat toho pravého. Toho, který strhne lavinu spokojenosti. Toho, se kterým se na vlně spokojenosti svezou všichni ostatní.
.
Ale, kdo je ten pravý? Koho si vybrat? Koho uspokojit, aby to fungovalo? 
.
Funguje to jedině tehdy, když si vyberete sami sebe. 
.
Vy jste ti, kteří strhnou lavinu spokojenosti nebo nespokojenosti.
.
Když najdete způsob, jak být spokojeni sami se sebou a pro sebe, tak ostatní se budou řídit vaším příkladem. Budou s vámi spokojení.
.
Stejně tak, když budete se sebou nespokojení. Dokonce i když budete nespokojení tajně a nikomu se o tom ani slůvkem nezmíníte, ostatní vás budou následovat. Nebudou s vámi spokojení.
.
To je zákon, který neoblafnete. Mám to vyzkoušeno na vlastní kůži.
.
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #vztahy #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie
I výhody mají své nevýhody. A naopak.
.
Může mít nějakou nevýhodu, když jste hezké a šikovné dítě, kterému jde vše samo a bez námahy? Ve škole má samé jedničky, krásně kreslí, zpívá, tančí, vyniká v gymnastice, atletice a na kolo hned napoprvé sedne a jede.
.
Je to skvělý a příjemný start do života, tak jaképak nevýhody. Jenže nic není jen černé nebo jen bílé.
.
Ta nevýhoda se projeví ve chvíli, kdy se šikovné dítě ocitne v situaci, kdy věci nejdou lehce a snadno. A takové situace, které jsou výzvou, se dřív nebo později objeví v životě každého člověka. Je to v pořádku, je to život a vývoj.
. 
Jenže ten, komu šlo v dětství všechno samo, ten se nenaučil o věci usilovat, jít si za svými tužbami a novými dovednostmi, pokud nejdou snadno a lehce. 
V dospělosti pak trpí zklamáním, dokud se nenaučí to, co se jiní naučili už jako děti.
. 
Vlastně je to ode mne jen trochu jiný úhel pohledu. Ti, kdo se nenarodili, jako zázračné děti, mohou začít oprávněně jásat.
.
😃😃
.
#eliskatherapy #lecenizivota #spokojenost #vztahy #sebevědomí #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #terapie #štěstí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie
Vidíme další příležitost nebo další prohru? 
.
Tedy ve chvíli, kdy nám věci nevyjdou tak, jak jsme chtěli.

Co určí, jak danou situaci budeme vnímat?
.
Jsou to spodní myšlenkové proudy, naše podvědomá přesvědčení. Jsou vespodu pod proudem obvyklých každodenních myšlenek.
.
Dovědět se víc o vlastních spodních proudech, to je jako prohlédnout skrz mlhu. Po čase tápání a bloudění najednou poznáme pravý stav věci. Víme, proč se cítíme a chováme právě tím svým konkrétním způsobem.
.
Spodní proudy rozhodují o tom, jak se zachováme, když s námi druzí nesouhlasí. Když mají na věc opačný názor. Když to chtějí udělat jinak, než my. Když kritizují a vysmívají se tomu, co je pro nás podstatné.
.
Jak na to zareagujeme?
.
Budeme přemýšlet, jak to udělat, abychom se s ostatními domluvili? Budeme hledat řešení, ve kterém bychom se cítili dobře my i ostatní? Vytvoříme spolupráci?
.
Nebo se vzdáme toho, co chceme a budeme pasivní, nešťastní, smutní, zklamaní či vzteklí?
.
Pokud se pouze oddáme emocím a nepodíváme se, na jakém spodním myšlenkovém proudu naše emoce plují, tak si vůbec nevšimneme své pasivity pramenící z pocitu bezmocnosti. 
.
Časem se stanou smutek a nešťastnost trvale naší součástí, která podbarví všechny naše prožitky. Navíc nebudeme chápat, že jsme se sami zapastili v kruhu, kde pasivita podporuje bezmocnost a bezmocnost vyvolává pasivitu.
.
Když se podíváme na spodní proudy, tak odhalíme 1 důležitý fakt. Že po prvním či druhém odmítnutí jsme už ani nepomysleli na hledání jiného způsobu, jak zrealizovat svou věc či obhájit svůj názor. Že jsme to vzdali a spokojili se s tím nejjednodušším, nejlacinějším, nejméně namáhavým a také nejbolestivějším řešením.
.
Pak poznáme, že ten bludný kruh rozsekneme jedině svou vlastní aktivitou.
.
Už tohle uvědomění má cenu zlata. Pokaždé, když se v takové situaci ocitneme znovu (a to se ocitneme), svezeme se na své vlně nešťastnosti a pasivity (a to se svezeme), tak přijde chvíle, kdy si hluboko uvnitř uvědomíme úžasnou věc: „MÁM JINOU MOŽNOST!”
.
#eliskatherapy #lecenizivota #osobnirozvoj #kurzy #konzultace #sebevědomí #láska #vztahy #litomyšl #onlineterapie

Nejbližší události

24ZářCelodenní03ČenRoční kurz 2022/2023 - staň se mistrem svého životaRoční kurz(Celodenní)

Nejnovější články

X